Organizując pogrzeb bliskiej osobie musisz pamiętać o kilku formalnościach. Sprawdź jakich spraw należy dopilnować oraz jakie są możliwości związane z uroczystością pogrzebową w Wielkiej Brytanii.
Najważniejsze sprawy
Do najważniejszych spraw, których muszą dopilnować bliscy zmarłej osoby należą:
- odebranie aktu zgonu;
- sekcja zwłok;
- zaplanowanie pogrzebu;
- zarejestrowanie zgonu.
Karta zgonu
Karta zgonu (dokument potwierdzający zgon i przyczynę zgonu) wydaje lekarz, który go stwierdził. W przypadku, gdy śmierć miała miejsce w szpitalu i nie otrzymałeś od razu karty zgonu, możesz się umówić za pośrednictwem personelu oddziału szpitalnego, na odebranie dokumentu przez członka rodziny lub zakład pogrzebowy.
Mając kartę zgonu możesz skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który zabierze ciało do pomieszczeń spoczynku. Jeżeli planowana jest kremacja, dobrze jest poinformować o tym lekarza, który ma obowiązek wezwania drugiego, niezależnego lekarza w celu wypełnienia niezbędnych formularzy.
Jeśli śmierć nastąpiła niespodziewanie, może zajść konieczność przeprowadzenia sekcji zwłok (rodzina zmarłego powinna zostać poproszona o pisemne wyrażenie zgody na przeprowadzenie sekcji).
Uwzględnienie ostatniej woli
Pamiętaj, aby sprawdzić, czy zmarły nie zostawił testamentu lub innych pisemnych instrukcji, w których wyraził swoją wolę dotyczącą pochówku. Jeśli nic takiego nie zostało zapisane, to organizator pogrzebu lub najbliższy krewny decyduje o rodzaju pochówku i przebiegu uroczystości.
Opcje pochówku
Zgodnie z brytyjskim prawem, ciało zmarłego powinno być ''właściwie'' potraktowane – skremowane (cremation) lub pochowane w tradycyjny sposób (burial).
Jeżeli zmarła osoba ma zostać poddana kremacji, zakład pogrzebowy zajmie się odebraniem certyfikatu, który niezbędny jest do przeprowadzenia kremacji. Przedsiębiorca pogrzebowy wyjaśni także i doradzi w kwestii zaleceń ze strony Unii Europejskiej. Przykładowo, ubranie do trumny musi być wykonane z naturalnych włókien, takich jak bawełna, len, wełna lub jedwab.
Możesz zażyczyć posługi księdza lub kapłana danego wyznania podczas pogrzebu. Jeśli nie posiadasz kontaktów w tej dziedzinie, porady mogą udzielić szpitalni kapelani.
Z zakładem pogrzebowym lub samodzielnie
Wielu ludzi decyduje się na pomoc zawodowych organizatorów pogrzebów (funeral directors), którzy mogą zająć się wszystkimi sprawami organizacyjnymi, zmniejszając ciężar obowiązków spoczywających na rodzinie.
Jeśli korzystasz z usług zakładu pogrzebowego, pracownik zakładu pomoże Ci podjąć decyzje, dotyczące:
- tego, gdzie ciało powinno spoczywać przed pogrzebem;
- czasu i miejsca pogrzebu (do ustalenia dopiero po rejestracji zgonu);
- typu pogrzebu (religijny lub inny) i kto będzie go prowadził;
- tego, ile pieniędzy wydać na pogrzeb;
- tego, czy zapewnić kwiaty, czy zamiast tego, przekazać pieniądze na wybrany cel dobroczynny;
- tego, gdzie oddać kwiaty po pogrzebie;
- powiadomień;
- nekrologu w gazetach.
Jeśli masz problem z wyborem lokalnego zakładu pogrzebowego, być może ksiądz lub lekarz będą mogli Ci pomóc.
Większość firm to członkowie jednego z tych dwóch związków:
- National Association of Funeral Directors (NAFD);
- Society of Allied and Independent Funeral Directors (SAIF).
Na Twoją prośbę, firmy członkowskie muszą dostarczyć cennik usług i nie mogą przekroczyć oszacowanych kosztów bez konsultacji. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś zadowolony z usług organizatora, skontaktuj się z lokalnym Biurem Porad Obywatelskich - Citizens Advice Bureau - CAB lub z Urzędem Miar i Wag - Trading Standards Department po poradę. Jeśli organizator jest członkiem NAFD lub SAIF, możesz także skorzystać z ich porady.
Jeśli zdecydujesz się organizować pogrzeb na własną rękę, zwróć się do lokalnego Wydziału Ds. Cmentarzy i Krematoriów (Cemeteries and Crematorium Department) po wskazówki. Możesz także otrzymać pomoc i informacje od instytucji Centrum Śmierci Naturalnej - Natural Death Centre.
Rejestracja zgonu w Wielkiej Brytanii
Wszystkie zgony, które nastąpiły w Wielkiej Brytanii, muszą zostać zarejestrowane w ciągu kilku dni przez urzędnika stanu cywilnego. O szczegółach czytaj w artykule Rejestracja zgonu.
Rejestracja zgonu w Polsce
Śmierć Polaka na terenie Wielkiej Brytanii powinna zostać zarejestrowana także przez polskiego urzędnika stanu cywilnego. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób dokonać zgłoszenia zgonu, który miał miejsce za granicą, przeczytaj artykuł Rejestracja brytyjskich aktów stanu cywilnego w Polsce.
Powiadomienie odpowiednich instytucji
O śmierci należy powiadomić:
- bank/building society
- firmę ubezpieczeniową
- adwokata
- Biuro Opieki Społecznej
- firmy kart kredytowych
- pracodawcę
- wydział mieszkaniowy
- związki zawodowe
- pocztę
- wypożyczalnie
- TV Licence
- wydział komunikacji (DVLC)
- Urząd Skarbowy
- biuro Rady Miasta.
Należy również dopilnować zwrotu książeczek emerytalnych i zasiłkowych, paszportu, prawa jazdy, karty ubezpieczeniowej (National insurance Card), legitymacji bibliotecznych i wypożyczonego sprzętu medycznego.