W zestawieniu 20 najlepszych krajów do życia znalazły zarówno Wielka Brytania, jak i Polska. Pod uwagę wzięto m. in.: ceny, poziom życia, średni miesięczny koszt utrzymania, rynek pracy, system edukacji, bezpieczeństwo i jakość publicznej opieki zdrowotnej. Ranking krajów przygotowali specjaliści z platformy do nauki języków Preply.
Szwecja, Kanada i Dania
Na pierwszym miejscy znalazła się Szwecja, której poziom życia oceniono na maksymalne 100 punktów. Do tego dochodzi szeroki wybór pracy, a także system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej. Minusem mogą być jednak wysokie ceny.
Na drugim miejscu znalazła się Kanada, która oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa, bardzo dobry poziom edukacji oraz opieki zdrowotnej. Koszty utrzymania różnią się w Kanadzie w zależności od poszczególnych regionów, ale ze znajomością języka angielskiego lub francuskiego jest szansa na szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy.
Trzecie miejsce przypadło Danii. To drogi kraj, ale są tam wysokie zarobki i jeden z najwyższych na świecie poziomów życia. Dania to także jedno z państw najlepszych do wychowywania dzieci, która w tej kategorii dostała 97 na 100 punktów.
Niemcy, Wielka Brytania i Polska
Niemcy w rankingu zajęły 6. miejsce. Poziom życia oceniono tam na 86 punktów. Największe atuty Niemiec to silna gospodarka, wysoki poziom edukacji i dynamiczny rynek pracy. W tej ostatniej kategorii Niemcy otrzymały 100 punktów.
Wielka Brytania jest na 9. miejscu. Mimo wysokich cen jest to kraj z rynkiem pracy, który oferuje zatrudnienie w każdym sektorze gospodarki i wciąż wysokie w porównaniu z Polską zarobki. Niestety brytyjski system opieki zdrowotnej nie należy do najlepszych, a poziom edukacji jest często uzależniony od miejsca zamieszkania i zarobków.
Polska uplasowała się na 15. miejscu, ale wciąż wypada lepiej niż większość jej sąsiadów. Na listę nie trafiły np. Czechy, Słowacja i Litwa. Polska zdobyła wysokie oceny za niskie ceny, atrakcje turystyczne, dynamicznie rozwijający się sektor IT i dobrą znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców. Najmniej punktów otrzymał polski system opieki zdrowotnej (22) i edukacji (36). Ogólny poziom życia oceniono na 49 punktów.
20 najlepszych krajów do życia
- Szwecja
- Kanada
- Dania
- Holandia
- Australia
- Niemcy
- Nowa Zelandia
- Belgia
- Wielka Brytania
- Japonia
- Hiszpania
- Portugalia
- Włochy
- Singapur
- Polska
- Korea Południowa
- Malezja
- Turcja
- Chorwacja
- Tajlandia
Komentarze 15
Ranking krajów przygotowali specjaliści z platformy do nauki języków Preply
Specjaliści Preply podczas pracy nad rankingiem.
Atrakcja turystyczna Polski jest skazone powietrze, staroswieckie ogrzewanie, na drogach smierdzace stare rzechy - z powodu biedy, ktora tez moze byc atrakcja turystyczna i kiepskiej komunikacji publicznej - jak wyzej. Kto nie ma w Polsce nikogo i nic do kochania, to moze sobie odpuscic polski prezny sektor IT, znajomosc angielskiego i inne takie.
PS. W UK, poza jezykami tutejszymi, najczesciej mowi sie po polsku ( wyprzedzamy liczebnie mowiacych w punjabi i urdu, ci daleko za nami).
Taka piosenka do nucenia z rana:
Hej dziewczyno a-a
Spójrz na misia a-a
On o 5 dych
Upomni zaraz się…
#1 w ramach dywesyfikacji opinii powinien byc tez ranking przeprowadzony przez globalna firme przechowywania bagazu.
Chociaz oni sa ekspertami w swiatowym dziedzictwie UNESCO
Polska piętnasta. Norwegia i Finlandia nie zmieściły się w pierwszej dwudziestce. Widocznie fińska edukacja leży i kwiczy a ludzie przez cały rok jedzą śnieg i korę z drzew, czekając z wytęsknieniem na paczkę od świętego Mikołaja.
A w takim Luksemburgu i Islandii to już w ogóle nie ma niczego.