Pomysł wprowadzenia w Szkocji ustawowego zakazu niszczenia niesprzedanych (a zdatnych do użycia) produktów ma na celu ograniczenie wyrzucania ich na przykład na wysypiska śmieci. Sprzedawcy detaliczni mogą być zmuszeni do szukania innych opcji dla niesprzedanych produktów, w tym darowizn i recyklingu. Propozycje zakazu zostaną przedstawione w czasie konsultacji nad nową ustawą, która ma zostać przedstawiona w maju.
Żyjemy w dobie kryzysu klimatycznego. Kiedy wyrzucamy nieużywane towary na wysypisko, to nie tylko marnujemy te produkty, ale marnujemy również całą energię i surowce, które zostały użyte do ich wytworzenia
– wyjaśnia Lorna Slater, szkocka minister ds. ochrony środowiska.
Już teraz w Edynburgu działa organizacja charytatywna Fresh Start, która wykorzystuje niesprzedane przez sklepy produkty. Zajmuje się ona dystrybucją podstawowych artykułów gospodarstwa domowego i sprzętu AGD wśród osób bezdomnych, które dostały szansę na własne lokum. Artykuły dla organizacji przekazywane są przez sprzedawców detalicznych.
We Francji zakaz niszczenia niesprzedanych produktów został wprowadzony od 1 stycznia tego roku. Producenci oraz dystrybutorzy ubrań, kosmetyków, mebli oraz urządzeń elektrycznych w przypadku niesprzedania swoich produktów mają obowiązek odsprzedania ich po niższej cenie albo poddania recyklingowi. Takich produktów nie można już zniszczyć albo po prostu wyrzucić.
Podobne zmiany są również rozważane przez Parlament Unii Europejskiej.
Komentarze 4
czyli jak w Tytusie na wyspach nonsensu. przelewanie z pustego w próżne.
przy produkcji zatrują planetę i przy niszczeniu zatrują planetę. ot my debile. nie będzie niczego tylko syf większy :)
Co za durne ustawy,chyba im coronka zaszkodzila na mozgi
Shipment is on hold
March, 15 2022 19:40 Local time | SEVILLA - SPAIN
Zgłoś do moderacji