Do góry

Szukanie mieszkania

Artykuł ten opisuje najważniejsze kwestie związane z wyszukiwaniem ogłoszeń i porady związane wyborem lokum.

  • Co wziąć po uwagę?
  • Gdzie szukać ogłoszeń?
  • Agencje wynajmu nieruchomości
  • Zawartość ogłoszeń
  • Viewing, czyli oglądanie mieszkania
  • Umowa najmu
  • Co wziąć po uwagę?

    Na początku zapoznaj się z możliwościami długotrwałego wynajmu w sektorze prywatnym i kosztami, jakie się z tym wiążą (zobacz Opcje wynajmu).

    Spróbuj określić swoje priorytety. Cena, lokalizacja, sąsiedztwo, miejsce parkingowe, garaż lub miejsce na rower, dostęp do środków komunikacji oraz sklepy w okolicy – to tylko niektóre z ważnych czynników wpływających na komfort życia.

    Jeśli dopiero przyjechałeś do kraju, skorzystaj z porady osób, które znają lepiej dane miasto. Dowiedz się, które dzielnice są niebezpieczne i staraj się ich unikać nawet, jeśli oferty wynajmu wydają się atrakcyjne. Skorzystaj z porady na powszechnie dostępnych forach internetowych (na przykład w Miastach, regionalnych grupach dyskusyjnych na Emito.net).

    Zwróć uwagę na kwestie bezpieczeństwa, domofon, alarmy, wywietrzniki i czujniki przeciwpożarowe. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach weź pod uwagę rodzaj ogrzewania oraz szczelność okien i wielkość pomieszczeń (zob. podrozdział Viewing, czyli oglądanie mieszkania poniżej).

    Gdzie szukać ogłoszeń?

    Dom lub mieszkanie (umeblowane – furnished, częściowo umeblowane – half-furnished i nieumeblowane – unfurnished) można wynająć bezpośrednio od właściciela lub przez agencje.

    Mieszkania do wynajęcia ogłaszane są w siedzibach i na stronach internetowych agencji mieszkaniowych (wiele agencji posiada polskojęzyczne wersje swoich serwisów internetowych), lokalnych stronach internetowych z ogłoszeniami, w codziennej prasie lokalnej czy w sklepach i na tablicach ogłoszeń. Mieszkania wynajmowane przez agencje są także oznaczane specjalnymi tablicami, które z pewnością dostrzeżesz przechadzając się po okolicy.

    Internet

    W internecie jest wiele stron z ogłoszeniami wynajmu mieszkań. Możesz na nich znaleźć ogłoszenia bezpośrednio od właścicieli, jak również oferty agencji mieszkaniowych z danego rejonu.

    Każde z ogłoszeń zawiera numer kontaktowy lub adres e-mail. Jeśli jest to ogłoszenie agencyjne, to jest to także wyraźnie napisane.

    Poniżej znajdziesz listę przydatnych linków:

    Lokalna prasa

    Szukając mieszkania w prasie sięgaj przede wszystkim po dzienniki lokalne. Większość z nich publikuje ogłoszenia dotyczące nieruchomości w wybrany dzień tygodnia.

    Tablice informacyjne

    W sklepach możemy często znaleźć miejsce, gdzie zamieszczane są ogłoszenia. Z tej formy warto korzystać zwłaszcza, gdy zależy Ci na konkretnej lokalizacji oraz gdy preferujesz wynajem od właściciela. Warto zwracać uwagę na wystawy tzw. corner shops, osiedlowe tablice informacyjne i inne miejsca, gdzie ludzie zazwyczaj umieszczają ogłoszenia.

    Agencje wynajmu nieruchomości

    Patrz poniżej.

    Agencje wynajmu nieruchomości

    Agencje mieszkaniowe w Wielkiej Brytanii dzielą się na dwie grupy:

    • letting agencies, które pobierają opłatę od właściciela mieszkania za znalezienie lokatorów i
    • accommodation agencies, które pobierają opłatę od wynajmującego za pomoc w znalezieniu mieszkania bądź też pokoju.

    Wynajmowanie mieszkania od agencji może dać Ci komfort klarownych zasad oraz zorganizowanych serwisów naprawczych. Zanim jednak wybierzesz konkretną agencję, dowiedz się dokładnie, na jakich zasadach wynajmuje ona mieszkania oraz jakie usługi oferuje.

    Każda agencja ma swoje biuro oraz stronę internetową, na której znajdziesz pełną ofertę. Agenci umieszczają też swoje ogłoszenia na ogólnych portalach ogłoszeniowych.

    Jeśli znalazłeś odpowiadające Ci ogłoszenie, możesz swobodnie umówić się na obejrzenie mieszkania (viewing) bez dodatkowych formalności. Opłaty pobierane są dopiero w momencie, kiedy zdecydujesz się na wynajem.

