[img id=392636/]
Dziś na całym świecie obchodzony jest Dzień Białej Wstążki, będący wezwaniem do zaprzestania przemocy wobec kobiet. Przy tej okazji w Walii rozgorzała dyskusja na temat przyczyn przemocy domowej. Zarówno policja, jak i grupy wsparcia ofiar twierdzą, że duży wpływ na nasilenie problemu ma kryzys finansowy.
Jak podało BBC, szef policji w Gwent (hrabstwo w południowej Walii) Mick Giannasi sugeruje, że powodem zwiększenia napięć w tutejszych domach w ostatnim czasie są trudności ekonomiczne.
[box caption="FAKTY"]
Caia Park Partnership wspiera migrantów zamieszkałych w walijskim Wrexham. O tym jakiej pomocy mogą oczekiwać Polacy – nie tylko z okolic, ale i z całej Wlk. Brytanii – rozmawialiśmy z Moniką Thomas, prowadzącą projekt „Centrum Pomocy Polakom".
Emito.net: Jak długo istnieje Caia Park Partnership i jaki jest cel działalności organizacji?
Grupa ekspertów z Walii sugeruje, że rząd powinien znieść zapomogi, dzięki którym opłaty za studia w tym regionie są niższe niż gdziekolwiek indziej w Zjednoczonym Królestwie – donosi BBC.
Studia w Wielkiej Brytanii to koszt 3 000 funtów rocznie. Ponad dwukrotnie mniej, bo 1 200 funtów, płacą tylko studenci w Walii. Wszyscy oni dostają 1800 funtów dofinansowania.
W Walii rozpoczął się 24-godzinny strajk kolejarzy. Liderzy związku zawodowego uprzedzają podróżnych o możliwych utrudnieniach w komunikacji – podaje serwis BBC.
Stowarzyszenie Wynagradzanych Pracowników Transportu (TSSA- Transport Salaried Staffs' Association) wydało ostrzeżenie w związku z pikietą członków związku, która rozpoczęła się o godzinie 12:00 w zajezdniach Arriva Trains Wales (ATW).
Trzydziestu maszynistów przez 24 godziny będzie okupować zajezdnie w Cardiff, Chester i Warrington, domagając się wyższych płac.
Na terenie jednego z placów zabaw dla dzieci w Walii wprowadzony zostanie zakaz palenia. Możliwe, że wkrótce ograniczenie obejmie także inne miejsca w których bawią się dzieci – podaje BBC.
W kwietniu walijska służba zdrowia wprowadziła serwis internetowy "Tell us what you think", który pozwala pacjentom na komentowanie usług medycznych. Teraz serwis dostępny będzie również w języku polskim – podaje BBC.
Przedstawiciele North Wales NHS Trust powiedzieli, że Polacy stanowią dużą społeczność w Walii, dlatego też postanowiono wyjść naprzeciw ich potrzebom.
W serwisie "Powiedz Nam Co Myślisz" pacjenci mogą wyrażać swoje opinie m.in. na temat czystości ośrodków i szpitali czy jakości komunikacji i świadczonych usług.
Polacy mieszkający w Walii Północnej będą mogli wziąć udział w kursie, na którym dowiedzą się jak założyć własny biznes – podaje dziennik „Daily Post”.
Kurs organizowany przez Institute of Leadership and Management Enterprise odbędzie się w mieście Llandudno. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim, ale wszystkie materiały będą również dostępne w języku polskim.
Oto kraina, w której mówi się językiem elfów, młodzież ma depresję, po kopalniach latają kanarki, a dodatek do lokalnej gazety, który powinien być na czasie, nazywał się dawniej „South Wales Yesterday”.
Dojechaliśmy do Południowej Walii, gdzie czasy rewolucji przemysłowej odcisnęły swe piętno.
Komisja składająca się z członków Zgromadzenia Narodowego sporządziła raport na temat aktywności fizycznej Walijczyków w okresie letnim. Istnieją ambitne plany mające zachęcać mieszkańców Walii do aktywnego stylu życia, ale problemem jest brak osoby odpowiedzialnej za te wysiłki – donosi BBC.