Na wapiennym klifie w północno-zachodnich Highlands znajdują się jaskinie, które od co najmniej 135 lat fascynują odwiedzających ten region Szkocji. W 1889 r. pierwsze naukowe wykopaliska w Jaskiniach Kości, przeprowadzone przez geologów Bena Peacha i Johna Horne odkryły tam kości niedźwiedzi polarnych i reniferów, a także dowody na to, że około 8 tys. lat temu jaskinie były używane przez myśliwych.
Cztery główne Jaskinie Kości (The Bone Caves) znajdują się w klifie Creag nan Uamh w północno-zachodniej części szkockich Highlandów. Są trzy główne wejścia do jaskiń, nazwane jaskinią borsuka, renifera i kości. Są one częścią większego systemu jaskiń, który obejmuje Uamh an Claonaite, najdłuższy system jaskiń w Szkocji.
Od czasu badań Peacha i Horne’a odkryto tam duże komory i dwie mile podziemnych przejść. Speleolodzy wierzą, że w okolicy Inchnadamph w Assynt można dokonać dalszych znalezisk. W czasie badań z lat 1926-27 znaleziono pozostałości innych zwierząt, które dawno wyginęły w Szkocji, takie jak lemingi, dzikie konie, rysie i wilki.
System jaskiń w tym rejonie powstał 200 tys. lat temu, zanim krajobraz został zmieniony przez ostatnią epokę lodowcową, która zakończyła się około 15 tys. lat temu. Przez ostatnie 135 lat krajobraz i to, co kryje się pod nim, fascynowało geologów i paleontologów.
Widoki z Jaskiń Kości na szkocką dzicz są wyjątkowe. Skały, surowy krajobraz i często ośnieżone szczyty gór są widoczne z wylotu każdej z jaskiń. To idealne miejsce na zrobienie dobrych zdjęć.
Komentarze
Zgłoś do moderacji