Do góry

Przedszkola i żłobki

06.09 Edynburg: Dzień Otwarty w Polskim Centrum Kultury i Edukacji

W czwartek, 6 września, Polskie Centrum Kultury i Edukacji organizuje Dzień Otwartych Drzwi. Wszyscy chętni zobaczyć będą mogli sale zajęciowe, zapoznać się z misją Centrum i zapleczem dydaktycznym, porozmawiać z nauczycielami i zapisać dzieci lub samych siebie na zajęcia organizowane przez Centrum.

Budynek Polskiego Centrum Kultury i Edukacji

Dla dzieci w wieku 2-16 lat Centrum oferuje obecnie:

Polskie Centrum Kultury i Edukacji rozpoczyna zapisy

Nowo powstałe Polskie Centrum Kultury i Edukacji im. Fryderyka Chopina w Edynburgu ogłasza zapisy do Polskiej Szkoły, Tęczowego Przedszkola oraz na zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Budynek Polskiego Centrum Kultury i Edukacji

Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina w Edynburgu

Edynburg: "Szkoła Skautek"

Organizacja Girlguiding Scotland wyszła z inicjatywą zorganizowania specjalnych zajęć w stylu skautingu dla polskich nastolatek. New Leith Division zorganizuje wkrótce festyn mający na celu przedstawienie organizacji polskiej społeczności w Edynburgu.

21.03 Grangemouth: Porady dla rodziców

Spotkanie z nauczycielami z organizacji "Baptuss" rozpocznie się o najbliższą środę o godz. 18. Doradzą jak pomóc dziecku dwujęzycznemu w radzeniu sobie z problemami w przedszkolu i szkole.

W programie dla rodziców spotkania, prelekcje, dyskusje, porady. Będą dotyczyły pomocy w lepszym radzeniu sobie dzieci dwujęzycznych w środowisku przedszkolnym i szkolnym.

Organizatorzy zapraszają rodziców z dziećmi. W czasie konsultacji dla rodziców, dzieci będą miały zapewnione gry, zabawy i film na dużym ekranie.

Kiedy?

Edynburg: Rock-soboty dla ojców i dzieci

Jutro w Edynburgu rusza wyjątkowa inicjatywa: "Dads Rock". To pierwsza tego typu grupa zabaw dla ojców i ich maluchów w stolicy Szkocji.

Wstęp dla małych "rockersów" wyłącznie w wieku do 4 lat (oczywiście w towarzystwie taty). "Otwarcie bram" w każdą sobotę o 10. Zbiórka przed Bramą 55 na Sighthill Road. Wejściówka za free.

Gwarantowane półtorej godziny czadowych gier i zabaw, dobrych przekąsek i bajek!

Kiedy?
W każdą sobotę, godz. 10-11.30
Pierwsze spotkanie 11 lutego 2012

Gdzie?
Gate 55
Sighthill Road

Darmowe żłobki dla dzieci z ubogich rodzin

- Ponad ćwierć miliona brytyjskich dzieci będzie mieć darmowe miejsce w żłobku albo zapewniony inny rodzaj opieki – ogłosił minister skarbu George Osborne.

Okazją do złożenia tej deklaracji było przedstawiania raportu o stanie gospodarki i działań mających na celu przyspieszenie jej wzrostu. Ma to ułatwić młodym matkom szybszy powrót do pracy.

Polskie przedszkole w Londynie

W Wielkiej Brytanii funkcjonują Integracyjne Przedszkola Polskie „Nasze Dzieci”. Od ponad 15 lat „Nasze Dzieci”wspomagają dzieci na emigracji w przyswajaniu języków oraz są liderem w edukacji dzieci na emigracji.

Głównym celem placówek jest umożliwić dzieciom kontakt z żywym językiem polskim od najmłodszych lat jednocześnie dbając o porozumienie między kulturami. Aby pomóc dzieciom poczuć się bezpieczniej w dzisiejszym zróżnicowanym świecie, Nasze Dzieci realizują program Integracji Wielokulturowej.

Opieka nad niemowlakiem

Wyjazd do Wielkiej Brytanii ma najczęściej podłoże finansowe, dlatego też posiadanie dziecka w wieku przedszkolnym może utrudnić pracę zawodową. Najlepszym wyjściem dla obu stron (rodzica i dziecka) jest znalezienie odpowiedniej formy opieki przedszkolnej lub żłobka.

Opiekę nad dzieckiem do 3 roku życia można zorganizować na kilka sposobów.

Przedszkola w UK

Dzieci pomiędzy 3 a 5 rokiem życia, przed podjęciem obowiązkowej edukacji szkolnej z chwilą ukończenia piątego roku życia, mają prawo uzyskać bezpłatne miejsce w placówce oświatowej.

Łącznie bezpłatna opieka obejmuje nie mniej niż pięć dwu- i półgodzinnych sesji w tygodniu, przez 33 tygodnie w roku. Dodatkowe godziny opieki ponad minimum mogą być związane z opłatą.

Jakiego języka uczyć dziecko na Wyspach?

Rodzice wychowujący dzieci w Wielkiej Brytanii często zadają sobie pytanie, jakiego języka dziecko powinno uczyć się najpierw. Niestety bez konsultacji ze specjalistą rodzice sami odpowiadają sobie na to pytanie i według własnego pomysłu rozpoczynają edukację językową dziecka.