Do góry

Sprowadzenie rodziców z Polski do UK

Mieszkamy od lat w Wielkiej Brytanii. Wielu z nas zostawiło w Polsce swoich rodziców, którzy potrzebują coraz więcej opieki. Niestety, często nasze rodzeństwo czy rodzina, która mogłaby się zaopiekować podupadającymi na zdrowiu najbliższymi, również wyemigrowała „za chlebem”.

Jeżeli zostaliśmy już postawieni w takiej sytuacji, to zmagamy się z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Jeśli nasi rodzice mają się dobrze, zadajemy sobie pytania: „co będzie kiedy zachorują? Kto się nimi zaopiekuje? Czy mogę sprowadzić ich do Wielkiej Brytanii? Różnica pomiędzy obywatelami Wielkiej Brytanii, a rezydentami Wielkiej Brytanii (większość z nas nie posiada obywatelstwa brytyjskiego) ma w tym konkretnym przypadku olbrzymie znaczenie. Musimy zapewnić rodzicom stabilizację finansową, ponieważ sama emerytura z Polski z pewnością nie zapewni spokojnego życia w Wielkiej Brytanii.

O ile podlegamy takim samym regulacjom dotyczącym np. wysokości stawki wynagrodzenia za pracę i obowiązują nas takie same przepisy odnośnie obowiązku płacenia podatku, sprawa poczucia bezpieczeństwa o zapewnieniu sędziwym rodzicom stabilizacji finansowej ma się nieco inaczej.

Prawo UK jasno określa, że osoba, która jest członkiem rodziny i jest na jej bezpośrednim utrzymaniu, ma prawo do ubiegania się o zasiłek dla osób starszych lub o zasiłki dla chorych i niepełnosprawnych. Warunkiem jest jednak, aby osoba, na której utrzymaniu jest aplikujący, miała status osoby pracującej w Wielkiej Brytanii i prawo do przebywania na terenie UK.

Jak mamy to rozumieć? Jeżeli chcemy, aby nasz rodzic kwalifikował się do ubiegania o zasiłek dla osób starszych, dla chorych czy niepełnosprawnych lub jakikolwiek inny zasiłek socjalny, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • rodzic musi być na naszych bezpośrednim utrzymaniu. Niekoniecznie musi zamieszkiwać z nami w jednym domu. Wtedy jednak będziemy musieli udowodnić jego zależność finansową od nas.
  • jeżeli jesteśmy w związku z partnerem lub małżonkiem, jedno z nas musi mieć status osoby pracującej w Wielkiej Brytanii.

Zdarza się, że pomimo spełnienia tych warunków urząd odmówi przyznania zasiłku z powodu uznania rodzica za nie-rezydenta UK. Takie decyzje są najczęściej motywowane np. brakiem adnotacji o zatrudnieniu rodzica na Wyspach i nieodprowadzaniu przez niego składek na ubezpieczenie społeczne.

Autorką tekstu jest Alana Wild, dyrektor polskiego biura Kalkulator Informator w Edynburgu.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 8

TuneUp
78 452
TuneUp 78 452
#125.03.2016, 19:19

a co jeśli ma się już obywatelstwo brytyjskie? jak wtedy traktowani są rodzice importowani z PL?

kuba2010
104
kuba2010 104
#226.03.2016, 09:23

Tomek przeczytaj uwaznie ,doityczy to rodzicow nie osobe ktora ma obywatelstwo ,jesli rodzic tutaj nie pracowal to jak pisza nie dostanie nic slusznie ,bo za co ?

fisandrzej
410
#326.03.2016, 13:11

Kuba, Tomkowi chyba chodzilo o to czy Polak, ktory posiada obywatelstwo brytyjskie i sciaga rodzicow nie pracujacych wczesniej w UK, jak to jest traktowane. W powyzszym artykule jest tylko mowa o osobach pracujacych w UK ale nie majacych obywatelstwa.

TuneUp
78 452
TuneUp 78 452
#426.03.2016, 13:15

dokładnie o to mi chodziło.

kuba2010
104
kuba2010 104
#526.03.2016, 13:34

wyraznie pisze ze jesli oni tutaj nie pracowali to niedostana zadnego zasilku ,

kuba2010
104
kuba2010 104
#626.03.2016, 14:02

@3 za nic to kase dostaja ci ktorzy beda tutejszych nawracac i nie maja potrzeby wczesniej tu pracowac .

AlanaW
8
AlanaW 8
#729.03.2016, 19:50

Tomek L: Rodzice osob posiadajacych juz obywatelstwo sa o tyle bezpieczniejsi, ze statut osoby posiadajacej juz obywatelstwo nie bedzie podwazany. Wiaze sie to z tym, ze prawo rodzicow do zasilkow( rowniez- w zaleznosci oczywiscie od spelnienia innych koniecznych warunkow dla danego zasilu)-nie powinno byc tez podwazane.
Natomiast w przypadku rodzicow tych osob, ktore nie posiadaja obywatestwa UK - rowniez moga otrzymac zasilki-pod warunkiem, ze sa czlonkami osoby posiadajacej statut pracujacego rezydenta.
TUtaj jednak statut takiej osoby moze ulec zmianie- na przyklad w momencie utraty pracy, przy zbyt malej kwocie odprowadzonej skladki na ubezpieczenie spoleczne Wtedy statut rezydenta moze zostac podwazony, a wiec automatycznie prawo rodzicow do zasilku moze zostac podwazone.
Jednoczesnie chcialabym odniesc sie do komentarza Kuba2010- nie jest napisane, ze rodzice nie dostana zadnego zasilku, w tresci artykulu zawarte jest dokladnie odwrotna informacja.

Funky_Koval
437
#830.03.2016, 09:39

Jesli wczesniej taka osoba nie pracowala w UK oprocz Pension credit nie dostanie nic. Nawet jesli ma ciezka chorobe albo stopien kalectwa.
Pierwszym podstawowym jest AA (Attendance Allowance) bez ktorego nie ma szans na otrzymanie kolejnych swiadczen.