Na wyspie Unst na szkockich Szetlandach powstał SaxaVord Spaceport – port kosmiczny do wynoszenia rakiet na orbitę okołoziemską. Będzie to pierwszy w pełni licencjonowany kosmodrom w Europie Zachodniej zdolny do pionowego wystrzeliwania rakiet w kosmos.
Istniejący port kosmiczny w Kornwalii jest pierwszym takim miejscem w Wielkiej Brytanii, jednak jego rakiety są wystrzeliwane poziomo przez samoloty.
Licencja, którą otrzymał kosmodrom zezwala na maksymalnie 30 startów rocznie. Rakiety będą wykorzystywane do wynoszenia satelitów i innych ładunków w kosmos – informuje BBC.
Pierwszą brytyjską firmą, która w nadchodzących latach wystrzeli własne rakiety z terytorium Wielkiej Brytanii będzie Skyrora, która swoją siedzibę ma w Edynburgu.
Z portu na Szetlandach będą korzystać nie tylko Brytyjczycy. Na przykład niemiecka firma Hylmpulse będzie tam przeprowadzać próby startów suborbitalnych.
SaxaVord Spaceport, dawna stacja radarowa RAF, jest współwłasnością Franka i Debbie Strang. Para kupiła ziemię na wyspie Unst 15 lat temu z planem przekształcenia jej w atrakcję ekoturystyczną. Plan uległ jednak zmianie, gdy rząd Wielkiej Brytanii zaczął szukać potencjalnych miejsc do pionowego wystrzelenia małych rakiet przenoszących satelity. Dziś Frank jest dyrektorem naczelnym SaxaVord Spaceport.
Wartość przemysłu kosmicznego w Wielkiej Brytanii szacuje się na 17,5 miliarda funtów i zapewnia około 48800 miejsc pracy w 2200 firmach.
W Szkocji znajduje się obecnie pięć innych miejsc, na których w przyszłości mają powstać porty kosmiczne.
Komentarze 1
Na maleńkiej wyspie Unst
? Serio? Punkt odniesienia to Borneo czy Australia? 120 km kw. i kilkuset mieszkańców to nie jest maleństwo.
Kto był w rezerwacie Hermaness ten czuje, że to nie jest dobra wiadomość. :/
No ale czego się nie robi, żeby sprzedać trochę koszulek i czapeczek:
https://saxavord.com/shop/
Zostawcie Szetlandy Szetlandom. :p
Zgłoś do moderacji