Do góry

Polak laureatem Nagrody Jamesa Dysona 2023

Piotr Tłuszcz zdobył międzynarodową nagrodę w Konkursie Jamesa Dysona 2023. Jurorzy docenili Projekt Humanitarny Rydwan Życia. To pojazd do transportu rannych z uniwersalną przyczepą terenową, z którego korzystali ratownicy na Ukrainie.

W tegorocznej edycji przyznano trzy główne nagrody: główną międzynarodową nagrodę, nagrodę w kategorii Zrównoważony Rozwój oraz nagrodę za Projekt Humanitarny. Wytypowani przez sir Jamesa Dysona autorzy zwycięskich projektów otrzymają po £30 tys. na dalszy rozwój swoich wynalazków.

, Piotr Tłuszcz otrzymał specjalną nagrodę za Projekt Humanitarny Rydwan Życia. Fot. Materiały prasowe

Rydwan Życia

Nagroda za Projekt Humanitarny otrzymał młody polski naukowiec Piotr Tłuszcz. Śledząc rozwój konfliktu w Ukrainie Polak zwrócił uwagę na problemy związane z ewakuacją medyczną w trudnym terenie. Stało się to dla niego inspiracją do stworzenia Rydwanu Życia – terenowej przyczepy do ewakuacji medycznej, która może być doczepiona do każdego pojazdu wyposażonego w hak.

Jest lekka i posiada zawieszenie pozwalające na transport nawet w ciężkich warunkach terenowych. Dzięki temu przyczepa zapewnia możliwość bezpieczniejszego przewożenia rannych w porównaniu do standardowych pojazdów, o tym przeznaczeniu. Dzięki wyposażeniu w nosze możliwe jest położenie jednej rannej osoby, a dodatkowe siedzenia zostały zaprojektowane z myślą o ratownikach lub poszkodowanych z lekkimi obrażeniami.

za Projekt Humanitarny Rydwan Życia. Fot. Materiały prasowe

W 2022 roku został doceniony projekt trzech studentów z Politechniki Warszawskiej. SmartHEAL to inteligentny czujnik pH zintegrowany z opatrunkiem na rany.

Pochwała od Jamesa Dysona

Piotr stworzył pomysłowe rozwiązanie do ewakuacji rannych w trudnym terenie. Rydwan Życia można doczepić do każdego pojazdu, co umożliwia ratownikom wykonywanie ich jakże ważnej pracy nawet w bardzo wymagających warunkach. Warto też podkreślić, że tworząc swój wynalazek, Piotr stosuje podejście iteracyjne i uwzględnia informacje zwrotne od osób korzystających z przyczepy w terenie

– podkreśla James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier.

Mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie Rydwan Życia będzie mógł dalej ratować ludzi – czy to podczas ewakuacji z pola walki, czy w razie wypadków w trudno dostępnych miejscach

– tak swoją wygraną skomentował Piotr.

Projektowaniem przyczep zainteresował się pod wpływem rodzinnych wypraw na Bałkany i w Pireneje. Przez następne 10 lat, m.in. podczas studiów licencjackich i magisterskich, zajmował się projektowaniem przyczep terenowych i ratowniczych, aby w końcu stworzyć Rydwan Życia.

Dwa pierwsze jego modele, przetestowane w trudnych terenach, takich jak górskie szlaki, lasy, jaskinie czy kopalnie, zostały przekazane ukraińskiej medycznej jednostce wojskowej oraz polskiemu zespołowi ratowników pola walki „W międzyczasie” Damiana Dudy.

Laureaci z Korei Płd i Hongkongu

Główną międzynarodową nagrodę po raz pierwszy zdobył zespół z Korei – autorzy projektu The Golden Capsule, urządzenia do infuzji dożylnej (kroplówki) przeznaczonego do użytku w stanie klęski żywiołowej.

W finale Konkursu zwyciężył także zespół z Hongkongu, otrzymując nagrodę w kategorii Zrównoważony Rozwój za E-COATING, przyjazną dla środowiska powłokę na ściany zewnętrzne o silnym działaniu chłodzącym, która pozwala ograniczyć szkodliwy wpływ klimatyzacji.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze