Dziewięć wskazówek dla młodzieży dotyczących zapobiegania problemom wynikającym z uzależnienia od alkoholu
Jako młoda osoba masz do czynienia z wieloma wyzwaniami . Jednak bardzo niewiele z nich ma potencjalnie większy wpływ na twoje życie niż decyzja dotycząca używania alkoholu i narkotyków. To, jakiego wyboru dokonasz, wpłynie na Twoje zdrowie, Twoje wyniki w nauce, relacje, pracę lub karierę, wolność. Brzmi zbyt dramatycznie? – to jednak często jest kwestia życia i śmierci.
Konkluzja - jesteś odpowiedzialny/a za własne bezpieczeństwo ... co zamierzasz zrobić ?
Zanim zapoznasz się z naszymi wskazówkami dotyczącymi profilaktyki, warto, żebyś uświadomił/a sobie dwie ważne rzeczy:
Wiek pierwszego użycia alkoholu i narkotyków:
Używanie alkoholu i narkotyków, zanim mózg jest w pełni rozwinięty, dramatycznie zwiększa ryzyko przyszłego uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Młodzi ludzie, którzy zaczynają pić alkohol przed ukończeniem 15 roku życia są 5 razy bardziej narażeni na nadużywanie lub uzależnienie od osób, które zaczęły używać alkoholu w wieku 21 lat lub później. Jeśli chodzi o narkotyki i uzależnienie od nich sprawy prezentują się podobnie.
Historia rodziny a uzależnienia:
Dana osoba decyduje się na użycie alkoholu lub narkotyków pod wpływem swojego środowiska – grupy rówieśniczej, rodziny i dostępności substancji. Gdy zdecyduje się na używanie alkoholu lub narkotyków, ryzyko rozwoju alkoholizmu lub uzależnienia od narkotyków jest w dużej mierze zależne od genetyki. Alkoholizm i uzależnienie od narkotyków nie są kwestią moralności, nie są kwestią wyboru lub braku silnej woli. Organizm niektórych ludzi po prostu reaguje na działanie alkoholu, narkotyków i leków inaczej. Jeśli ktoś ma w rodzinie przypadki alkoholizmu lub narkomanii, to jest cztery razy bardziej narażony na rozwój problemów z nadużywaniem substancji uzależniających.
Co możesz zrobić, jako młody człowiek, aby chronić siebie i zmniejszyć ryzyko problemów z alkoholem i narkotykami ? Oto dziesięć porad:
Nie bój się mówić nie: Czasami obawa przed negatywną reakcją ze strony znajomych powstrzymuje nas od robienia tego, co sami uznajemy za słuszne. To naprawdę proste, może się wydawać, że „wszyscy tak robią", ale to nie jest prawda. Nie pozwól, aby ktoś inny podjął decyzję za Ciebie. Jeśli ktoś namawia Cię do zrobienia czegoś, co nie jest dla Ciebie dobre, masz prawo powiedzieć nie, masz prawo nie podawać powodu i masz prawo po prostu odejść .
Nawiązuj dobre relacje ze znajomymi i unikaj środowiska, gdzie rówieśnicy wywierają negatywną presję: Zwróć uwagę na to, z kim się spotykasz . Jeśli wśród twoich znajomych większość pije alkohol lub używa narkotyki, aby się odurzać, może warto pomyśleć o nawiązaniu nowych przyjaźni. Kontynuowanie znajomości, w których ludzie regularnie używają alkoholu, marihuany, leków nieprzepisanych przez lekarza, może sprawić, że te problemy zaczną dotyczyć również Ciebie. Nie musisz robić tego, co inni, aby mieć dobre relacje z ludźmi.
Dbaj o relacje z rodzicami lub innymi dorosłymi osobami: To ważne, czy dorastasz wśród ludzi, na których można polegać, z którymi można porozmawiać o życiu, o wyzwaniach i swoich decyzjach dotyczących alkoholu i narkotyków. Możliwość skorzystania z doświadczeń życiowych oraz przyjęcia szerszej perspektywy może okazać się bezcenna .
Ciesz się życiem i rób to, co kochasz – bez dodawania alkoholu i narkotyków: Dowiedz się, jak cieszyć się życiem i kontaktem z ludźmi w twoim otoczeniu , bez używania substancji zmieniających świadomość. Alkohol i narkotyki mogą zmienić to, kim jesteś, ograniczyć Twój potencjał i skomplikować Ci życie . Zbyt często nuda to tylko pretekst. Wyjdź na zewnątrz, bądź aktywny w szkole i w swoim środowisku. Zaangażuj się w muzykę, sport, sztukę lub pracę w niepełnym wymiarze godzin. Praca w charakterze wolontariusza to świetny sposób, aby uzyskać życiową perspektywę.
