Do góry

Polish-Scottish Mini Festival 2025 w Aberdeen

Polsko-Szkocki Mini Festiwal powraca w 2025 roku z bogatym programem wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, wystawy, warsztaty i pokazy filmowe. To wyjątkowa okazja do celebracji różnorodności i wzmacniania więzi między społecznościami żyjącymi w Aberdeen.

Festiwal, który odbędzie się od stycznia do marca, oferuje szeroką gamę wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty, wystawy, warsztaty i pokazy filmowe. To nie tylko okazja do zabawy, ale również możliwość zrozumienia innych kultur i ich dziedzictwa. Organizatorzy podkreślają znaczenie Aberdeen jako miasta, które wielu Polaków wybrało na swój dom, budując pozytywny wizerunek polskiej społeczności. Festiwal zachęca także mieszkańców innych regionów Wielkiej Brytanii do odwiedzenia Aberdeen i uczestnictwa w wydarzeniach.

Wydarzenia Polish-Scottish Mini Festival

Wystawa fotograficzna „City of Living, City of Dead” (Aberdeen Central Library, 13 stycznia – 15 lutego)

Robert Wilczyński, ceniony fotograf, przedstawia projekt łączący archiwalne fotografie warszawskiego getta z obrazami współczesnej Warszawy, wykonanymi w technice podwójnej ekspozycji. Wystawa oferuje wyjątkową perspektywę na historię miasta, uwypuklając dramatyzm i wspomnienia z czasów II wojny światowej. Odwiedzający będą mogli zobaczyć, jak przeszłość splata się z teraźniejszością, zachęcając do refleksji nad pamięcią historyczną.

Exhibition Talk z Chavą Nissimov (Aberdeen Central Library, 27 stycznia, godz. 18:00)

Chava Nissimov, pisarka i ocalała z Holokaustu, opowie o swoim dzieciństwie w warszawskim getcie, dramatycznej ucieczce i życiu w ukryciu. Podzieli się swoimi wspomnieniami, ukazując trudne wybory, jakie musiała podejmować w obliczu wojny, oraz rolę Polaków w jej ocaleniu. Spotkanie będzie wyjątkową okazją, by poznać historię z pierwszej ręki i dowiedzieć się więcej o jej działalności literackiej oraz społecznej.

Koncert „Własny Port & Harbour Voices” (Blue Lamp, 18 stycznia)

„Własny Port” to zespół szantowy z Bydgoszczy, którego występy charakteryzują się unikalnym, akustycznym brzmieniem. Muzycy, znani z wieloletniego doświadczenia scenicznego, łączą autorskie kompozycje z klasycznymi pieśniami żeglarskimi. Wspólnie z „Harbour Voices”, chórem społecznościowym z Aberdeen, zaprezentują energetyczne i poruszające widowisko, które przybliży publiczności kulturę portowych społeczności.

Bilety na koncert

Polish-Scottish Ceilidh (Stadion Pittodrie, 1 lutego)

Urodziny Roberta Burnsa, narodowego poety Szkocji, zostaną uczczone wyjątkowym wydarzeniem łączącym polską i szkocką kulturę. W programie tradycyjne tańce ceilidh, polskie i szkockie dania, takie jak haggis, neeps i tatties, a także występ zespołu „Danse MaCabre”. To wieczór pełen integracji, który przyciągnie zarówno Polaków jak i Szkotów.

Bilety na ceilidh

Koncert „Strachy Na Lachy” (Lemon Tree, 7 lutego)

„Strachy Na Lachy” to jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych, którego muzyka łączy elementy punk rocka, folku i poezji śpiewanej. Zespół zyskał popularność dzięki zaangażowanym tekstom i energicznym występom na żywo. W Aberdeen zaprezentują swoje największe hity, takie jak „Dzień Dobry, Kocham Cię” czy „Piła Tango”. Koncert to doskonała okazja dla fanów i nowych słuchaczy, by doświadczyć ich muzyki na żywo.

Bilety na koncert

Warsztaty śpiewu góralskiego (University of Aberdeen, 15-16 lutego)

Warsztaty prowadzone przez Brygidę Sordyl, etnomuzykolożkę i altowiolistkę, przybliżą uczestnikom tradycyjne pieśni górali beskidzkich. To unikalna okazja, aby nauczyć się autentycznego wykonania pieśni z Beskidów, a także poznać ich historię i znaczenie kulturowe. Warsztaty są skierowane zarówno do początkujących, jak i bardziej doświadczonych śpiewaków. Liczba miejsc ograniczona – warto zapisać się wcześniej.

Koncert „Kapela PoPieronie” (Blue Lamp, 21 lutego)

„Kapela PoPieronie” to zespół folkowy z Żywca, który w swojej muzyce łączy tradycje polsko-słowacko-węgierskie z nowoczesnymi aranżacjami. Ich występy to prawdziwe święto muzyki etnicznej, łączące pasję z wysokim kunsztem wykonawczym. Koncert zachwyci zarówno miłośników muzyki tradycyjnej, jak i tych, którzy poszukują świeżego spojrzenia na folklor.

Bilety na koncert

Weekend polskiego kina z IFF Tofifest (28 lutego – 2 marca)

Współpraca z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Tofifest zaowocowała weekendem polskiego kina, który obejmuje projekcje filmów nagradzanych na arenie międzynarodowej. Gościem specjalnym będzie Agnieszka Smoczyńska, autorka takich dzieł jak „Córki dancingu” i „The Silent Twins”. Publiczność będzie miała okazję nie tylko zobaczyć jej filmy, ale także uczestniczyć w spotkaniach z reżyserką.

Więcej informacji na Facebooku oraz na stronie polscotfest.co.uk

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 1

Nieznamir
16 759
Nieznamir 16 759
#106.01.2025, 12:01

przypomniała mi się impreza integracyjna w Aberdeen 20lat temu. z uczestników jeszcze jeden tu pisze,ale udaje kogoś innego. pozdro Kiltmaker