W celu rejestracji (umiejscowienia) brytyjskiego aktu stanu cywilnego (aktu urodzenia, aktu małżeństwa, aktu zgonu) w polskich księgach stanu cywilnego, należy udać się z odpowiednim podaniem do urzędu stanu cywilnego.
Gdzie dokonuje się rejetracji?
Brytyjski akt stanu cywilnego (akt urodzenia, akt małżeństwa, akt zgonu) można umiejscowić (zarejestrować) w urzędzie stanu cywilnego w Polsce (www.usc.pl):
- właściwym dla aktualnego miejsca zamieszkania wnioskodawcy w kraju (w przypadku rejestracji aktu urodzenia właściwe jest miejsce zamieszkania jednego z rodziców dziecka, w przypadku rejestracji aktu małżeństwa – miejsce zamieszkania jednego z małżonków),
- właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania wnioskodawcy w kraju (w przypadku rejestracji aktu urodzenia dziecka właściwe jest ostatnie miejsce zamieszkania jednego z rodziców, a przypadku rejestracji aktu małżeństwa - ostatnie miejsce zamieszkania jednego z małżonków),
- w razie gdy wnioskodawca nie zamieszkiwał w kraju właściwy jest Urząd Stanu Cywilnego Miasta Stołecznego Warszawy dla Dzielnicy Śródmieście.
Rejestracji brytyjskich aktów stanu cywilnego można dokonać na trzy sposoby – osobiście, przez pełnomocnika albo za pośrednictwem Konsulatu.
Osobiście
Do właściwego urzędu stanu cywilnego w Polsce należy dostarczyć:
- brytyjski odpis aktu małżeństwa/urodzenia (w pełnym wypisie),
- tłumaczenie brytyjskiego aktu stanu cywilnego (tłumaczenie to powinno być dokonane przez tłumacza przysięgłego w Polsce bądź też poświadczone przez konsula),
- w przypadku umiejscawiania aktu małżeństwa, małżonkowie (którzy posiadają obywatelstwo polskie) składają przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenie o wyborze nazwiska noszonego po zawarciu małżeństwa przez nich i przez ich dzieci.
Wniosek do właściwego USC można także skierować samodzielnie drogą pocztową, w tym przypadku do dokumentów wymienionych powyżej w punkcie pierwszym i drugim należy dołączyć wniosek do właściwego kierownika USC wraz z oświadczeniem o wyborze nazwiska noszonego po zawarciu związku małżeńskiego przez małżonków oraz dzieci - podpis na takim wniosku musi być poświadczony przez konsula (obywatele polscy składający podpisy muszą stawić się osobiście w konsulacie wraz z dokumentem tożsamości).
Przez pełnomocnika
Pełnomocnikowi w kraju należy wysłać dokumenty wymienione wyżej w punkcie pierwszym i drugim wraz z oświadczeniem o wyborze nazwiska noszonego po zawarciu związku małżeńskiego przez małżonków oraz dzieci (w przypadku rejestracji aktu małżeństwa) oraz wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego o transkrypcję aktu – podpisy na oświadczeniu i wniosku muszą być poświadczone przez konsula (obywatele polscy składający podpisy muszą stawić się osobiście w Konsulacie wraz z dokumentem tożsamości).
W przypadku, gdy pełnomocnikiem, który będzie rejestrował akt stanu cywilnego w Polsce jest ktoś z najbliższej rodziny – wstępni (rodzice, dziadkowie), zstępni (dzieci), rodzeństwo, współmałżonek – osoba ta nie musi okazywać pełnomocnictwa do dokonania tej czynności w urzędzie stanu cywilnego. Natomiast gdy pełnomocnik nie należy do w/w kręgu osób, musi on przedstawić w urzędzie stanu cywilnego pełnomocnictwo do dokonania tej czynności. Podpis na takim pełnomocnictwie musi być poświadczony przez konsula bądź przez brytyjskiego notariusza i zaopatrzony w klauzulę ''apostille''.
Za pośrednictwem Konsulatu
Do Konsulatu należy dostarczyć:
- dokumenty wymienione wyżej w punkcie pierwszym i drugim (przy rejestracji aktu urodzenia dziecka wymagany jest odpis aktu małżeństwa rodziców dziecka, w przypadku jeśli nie są ono małżeństwem dodatkowo wymagane są ich akty urodzeń);
- wniosek o umiejscowienie (rejestrację) aktu stanu cywilnego adresowany do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego w Polsce;
- w przypadku rejestracji aktu małżeństwa obywatele polscy muszą dodatkowo złożyć osobiście przed konsulem oświadczenie o wyborze nazwiska noszonego po zawarciu małżeństwa.
O opłatach konsularnych za przekazanie drogą urzędową dokumentacji dotyczącej umiejscowienia zagranicznego aktu stanu cywilnego w polskich księgach stanu cywilnego oraz doręczenie odpisu polskiego dowiesz się ze strony internetowej Konsulatu lub dzwoniąc do placówki (Polskie placówki w Wielkiej Brytanii).
Średni okres oczekiwania na załatwienie sprawy za pośrednictwem Wydziału Konsularnego wynosi około 6 miesięcy..