Do góry

Artykuły

"To, czy ktoś żyje z zasiłku, czy chodzi do pracy, to jego wybór"

Tracey MacDonald z Manchestru, wraz z szesnastoletnią córką utrzymująca się zasiłku, broni swojego prawa do "dymka" i "browarka", nawet jeśli innych - pracujących - może wkurzać to, że pozwala sobie na nie ze skromnego zasiłku.

Co dalej z kredytami walutowymi w Polsce?

Komisja Nadzoru Finansowego nie zamierza ingerować w umowy, jakie banki mają ze swymi klientami – oświadczyli przedstawiciele KNF w odpowiedzi na czwartkową publikację Dziennika Gazety Prawnej.

Wzrost oproc. na kredyty w złotówkach, może utrzymać się też na początku 2012 r.

Według gazety, banki, za aprobatą komisji, mogłyby wbrew umowom żądać nowych zabezpieczeń od właścicieli kredytów hipotecznych w obcych walutach.

Dach nad głową pilnie poszukiwany

Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia w Wielkiej Brytanii może być równie żmudne, jak szukanie pracy czy męża. Często potrzeba tygodni, a nawet miesięcy, by uporać się z tym wyzwaniem. Na co zwracać uwagę? Co trzeba wiedzieć i jak nie dać się oszukać?

Pieniądze – od tego niestety zaczyna się wiele przedsięwzięć. Również poszukiwanie mieszkania.

Wynajmuj i zarabiaj w Wielkiej Brytanii

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii wciąż jest w zastoju. Banki niechętnie dają kredyty na zakup nieruchomości. Korzystają z tego landlordzi, którzy podwyższają czynsze. Wynajem mieszkań w UK to dziś świetny interes. Również dla Polaków posiadających nieruchomość na Wyspach.

Musisz dać się spisać

W niedzielę, 27 marca w Wielkiej Brytanii rozpocznie się spis powszechny. Tym razem będzie on obowiązkowy, a odmowa udziału w spisie może się zakończyć sprawą sądową, grzywną w wysokości nawet 1000 funtów, a także wpisem do rejestru osób karanych. Warto się więc zastanowić czy status „przestępcy” jest lepszy niż niechęć wypełnienia stosownego formularza.

Wynajmę pałac za grosze

Obrót nieruchomościami w Londynie przez większą część roku nie zwalnia tempa. Zbliżający się okres jesienny, to dobry moment na zmianę mieszkania. Ceny po sezonie letnim spadają, a zimowy zastój na rynku jeszcze nie nadszedł. Warto być jednak ostrożnym podczas podejmowania decyzji o wynajmie. Jesteśmy bowiem narażeni na oszustwa nieuczciwych landlordów albo tych, którzy landlordów tylko udają.

Wyjść z bezdomności

Chociaż konserwatywny burmistrz Londynu, Boris Johnson, obiecał uporać się z problemem bezdomności do 2012 roku, liczba bezdomnych w brytyjskiej stolicy zamiast spadać, w ciągu trzech lat, wzrosła o ponad półtora tysiąca.

Wiosną weszły w życie przepisy, które mówią, że osoby żyjące w Wielkiej Brytanii ponad trzy miesiące bez pracy i nauki będą natychmiast deportowane do rodzinnego kraju. Jednak takie działania nie spowodują, że bezdomnych będzie mniej. Problem jest bardziej złożony.

Świat według squattersa

Dla jednych to zwykli chuligani i cwaniacy. Dla innych prawdziwie wolni ludzie. Ale dziś squattersem zostaje się często z przymusu.

Na kłopoty - CAB

Landlord nie chce ci zwrócić depozytu, Jobcentre odmawia przyznania zasiłku, a bank pobiera nienależne opłaty? Pomoże ci Citizen Advice Bureau.

Citizen Advice Bureau, czyli Biuro Porad Obywatelskich, to brytyjska organizacja pozarządowa, która już od siedemdziesięciu lat pomaga i doradza w trudnych sytuacjach życiowych. Ich porady z założenia są bezstronne i bezpłatne, a także dostępne dla każdego – biura CAB funkcjonują w każdym mieście. Pracuje w nich wielu wolontariuszy, w tym także Polacy.

Piękne wille squattersów

Mieszkanie w squacie, czyli opuszczonym budynku, kojarzy się z życiem na marginesie lub po prostu z bezdomnością. Jednak niektórzy londyńscy squattersi mieszkają w lepszych warunkach niż ludzie płacący ciężkie pieniądze za wynajem skromnego pokoiku. I to zgodnie z prawem!

Jak to możliwe? Wszystko dzięki liberalnym brytyjskim przepisom. Zezwalają one na mieszkanie w opuszczonym domu pod warunkiem, że przy wprowadzaniu się nie użyto siły (Paragraf 6 Criminal Law Act z 1977 r.)