Przestrzegaj zasad panujących w rodzinie dotyczących alkoholu i narkotyków: kiedy dorastasz i chcesz przejmować większą kontrolę nad swoim życiem, zaufanie i szacunek rodziców jest bardzo ważne. Nie pozwól, aby alkohol i narkotyki stanęły między Tobą i Twoimi rodzicami. Rozmowa z mamą i tatą na temat alkoholu i narkotyków może być bardzo pomocna.
Bądź wzorem i dawaj dobry przykład: Nie zapominaj, że to, co robisz, jest ważniejsze niż to, co mówisz! Ustaw fundament i kierunek swojego życia – dokąd zmierzasz?
Planuj i myśl do przodu: imprezę lub wyjście z przyjaciółmi trzeba planować z wyprzedzeniem. Trzeba chronić siebie, aby nie stać się ofiarą czyjegoś problemu z alkoholem lub narkotykami . Upewnij się, że jest ktoś, do kogo możesz zadzwonić, w dzień i w nocy, bez względu na powód. Możesz zaoferować to samo swoim znajomym.
Weź odpowiedzialność za siebie: weź odpowiedzialność za swoje życie, zdrowie i bezpieczeństwo. To cudowne uczucie, kiedy masz wpływ na to, jak przebiega twoje wchodzenie w dorosłość i jakie decyzje podejmujesz.
Uzyskaj pomoc: Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, ma kłopoty z alkoholem lub narkotykami , skorzystaj z pomocy. Nie czekaj. Nie jesteś sam/a
Refleksje
"WSPANIAŁE UWOLNIENIE"
Od chwili, kiedy przestałem kwestionować, mogłem zacząć dostrzegać i odczuwać. Właśnie wtedy Drugi Krok stopniowo i niepostrzeżenie zaczął towarzyszyć mi w życiu. Trudno mi powiedzieć ,przy jakiej okazji i którego dnia uwierzyłem w Siłę Większa ode mnie, ale z całą pewnością mam tę wiarę dzisiaj. Aby to osiągnąć musiałem jedynie zaprzestać walki i stosować cała resztę programu AA z taka gorliwością,na jaka było mnie stać.
12 Kroków i 12 Tradycji.Str,29.
Po latach nurzania się w nieokiełzanej samowoli, Krok Drugi przyniósł mi wspaniałe uwolnienie od poczucia osamotnienia. W podróży,jaką teraz odbywam, nic nie jest już tak bolesne ani trudne jak kiedyś. Zawsze nadarza się ktoś, z kim mogę podzielić się ciężarami życia. Drugi Krok umocnił moją więź z Bogiem; i dziś rozumiem,że moje szaleństwo, rozbuchane ego i brak zdrowia duchowego były ze sobą dziwnie splecione. Uwalniam się od szaleństwa i osiągam zdrowie duchowe, jeśli podporządkowuję swoje rozbuchane ego Temu, który ma ramiona szersze niż ja.
4 pytania - czy mam problem?
Jeśli masz wątpliwość, czy alkoholizm dotyczy Ciebie - zadaj sobie cztery podstawowe pytania:
Czy kiedykolwiek czułem, że powinienem ograniczyć picie alkoholu?
Czy irytuje mnie zachowanie ludzi, którzy krytykują moje picie alkoholu?
Czy kiedykolwiek czułem się źle lub miałem poczucie winy z powodu picia alkoholu?
Czy kiedykolwiek miałem potrzebę picia alkoholu rano, w celu uspokojenia zdenerwowania lub pozbycia się kaca?
Jeżeli odpowiedziałeś "tak" na dwa lub więcej pytań, powinieneś udać się do poradni dla uzależnionych. Lekarz specjalista pomoże Ci tam ocenić właściwie Twój problem. Jeżeli będziesz potrzebował pomocy lub terapii - uzyskasz ją. Najważniejsze bowiem jest dostrzec problem, zdać sobie z niego sprawę. Tylko Ci którzy sami chcą sobie pomóc, mają szansę na szybkie wyjście z choroby.
Jeśli komuś religia pomoże pokonać nałóg to chyba dobrze? Czy lepiej żeby się stoczył, ale przypadkiem "nie wpadł w sidła zabobonu"?
W moim raczej agnostycznym pojęciu walczący ateiści są tyle samo warci (w tym właśnie kontekście) co osoby religijne na siłę próbujące uszczęśliwić bliźnich szczepiąc w nich wiarę.
St.Peter Catholic Church
3 Chapel Court
Justice Street
Aberdeen
AB11 5HX
W każdy piątek 19;00-21;00
07517776925 [email protected]
07598853255 www/polacywszkocjiaa.co.uk