Do góry

kryzys

Prezes IMF ostrzega przed kolejnym kryzysem

Robert Zoellick ostrzegając przed kolejnym światowym kryzysem, wskazał na rosnące ceny żywności, jako główne zagrożenie dla biednych narodów – pisze BBC.

Prezes Banku Światowego przemawiał w Waszyngtonie na koniec wiosennego spotkania International Monetary Fund. W tym czasie, ministrowie finansów krajów G20, którzy także spotkali się w Waszyngtonie, zdecydowali się wesprzeć finansowo nowe rządy dla krajów Środkowego Wschodu oraz Północnej Afryki. Takie wsparcie jest zdaniem Roberta Zelicka konieczne.

Początek końca kryzysu

Po dwóch ciężkich latach depresji, recesji i załamań brytyjska gospodarka wreszcie wychodzi na prostą. Według ostrożnych prognoz w 2010 roku czeka nas początek końca kryzysu na Wyspach. To ma być rok stabilizacji i ekonomicznego wzrostu. To długo oczekiwana dobra wiadomość. Niestety nie dla wszystkich.

Gdzie ten kryzys?

Inwestycje liczone w dziesiątkach milionów funtów, setki powstających właśnie miejsc pracy i zadowoleni mieszkańcy. Tak wygląda recesja w małym mieście na północy Anglii.

Wlk. Brytania: Spadek PKB

Nowe dane ujawnione przez Office for National Statistics wskazują, że w ostatnim kwartale zeszłego roku brytyjska gospodarka popadła w głębszą recesję niż przewidywano.

Z podsumowania ostatniego kwartału 2008 roku wynika, że produkt krajowy brutto (Gross Domestic Product) spadł o 1,6%, nie zaś – jak przewidywano – o 1,5%. Jest to największy spadek od 1980 roku. Najbardziej dotknięte zostały przemysł budowlany: spadek o 4,9% oraz przemysł wytwórczy - 4,5%.

Zwolnili mnie. Co dalej?

W obliczu głębokiej recesji gospodarczej w Wielkiej Brytanii polscy imigranci stoją przed wyborem zostania i przeczekania jej na Wyspach lub powrotu do Polski. Według sondy przeprowadzonej przez PRL, więcej niż połowa Polaków planuje przeczekać tu kryzys. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Wielkiej Brytanni?

Jak recesja głęboka i szeroka - padają małe i średnie firmy, a duże przechodzą restrukturyzacje i tną koszty. Efektem jest prawie dwumilionowe bezrobocie.

Rząd ratował banki?

Brytyjski podatnik, według rachub Timesa, stracił ponad 8,3 mld funtów na inwestycji brytyjskiego rządu w dwóch bankach Lloyds TSB i HBOS. Banki, przy aktywnej zachęcie rządu, uchylającego w tym przypadku przepisy antymonopolowe, połączyły się i zostały rekapitalizowane sumą 17 mld funtów.

Redukcje w sektorze ubezpieczeń

Jeden z największych ubezpieczycieli w Wielkiej Brytanii, Royal Sun Alliance (RSA), zamierza zwolnić 1200 osób w połowie tego roku.

Oświadczenie wystosowano pomimo zadeklarowanego dochodu firmy przed opodatkowaniem w wysokości 759 milionów funtów (13% wzrost z roku kalendarzowym 2008).

RSA zatrudnia około 8800 osób w Wielkiej Brytanii: 1200 w Liverpoolu i 900 Horsham (West Sussex), spore oddziału w Manchesterze oraz Sunderland i Halifax.

Fakty i mity o kryzysie na Wyspach

Masowe zwolnienia, obniżanie wynagrodzeń i kolejki do pośredniaków – tak sytuację na brytyjskim rynku pracy przedstawiają jednym głosem polskie i brytyjskie media. Sprawdziliśmy, gdzie, kiedy i na kogo czeka zatrudnienie w Anglii.

Wsparcie dla przedsiębiorców

Brytyjski BERR (Department of Business, Enterprise and Regulatory Reform) wdrożył specjalny pakiet pomocy małym i średnim przedsiębiorcom.

Podjęte kroki mają pomóc brytyjskim firmom w uporaniu się z globalnym kryzysem ekonomicznym tak, aby ostatecznie wyszły z tego silniejsze. Akcja skierowana jest do firm, które stykają się problemami obecnego rynku finansowego.

Chmurne oblicza nowego roku

Według analityków ekonomicznych, dla wielu państw 2009 będzie najgorszym rokiem od wczesnych lat osiemdziesiątych. Mówi się też, iż będzie testem sił Obamy i wielkim gospodarczym zwycięstwem krajów do tej pory marginalizowanych. Z kolei według chińskiego kalendarza, nadchodzi Rok Bawoła, czyli czas wytężonej, mozolnej pracy bez skarg. Jakie będzie następne 12 miesięcy?