    Za podpisanie umowy agencja może zażyczyć sobie opłatę dodatkową. Niektóre agencje pobierają drobne opłaty na poczet kosztów przygotowania nieruchomości do zamieszkania (np. czyszczenie). Agencji nie wolno pobierać opłat za samo wprowadzanie Cię na swoją listę osób poszukujących mieszkania oraz za oferowanie samej tylko listy ofert.

    Pierwsze opłaty są uiszczane z góry i zawierają depozyt odpowiadający zazwyczaj miesięcznemu czynszowi za wynajem oraz czynsz za pierwszy miesiąc. Musisz być także przygotowany na opłatę za pośrednictwo, która może wynosić w zależności od agencji od 50 do 100 funtów od osoby.

    Uwaga: jeśli jesteś studentem lub osobą przebywającą w kraju od niedawna możesz potrzebować dodatkowej formy gwarancji, czyli poręczyciela (guarantor).

    Umowa najmu może być wystawiona na więcej niż jedną osobę. Agencje najczęściej podpisują umowy z każdym z najemców osobno. Warunkiem jest licencja House in Multiple Occupation (HMO), która jest konieczna, w przypadku, gdy mieszkanie wynajmuje większa liczba osób.

    Zawartość ogłoszeń

    Przeszukując oferty mieszkaniowe nie szukaj w nich informacji o powierzchni mieszkania. To, co istotne w ogłoszeniu to ilość sypialni oraz to ilu osobowe one są. Możesz zatem znaleźć mieszkanie z jedną sypialnią dwuosobową (one double bedroom) lub jedną sypialnią jednoosobową (one single bedroom) itd. Studio flat to pokój z otwartą kuchnią, czyli kawalerka.

    Kuchnia może być oddzielna (separate kitchen) lub dzielona z salonem/jadalnią (kitchen/livingroom/diningroom lub open plan kitchen).

    Łazienka (bathroom) może być także przyporządkowana danemu pokojowi (room en-suite). Jeśli jest tylko prysznic, to jest to ''shower room''.

    Warto zwrócić uwagę także na rodzaj ogrzewania. Ogrzewanie gazowe (central gas heating – CGH) jest zazwyczaj najbardziej opłacalne. Możesz także spotkać się z terminem "electric white meter heating", co oznacza, że woda nagrzewana jest nocą, kiedy elektryczność jest tańsza.

    W ogłoszeniu znajdziesz też informację o podatku miejskimCouncil Tax. Jest to istotne, ponieważ podana cena za wynajmem zazwyczaj nie zawiera tej kwoty. Musisz ją sobie doliczyć do swoich wydatków.

    Viewing, czyli oglądanie mieszkania

    Jeśli mieszkanie ogłoszone w internecie, gazecie lub innym miejscu odpowiada Ci, możesz umówić się na obejrzenie go (tzw. viewing) telefonicznie lub mailowo. Jeśli oferta jest aktualna, agenci pracujący dla agencji bądź właściciel proponują termin spotkania, podczas którego będziesz miał możliwość obejrzenia mieszkania i oceny jego stanu oraz uzyskania na jego temat wszelkich informacji.

    Pamiętaj, aby dokładnie zapisać imię oraz numer telefonu osoby, z którą się umawiasz. W razie nieprzewidzianych kłopotów z dojazdem, zadzwoń i poinformuj o zmianie planów, gdyż agent może po chwili oczekiwania udać się na inne spotkanie lub wynająć to samo lokum innemu klientowi, który umówiony jest na viewing tuż po Tobie.

    Wykorzystaj czas na dokładne obejrzenie wszystkich pomieszczeń. Zwróć uwagę przede wszystkim na następujące kwestie, które w dużym stopniu określają warunki zamieszkania:

    • czy drzwi są solidne i czy mają zamontowane dobre zamki,
    • czy alarm przeciwpożarowy jest sprawny,
    • czy okna są szczelne i czy dobrze się otwierają,
    • czy w mieszkaniu jest odpowiednie ciśnienie wody,
    • czy w mieszkaniu nie panuje wilgoć i czy kąty w pomieszczeniach nie są pokryte pleśnią.

    Weź także pod uwagę:

    • czy dzielnica jest bezpieczna,
    • czy w drzwiach działa domofon,
    • czy w pobliżu znajduje się pub, klub nocny, dyskoteka albo inne miejsce, które może utrudniać wieczorny odpoczynek,
    • czy klatka jest zadbana – określa to zwykle poziom Twoich potencjalnych sąsiadów,
    • czy w pobliżu znajdują się przystanki autobusowe lub stacja metra.

    Umowa najmu

    Umowa najmu (tenancy agreement) to dokument, który wyjaśnia prawa i obowiązki najemcy i właściciela lokalu względem siebie. Choć w Wielkiej Brytanii umowa ustna jest wiążąca (prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy określa Housing Act), najczęściej obie strony chcą mieć potwierdzenie na piśmie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w oddzielnym artykule: Umowa najmu.