Do góry

Powroty do Polski: rozwiązanie umowy najmu mieszkania

Przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii każdy powinien zadbać o rozwiązanie umowy o wynajmie mieszkania, domu bądź pokoju. W Wielkiej Brytanii umowa najmu ma zazwyczaj formę tzw. „tenancy agreement”. Trzeba zwrócić uwagę na tryb jej rozwiązania i okres wypowiedzenia.

W Wielkiej Brytanii standardem jest 6-miesięczny okres najmu. Próba wyprowadzenia się przed takim okresem bez porozumienia stron może się zakończyć koniecznością opłacenia czynszu za brakujące miesiące niezależnie od tego, czy w lokalu przebywamy, czy też nie. Umowa najmu może również zawierać zapis, w jakich okolicznościach właściciel lokalu lub agent może zatrzymać część wpłaconego na początku umowy depozytu. Przed wypowiedzeniem umowy najmu należy te kwestie dokładnie zweryfikować w umowie.

Zerwanie umowy

W przypadku zerwania kontraktu i wyprowadzki bez uregulowania należności landlord bądź agencja mają prawo zgłosić nas na listę dłużników. Może to zepsuć przyszłe plany powrotu do Wielkiej Brytanii, założenia tam konta bądź starania o kredyt (w tym także po powrocie do Polski).

Właściciele mieszkań i agencje zazwyczaj przestrzegają zapisów w umowach dotyczących okresu najmu i wypowiedzenia. W niektórych wypadkach można jednak dojść do porozumienia w sprawie wcześniejszej wyprowadzki i rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Trzeba jednak pamiętać, że właściciele zazwyczaj naciskają na dotrzymanie korzystnego dla nich zapisu o 6-miesięcznym okresie wynajmu.

Warto wiedzieć: Wyprowadzając się, warto poprosić właścicieli domu bądź mieszkania o pisemne potwierdzenie rozwiązania bądź wypełnienia kontraktu. Istotne mogą być także referencje. Coraz częściej stają się one bowiem przydatne także przy okazji wynajmu mieszkań w największych polskich miastach, w których dochodzi – zwłaszcza w najlepszych dzielnicach – do tzw. castingów na lokatorów.

Klauzula odstąpienia

Innym od negocjacji sposobem na wcześniejszą wyprowadzkę przed końcem kontraktu jest wykorzystanie tzw. klauzuli umownego prawa odstąpienia (ang. break clause), jeżeli taka została zawarta w umowie najmu. Klauzula odstąpienia powinna wskazywać, z jakim wyprzedzeniem możemy notyfikować wynajmującemu chęć wyprowadzki przed okresem jej zakończenia umowy. W przypadku wspólnego najmu (ang. Joint tenancy) wszyscy zawarci w umowie najemcy muszą zgodzić się na użycie klauzuli odstąpienia.

Nie wszystkie umowy zawierają klauzulę odstąpienia, najczęściej jest ona wpisywana do umów wynajmu długookresowego.

Depozyt/kaucja

W przypadku umowy najmu w Wielkiej Brytanii obowiązuje zazwyczaj zwrotna kaucja/depozyt (tzw. bond/deposit), którą otrzymujemy, zwracając klucze do mieszkania. Zazwyczaj jest ona równa trzymiesięcznej wysokości najmu, choć zdarzają się i jedno- lub dwumiesięczne. Depozyt, który wpłacaliśmy, podpisując umowę, znacznie łatwiej odzyskać w całości w przypadku wynajmowania mieszkania prywatnie.

Nieco trudniejsze jest odzyskanie 100 proc. wpłaconej sumy w przypadku wynajmowania mieszkania bądź pokoju przez agencję. Właściciel bądź agencja mają prawo odliczyć sobie z depozytu koszta zniszczeń dokonanych przez wynajmujących, bądź niepokrytych przez nich rachunków. W wielu wypadkach dochodzi wręcz do liczenia każdej usterki, która nie jest zawarta w protokole dołączanym zazwyczaj do umowy najmu.

System ochrony kaucji

Od 6 kwietnia 2007 roku właściciel lokalu lub agencja mają obowiązek zdeponować kaucję/depozyt za mieszkanie w ramach zaaprobowanego przez rząd systemu ochrony kaucji. Ma to na celu ułatwienie rozwiązywania ewentualnych kwestii spornych oraz zapewnienie ochrony kaucji. Zgodnie z prawem gospodarz w ciągu 14 dni od otrzymania depozytu powinien dostarczyć najemcy: informacje o zdeponowaniu kaucji, dane kontaktowe zaaprobowanego konta, dane kontaktowe właściciela (agenta wynajmującego lokal), tryb starania się o zwrot depozytu, informacje o celu w jakim pobierany jest depozyt.

Jeżeli właściciel lokalu lub agent nie zdeponował kaucji w ramach zaaprobowanego konta, sprawę można skierować do sądu.

Zwrot depozytu

Przy opuszczaniu mieszkania należy upewnić się, że lokal pozostaje w stanie w jakim został wynajęty oraz czynsz, a także inne opłaty są uregulowane. Następnie należy uzgodnić, jaka część depozytu zostanie zwrócona. Ustalona część kaucji powinna zostać zwrócona najemcy w ciągu 10 dni od opuszczenia lokalu.

Jeżeli nie ma porozumienia co do wysokości zwracanej kaucji, o bezpłatną Pomoc można się zwrócić do systemu kont, w którym zdeponowany jest depozyt. Kaucja zostaje w takim przypadku zatrzymana przez system, aż do czasu rozwiązania sporu.

Zatrzymanie depozytu

Landlord (właściciel lokalu lub agencja) ma prawo zatrzymać część lub cały depozyt jedynie w wypadku, gdy jest w stanie udowodnić, że poniósł stratę finansową związaną z utratą (kradzież wyposażenia) lub zniszczeniem mienia albo niezapłaconym czynszem. Jeżeli landlord informuje o zamiarze zatrzymania części depozytu, można poprosić go o uzasadnienie wysokości zatrzymanej sumy np. o przedstawienie rachunków lub przybliżonego kosztu napraw/remontu, etc.

Jeżeli jakiś sprzęt lub mebel został zniszczony, landlord może zatrzymać z depozytu kwotę równą wartości podobnej rzeczy, tzn. jeżeli zniszczeniu uległ kilkuletni telewizor, właściciel nie może wycenić go jak najnowszy model. Jeżeli najemca wyprowadzi się z lokalu bez płacenia czynszu, landlord ma prawo odliczyć tę sumę od depozytu. Jeżeli kaucja nie wystarcza na pokrycie zadłużenia, ma on prawo wnieść sprawę do sądu.

Zachować dowody wpłat

Warto zatrzymać dowody zapłaty za czynsz np. pokwitowania, dowody wpłaty do banku lub wyciągi bankowe, jeżeli płatności za najmowany lokal dokonywane były czekami lub przelewami.

Ponadto należy zachować rachunki za odkupywane sprzęty, wyposażenie, naprawy, remonty – mogą być przydatne w razie sporu o zwrot depozytu.


Powroty.gov.pl: Strona powstała w 2008 roku z myślą o osobach, które zdecydowały się na powrót z emigracji do Polski. Zakres tematyki poruszanej w serwisie jest szeroki – znajdują się tam m.in. informacje na temat formalności przed wyjazdem z poszczególnych państw, formalności po powrocie, rozliczeń podatkowych, świadczeń rodzinnych, zatrudnienia w Polsce i wiele innych. Zawartość serwisu jest na bieżąco aktualizowana pod kątem zmian w przepisach.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze