Do góry

Polska

15.06. Warszawa: Powrotowe spotkania

15 czerwca 2014 w godz. 11.30 – 14.00 Fundacja Sto Pociech organizuje w ogrodzie Fundacji spotkanie dla rodzin powracających do Warszawy z zagranicy.

Atrakcje dla dzieci przygotowała firma Move One oraz powrotowe nastolatki.

Grupa ma charakter otwarty - każda nowa powracająca do Warszawy rodzina, jak również osoby indywidualne, są mile widziane. Serdecznie zapraszamy!

Więcej na www.stopociech.pl, zakładka: Grupy i warsztaty dla mamy i taty/dla rodziców.

Zgłoszenia i szczegółowe informacje: [email protected]

"Istnieje ograniczona, ale rosnąca liczba dowodów, że w Syrii doszło do użycia broni chemicznej" - mówi premier Cameron

"To niezwykle poważny zarzut. To jest zbrodnia wojenna" - mówi w BBC przywódca rządu Wielkiej Brytanii.

O trudnych powrotach - 2 cz. wywiadu

Prezentujemy drugą część wywiadu ze specjalistą psychologiem - Lidią Polsakiewicz. Tym razem poruszamy temat powrotu do kraju i związanych z tym problemów oraz rozmawiamy o szoku kulturowym.

Na bezbolesne porody polskie matki muszą jeszcze poczekać – przepisy rodzą się w bólach

Jeszcze nawet dziewięć miesięcy mogą potrwać prace nad rozporządzeniem ministra zdrowia o standardach łagodzenia bólu porodowego - informuje RMF FM.

Fot. Frédéric de Villamil (CC BY-SA 2.0)

Warunki życia a zdrowie psychiczne Polaków

Warunki życia w Polsce są szkodliwe dla zdrowa i zwiększają ryzyko zachorowania na choroby psychiczne – tak twierdzi 70% dorosłych Polaków biorących udział w badaniu CBOS. Aż 86% ankietowanych odczuwa zdenerwowanie i rozdrażnienie, a 54% objawy depresji. Co wpływa na kondycję psychiczną naszego społeczeństwa?

W Polsce rocznie dochodzi do blisko sześciu tysięcy prób samobójczych. Fot. sekushy(CC BY-SA 2.0)

Toksyczna symbioza

W powietrzu unosi się zapach kawy. Lubi kawę. Mówi, że to jedna z niewielu rzeczy, której jej nie obrzydził. Alkoholu już nie lubi. Za bardzo jej się z nim kojarzy. Sam zapach przywołuje wspomnienia rzeczy, do których nie chce wracać. Teraz ma niemal 30 lat. Dziecko. Dwa koty. Jest, jak sama mówi, spokojna. Kilka lat temu przeszła piekło z alkoholikiem. Opowiem ci jej historię, chcesz? Nie taką typową o biciu, o znęcaniu się. Ale wciąż brzydką.

Czy obcokrajowcy pracujący w Wielkiej Brytanii mogą rozmawiać w ojczystym języku w miejscu pracy?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta. Jedno z orzecznictw sądowych wydanych przez Apelacyjny Trybunał Pracy (Employment Appeal Tribunal – EAT) w ubiegłym roku pokazuje jasno, że mogą oni używać języka ojczystego w pracy, pozostawiając pracodawców podatnych na potencjalne pozwy o odszkodowanie z tytułu dyskryminacji pośredniej lub bezpośredniej, w przypadku kiedy pracodawca chce wyraźnie ograniczyć pracownikom możliwość używania ich języka ojczystego w miejscu pracy.

Sędzia odmówił "luksusów" dwóm Polakom wnioskującym o dodatkowego tłumacza

Sędzia sądu okręgowy w Limerick powiedział, że Irlandia ciągle staje w obliczu "trudności finansowych" (czyt. oszczędności i cięć) i sąd nie może zapewnić tak "luksusowego" wymagania, jakim jest przypisanie dodatkowego tłumacza w ramach systemu pomocy prawnej.

Odrzucając wniosek obrony o drugiego tłumacza, sędzia odroczył rozprawę do końca kwietnia. Fot. stepnout (CC BY 2.0)

Spotkanie dla rodzin powracających do Warszawy

24 lutego w godz. 11.30 – 14.00 w siedzibie Fundacji Sto Pociech przy ul. Freta 20/24a w Warszawie organizujemy kolejne już spotkanie dla rodzin powracających do Warszawy z zagranicy.

Tworzymy to miejsce wspólnie. Grupa ma charakter otwarty i każda nowa przybyła powracająca do Warszawy rodzina jest bardziej niż mile widziana.

"Latający cyrk" Skalskiego

Stanisław Skalski i jego słynna eskadra przeszła do historii jako "Latający cyrk". Skalski był jednym z najwybitniejszych i najodważniejszych pilotów II wojny światowej.

Imperial War Museum on the IWM Non Commercial Licence, Wikimedia

Ten niezwykły człowiek urodził się 27 listopada 1915 roku. Był jedynym dzieckiem wiejskiego agronoma z Kodymy koło Odessy. Trzy lata później przeprowadził się z rodzicami do Polski i zamieszkał w Dubnie na Podlasiu. Tam też zdał maturę.