Do góry

ii wojna swiatowa

Wojna o pamięć

Wiele osób na Wyspach za pierwszy dzień walk uznaje 3 września 1939 roku, kiedy wojnę III Rzeszy wypowiedziały Wielka Brytania, Francja, Nowa Zelandia i Australia. W USA datą godną zapamiętania jest z kolei rok 1941, w którym do wojny przystąpiły Stany Zjednoczone.

Bitwa nad Bzurą - rekonstrukcja w Brochowie

Nic więc dziwnego, że ponad połowa Polaków jest zdania, że nasi sojusznicy z okresu II wojny światowej nie doceniają polskiego wkładu w wygranie jej. Czyżby zmieniło się to w tym roku?

Przyłącz się do akcji

Zjednoczenie Polskie zachęca do propagowania wiedzy na temat udziału polskich sił zbrojnych w II wojnie światowej poprzez przekazywanie anglojęzycznej ulotki Brytyjskim znajomym.

Najkrwawsza z wojen

Niemiecki statek wojenny Schleswig-Holstein

70 lat temu, 1 września 1939 roku, atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa, najkrwawsza z wojen. Udział polskich żołnierzy, walczących na wszystkich frontach tej wojny i posiadających czwartą pod względem liczebności armię świata, był nieoceniony. Polskie Siły Zbrojne na zachodzie liczyły ok. 195 tys. żołnierzy, natomiast wojska polskiego na wschodzie ok. 400 tys.