30 listopada odbędzie się 6. Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej (MDEP). To wyjątkowe wydarzenie dedykowane jest nauczycielom polonijnym i obejmuje tematykę związaną z edukacją oraz doskonaleniem warsztatu pracy. Organizatorem jest Fundacja Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych (PANSIH) oraz Polish Academy of Social Sciences and Humanities in London (PASSH).
Wydarzenie zaplanowane jest w formule hybrydowej:
Stacjonarnie: Szkoła Polska im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach (rejestracja do 15 listopada 2024),
Zdalnie: za pośrednictwem Google Meet (rejestracja do 30 listopada 2024).
Program wydarzenia obejmuje:
- wykłady,
- warsztaty,
- panel dyskusyjny z udziałem ekspertów,
- wielospecjalistyczne konsultacje dla dzieci ze Szkoły Polskiej im. Zygmunta Mineyki: logopedyczne, pedagogiczne oraz z zakresu integracji sensorycznej.
29 listopada, dzień przed głównym wydarzeniem, na kanale YouTube PASSH odbędzie się sesja wymiany dobrych praktyk w formie wypowiedzi dyrektorów, nauczycieli, rodziców, uczniów oraz absolwentów szkół polonijnych z całego świata. Zostaną również zaprezentowane reportaże przygotowane w ramach konkursu „Polonijna osobowość roku”.
Podczas 6. MDEP rozstrzygnięte zostaną konkursy:
Międzynarodowy Konkurs na Ucznia Roku – tytuł Ucznia Roku zdobędzie twórca gry edukacyjnej „Graj i poznawaj Polskę!”,
Międzynarodowy Konkurs na Polonijnego Artystę Roku „Kreatorzy uczuć i wyobraźni”,
Międzynarodowy Konkurs dla Nauczycieli „Cztery pory roku w polskiej szkole”.
Zwycięzcy konkursów zostaną ogłoszeni podczas finałowej części wydarzenia.
Na stronie YouTube PASSH można obejrzeć materiały filmowe z 5. Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej, który odbył się 26 listopada 2023 roku w Londynie. Dostępne są tam również infografiki ilustrujące zasięg wydarzenia oraz galeria zdjęć. Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć na stronie passhlondyn.eu.
Polish Academy of Social Sciences and Humanities in London (PASSH) to uczelnia, która aktywnie promuje polską naukę, kulturę i język polski na arenie międzynarodowej. Instytucja organizuje liczne konferencje naukowe, uczestniczy w projektach międzynarodowych oraz współpracuje z ośrodkami akademickimi w Polsce w zakresie studiów I i II stopnia oraz studiów podyplomowych. PASSH wspiera również działalność badawczą oraz publikację multidyscyplinarnych badań naukowych, m.in. w ramach programu Erasmus+.
Warto przypomnieć, że na całym świecie mieszka ponad 20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia. Działa ponad 1000 szkół polonijnych, a około 7 tysięcy nauczycieli polonijnych przekazuje wiedzę o języku, historii i kulturze polskiej młodym pokoleniom.
Komentarze 1
Nauczycieli u nas dostatek. Nawet po emito się szlajają.
Czasem.
Ale kto teraz chce słuchać pedagoga , jak dzieci i mlodzież wie lepiej .
Zgłoś do moderacji