„Na emigracji wszyscy jesteśmy dwujęzyczni” – tłumaczy dr Zofia Wodniecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wynika to z faktu, że otacza nas język inny od rodzimego. By nazywać się dwujęzycznymi, nie musimy jednak posługiwać się tym drugim językiem płynnie ani na co dzień.
Wielu emigrantów zauważa jednak, że im dłużej przebywamy za granicą, tym trudniej nam wysłowić się w rodzimym języku. Jak regularne posługiwanie się językiem angielskim wpływa na naszą znajomość polskiego? Które aspekty języka są najbardziej podatne na wpływy angielszczyzny?
Na te pytania chcą odpowiedzieć naukowcy w ramach projektu „Polski na emigracji”, w którym będzie można wziąć udział na Uniwersytecie Edynburskim od kwietnia do końca 2018 roku. Na uczestników badania czekają atrakcyjne nagrody, m.in. losowanie nagród o wartości 100 funtów, 50 funtów za udział w drugiej sesji badań oraz zwrot kosztów podróży.
W badaniu mogą wziąć udział osoby między 25 a 55 rokiem życia, urodzone i wychowane w Polsce, a mieszkające aktualnie w okolicach Edynburga i skłonne dojechać do miasta dwukrotnie. Więcej informacji o projekcie oraz ankietę rejestracyjną można znaleźć na stronie www.polskinaemigracji.pl.
Komentarze 9
wspaniale, ze sa nagrody pieniezne
#1
mozna sie oblowic ???
Chociaz się za parking zapłaci;) Jak jest tutaj grant na badania to to nie jest rzadkośc, że się kusi uczestników pieniędzmi.
A ja sie zglosilam :) Tak z ciekawosci :)
#4
a ciekawosc do czego cie popchnela ? ;)
czy jeszcze wcionsz umisz po polskiemu czy jeszcze nie do konca
gawarisz pa ingliszu ?? ;)
czy tez bardziej ciekawasz coz za wspaniala nagroda taka za 100
bedzie do wylosowania ;)