Konkurs „Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej” organizowany jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne. Jego inicjatorkami były Ursula Golda i Bożena Krasoń. Ideą jest integracja i współpraca Polaków na całym świecie oraz promowanie polskości za granicą. W konkursie można głosować także na Polaków z Wielkiej Brytanii.
Patronką konkursu Edyta Felsztyńska
Patronką konkursu jest zmarła 25 lipca 2017 Edyta Felsztyńska, która mając 45 lat przegrała walkę z nowotworem. W Polsce od najmłodszych lat działała charytatywnie na rzecz cierpiących na choroby nowotworowe. Na pomoc chorym przeznaczyła 100 tys. złotych, które wygrała w konkursie „Miss Lata 1989” zdobywając m.in. tytuły Miss Publiczności i Miss Obiektywu. Edyta Felsztyńska wyemigrowała do Włoch w 1990 roku. Tam wyszła za mąż i urodziła syna. Wstąpiła do stowarzyszenia Insieme, w którym działała do końca, pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącej. Na początku emigracji starała się pomagać w rozwiązywaniu problemów nowoprzybyłych Polaków.
Można głosować na Polaków z UK
Konkurs będzie przeprowadzony w trzech etapach. Po formalnej ocenie zgłoszeń prezentacje zostaną opublikowane na Facebooku, gdzie odbywa się głosowanie. Osoba z największą liczbą lajków otrzymuje wyróżnienie publiczności w postaci dyplomu.
Do drugiego etapu przejdą kandydaci wybrani przez kapitułę podczas prezentacji na stronie Osobowość Polonijna Roku. Kapituła weźmie pod uwagę zasługi kandydata dla Polonii oraz liczbę laików na Facebooku. Spośród tych osób kapituła wybierze zwycięzcę, któremu przyzna tytuł i statuetkę. Zwycięzców ex aequo wyróżnionych statuetką może być kilku.
W tegorocznej edycji konkursu „Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej” można głosować także na Polaków z Wielkiej Brytanii. Wśród nich jest troje Polaków ze Szkocji.
Marcin Rudzki wraz z żoną stworzył Centrum Edukacyjne Bajka, którego misją przewodnią jest pełnienie funkcji ośrodka kultury zrzeszającego Polaków mieszkających w Szkocji. Od początku priorytetem były dzieci oraz młodzież. W Bajce uczy się języka polskiego, integrując społeczność i oferując rodakom przestrzeń, w której mogą czuć się bezpiecznie. W placówce organizowane są też koncerty, spektakle teatralne oraz wykłady. Wydarzeniom kulturalnym często towarzyszą festyny i pikniki.
Małgorzata Firlit to założycielka, dyrektorka i nauczycielka Edukacyjnego Centrum Polonijnego w Edynburgu, która z powodzeniem powołała do życia trzy polonijne placówki edukacyjne działające w ramach ww. organizacji. Jest wykwalifikowanym pedagogiem, doświadczoną terapeutką i działaczką społeczną. Prowadzi trzy szkoły polonijne w trzech różnych miejscowościach. Dzięki jej pracy i zaangażowaniu wielu uczniów rozwija i pielęgnuje polską tożsamość w Szkocji. Jest pomysłodawczynią i producentką filmu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży pt.„Zwierzęta wojny”.
Krzysztof Sagan, nauczyciel, policjant, inżynier i społecznik. Urodził się w Saltcoats w Szkocji. Jest synem żołnierza, który pełnił służbę w 1. Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Od 6 lat jest prezesem Klubu im. Generała Władysława Sikorskiego w Glasgow – ośrodka polskości z wieloletnią historią istnienia. Nie tylko współorganizuje wydarzenia kulturalne, nadzoruje kursy dla dorosłych języka polskiego jako obcego, prowadzi szkołę dla dzieci polonijnych, ale kieruje również Polskim Towarzystwem Edukacyjnym w Szkocji, które powołał do życia w 2019 roku.
Komentarze 23
Życie wielu osób skończyłoby się wraz z kilkudniową awarią facebooka.
Jest to jakiś pomysł na przeludnienie Ziemi. :p
Ty mi wygladasz na laika, eptereptep. To juz jeden laik.
Moze dostane ten dyplom. Jesli to sie da bez facebooka.
Dyplom to mial obiecany dworzanin za zabicie Snehurki, zanaczy Sniezynki
Tez jestem beztalenciem, ale w czarownice to sie jeszcze umiem zmienic ;-)
Ale że nie zamkli ? Za przemyt brokułów ?
Z jednej strony płody rolne z Ukrainy a z drugiej jednoosobowa grupa przemytników z wysp. Jak w tym kraju ma być dobrze?