Do góry

Wyspa Jura – jedno z najspokojniejszych miejsc Wielkiej Brytanii

Szkocja oferuje coś dla każdego, od tętniących życiem miast po spokojne zakątki. Dla tych, którzy poszukują ciszy i relaksu, wyspa Jura jest idealnym wyborem. Jest tu więcej jeleni niż ludzi. Odizolowanie Jury przyciągnęło George’a Orwella, który tutaj napisał większość powieści „1984”.

W 1946 roku George Orwell opisał wyspę Jura jako „bardzo trudno dostępną” i do dziś pozostaje wyzwaniem dotarcie tam. Większość odwiedzających Jurę najpierw przeprawia się promem samochodowym Caledonian MacBrayne z Kennacraig na półwyspie Kintyre na wyspę Islay, a później, korzystając z małego promu samochodowego MV Eilean Dhiura, z Port Askaig na samą Jurę. Na Islay można również dostać się drogą lotniczą, z codziennymi lotami z Glasgow.

Wyspa Jura. Fot. Wikimedia Commons

Położona u zachodnich brzegów stałego lądu, długa i wąska Jura jest znana z niezwykłych gór, whisky, wirów wodnych i dziko wędrujących jeleni, które liczebnie przewyższają mieszkańców wyspy z gatunku homo sapiens. Ostatnie liczenie wykazało 5000 jeleni i mniej niż 200 ludzi.

Jura była także domem jednego z największych pisarzy XX wieku – George’a Orwella. Autor „Folwarku zwierzęcego” przybył tu w poszukiwaniu spokoju i ciszy. Tu też ukończył swoją najsłynniejszą książkę „1984”.

Dom Orwella, Barnhill, pozostaje w dużej mierze niezmieniony, ale żeby go zobaczyć, trzeba się najpierw dostać na północno-wschodni kraniec wyspy. Dom leży w kompletnej dziczy. Najbliższe ludzkie siedlisko znajduje się kilkanaście mil na południe. Po drodze można spotkać tylko jelenie. Co ciekawe, dom jest nadal własnością tej samej rodziny, która wynajęła go Orwellowi w 1943 roku.

Barnhill, dom wynajmowany przez George’a Orwella. Fot. Wikimedia Commons

Dla tych, którzy szukają adrenaliny, na północnym krańcu wyspy znajduje się Wir Corryvreckan. To jeden z największych stałych wirów wodnych na świecie i jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc wokół Wysp Brytyjskich, często eksplorowane przez łodzie czarterowe. Wypłynąć można np. z małego portu Crinan na cieśninie Sound of Jura. Czekają tam łodzie z doświadczonymi sternikami.

The Corryvreckan Whirlpool. Fot. Wikimedia Commons

Nazwa wyspy jest również związana z narodowym napojem Szkocji, czyli whisky. Na Jurze znajduje się jedna z największych destylarni w kraju. Została założona w 1810 roku i nadal jest ważnym elementem infrastruktury wyspy. Isle of Jura Distillery Co znajduje się na południowo-wschodnim krańcu wyspy.

Na Jurze jest też ogromny wybór tras i szlaków spacerowych, które oferują niezapomniane widoki. Najbardziej znane to Paps of Jura z trzema szczytami do zdobycia i wieloma niżej położonymi wrzosowiskami. Jeśli ktoś nie ma ochoty na wspinaczkę, dostępne są również szlaki dla początkujących, od 45-minutowych spacerów po kilkugodzinne i półdniowe wędrówki.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 2

eptereptep
1 856
eptereptep 1 856
#124.07.2024, 12:28

Najbliższe ludzkie siedlisko znajduje się kilkanaście mil na południe.

Milę na północ?

Negocjator
8 097 9
Negocjator 8 097 9
#224.07.2024, 13:19

Byłem tam. Są tam miejsca o zaburzonej grawitacji. Pranie suszące się na sznurach zwisa nie w dół ale w bok, równolegle do powierzchni ziemi.

Proponowałbym wysłać tam naukowców do zbadania tego zjawiska.