Po tym, jak zadano mi wiele pytań dot. stwierdzenia nieważności małżeństwa, postanowiłam raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości. Kościół Katolicki to wspólnota wiernych licząca ponad 2 tysiące lat. Założony został przez Jezusa Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy. Składa się z laikatu i kleru. Kler obowiązany jest zachowywać celibat czyli bezżeństwo dla Królestwa Niebieskiego. Jest to pojęcie teologiczne, wymagające wytłumaczenia w oddzielnym artykule, poświęconym tylko temu zagadnieniu.
Laikat, a więc wierni ochrzczeni w Kościele Katolickim jesteśmy obowiązani zachowywać przykazania Boskie i Kościelne, które przybierają formę nakazów prawnokształtujących. To z tych właśnie podstawowych praw nadanych wszystkim wiernym, przez Boga wyrosło prawo kanoniczne, instytucja tak stara, jak sam Kościół.
Wraz ze zmianami intelektualnymi i rozwojowymi zachodzącymi na przełomie epok, prawo kanoniczne rozbudowywało swoje instytucje, a w konsekwencji normy prawne, przekazywane najpierw ustanie, potem na glinianych tabliczkach a w końcu skodyfikowane w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
W ustawach średniowiecznych, ustanawianych przez papieży, można znaleźć instytucję stwierdzenia nieważności małżeństwa zawartego przed władzą kościelną. Należy jednak zauważyć, że miała ona inny kształt niż współczesna procedura procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, który niejednokrotnie toczy się przed sądami biskupimi na całym świecie.
Stwierdzenie nieważności małżeństwa
Stwierdzenie nieważności małżeństwa kanonicznego, czyli kościelnego, bywa błędnie nazywane rozwodem kościelnym lub unieważnieniem małżeństwa. Oba pojęcia wypaczają całkowicie tę instytucję prawa kanonicznego. Pierwsza, która wymienia słowo rozwód, jest sprzeczna z nauką kościoła, która mówi o tym, że raz ważnie zawartego małżeństwa nie da się rozłączyć. Druga natomiast wypacza nazewnictwo instytucji. Dlaczego? Unieważnić można coś, co kiedyś było ważne, ważnie zawarte. Małżeństwa ważnie zawartego w Kościele Katolickim unieważnić się NIE DA. To jedynie śmierć współmałżonka powoduje rozwiązanie całkowite węzła małżeńskiego zawiązanego w Kościele Katolickim.
Jaka jest różnica między unieważnieniem, a stwierdzeniem nieważności?
Unieważnienie ma charakter konstytutywny, a więc stwierdzający nowy stan prawny, natomiast stwierdzenie nieważności, na co wskazuje samo słowo stwierdzenie ma charakter deklaratoryjny, a więc stwierdzający jedynie stan w którym obecnie się znajdujemy.
Deklaratoryjność stwierdzenia nieważności wynika z charakteru instytucji małżeństwa. Jak już nadmieniłam raz ważnie zawartego małżeństwa w Kościele Katolickim rozwiązać się nie da. A zatem co w takim razie dzieje się w trakcie procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa kanonicznego? Ta, jedna z wielu, procedur określonych w Kodeksie Prawa Kanonicznego, prowadzi do orzeczenia sądowego, a więc wyroku, deklarującego, iż małżeństwo nigdy nie było ważnie zawarte, a więc w świetle prawa kościelnego nigdy nie istniało. Jest kilkadziesiąt przesłanek, zawartych w kanonach, a więc artykułach prawa kanonicznego, które pozwalają na wykazanie nieważności małżeństwa. Przesłanki te nazywane są przeszkodami.
Pod koniec należy podnieść kwestię uważnienia związku małżeńskiego, które nigdy nie istniał w Kościele Katolickim, a więc nigdy nie był zawarty ważnie. Uważnienie związku małżeńskiego to cel nadrzędny postępowania o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jest to bowiem kolejny krok, który, w przypadku takiej decyzji stron procesowych zostanie podjęty, by nieważne małżeństwo kościelne, stało się ważne, po dopełnieniu brakujących elementów, wskazujących na jego ważność. Niestety nie każde małżeństwo można uważnić. Jest to jednak temat na kolejny artykuł.
Komentarze 31
Amen.
co?
ludzie co to za belkot, czyta sie to koszmarnie i za grosz nie mozna zrozumiec co ta jegomoscini chciala powiedziec, czy to tak trudno uzywac jezyka polskiego?????????
Tez nie jest mi latwo przebrnac przez ow belkot,
zwazywszy ze samo intro to bzdura.
Powazne ruchy APOSTATYCZNE (odstepcze od nauk Jezusa) zaczely sie juz w polowie II wieku. Jeden z owych apostatycznych nurtow zyskal sobie przywilej u cesarza KONSTANTYNA WIELKIEGO i zostal mianowany jako OFICJALNA RELIGIA PANSTWOWA w roku panskim 313.
Rowniez termin "katolicki" pojawia sie w polowie II wieku. Pojecie katolicki oznaczajacy "uniwersalny" poniekad pokazuje EKUMENISTYCZNA nature owej sekty/ odlamu ktory, poprzez swoje zabiegi polityczne, uzyskal niebotyczna potege i wplywy; NATURE KTORA PRZYJELA APOGEUM W ORESIE INKWYZYCJI
Podpisuje sie pod przedmowcami rencyma i nogyma :)
A wystarczylo napisac: KK nie uznaje rozwodow.
Ciekawsze bylyby niewatpliwie owe 'przeszkody' - pare przykladow by nie zaszkodzilo... bede zgadywac... ksiadz, ktory udzielil slubu okazal sie byc prawdziwym Elvisem bez swiecen kaplanskich? :)