O pomoc w nowych poszukiwaniach potwora z Loch Ness poproszono ekspertów z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA – informuje Sky News. W tym roku mija dokładnie 90 lat od pierwszej zorganizowanej ekspedycji mającej na celu wyjaśnienie tej tajemnicy.
Centrum Loch Ness w szkockim Drumnadrochit zaapelowało do NASA o wsparcie w zaplanowanych poszukiwaniach. Przez trzy dni ochotnicy będą obserwować powierzchnię jeziora, szukając wszelkich niezwykłych ruchów wody.
Mamy nadzieję, że łowcy Nessie z całego świata pomogą nam dotrzeć do ludzi z NASA. Liczymy na wsparcie mediów społecznościowych oraz ekspertów z brytyjskich uniwersytetów, którzy mogą dysponować zaawansowaną technologią obrazowania do skanowania jeziora
– mówi Aimee Todd z Loch Ness Centre.
Od czasu pierwszej ekspedycji zorganizowanej w 1934 roku przez Edwarda Mountaina, oficjalny rejestr zdarzeń związanych z rzekomym potworem z Loch Ness zanotował 1156 wpisów.
NASA urged to help in fresh search for Loch Ness monster
— Sky News (@SkyNews) April 12, 2024
Read more https://t.co/6eK5LrZhQG
W sierpniu ubiegłego roku zorganizowano największe poszukiwania od 50 lat, wykorzystując drony z kamerami na podczerwień i hydrofon do wykrywania nietypowych dźwięków podwodnych. Wzięło w nich udział około 200 ochotników na miejscu oraz 300 monitorujących na żywo transmisję na komputerach. Podczas poszukiwań jedna z grup usłyszała cztery niewyjaśnione dźwięki, które jednak nie zostały zarejestrowane, więc tajemnica pozostała nierozwiązana.
Wcześniejsze próby odnalezienia Nessie obejmowały między innymi operację Deepscan z 1987 roku, kiedy to 24 łodzie wyposażone w echosondy przepłynęły całą długość jeziora, wykrywając w trzech przypadkach obiekty, których nie można było od razu wyjaśnić.
Z kolei w 2019 roku naukowcy z Nowej Zelandii stwierdzili, że stworzenia, które uznawano za potwora z Loch Ness, mogą być gigantycznymi węgorzami.
Stworzenie przypominające wieloryba
Współczesny mit o potworze z Loch Ness narodził się w 1933 roku, gdy menedżerka jednego z hoteli, Aldie Mackay, poinformowała, że widziała w jeziorze stworzenie przypominające wieloryba. Inverness Courier jako pierwsza opublikowała tę relację, a redaktor Evan Barron zasugerował, by stworzenie nazwać „potworem”.
Od tego czasu tajemnica Nessie stała się inspiracją dla licznych książek, programów telewizyjnych i filmów, a także przyczyniła się do rozwoju branży turystycznej. Legenda o potworze z Loch Ness sięga średniowiecza, kiedy to irlandzki mnich św. Kolumba miał napotkać bestię w rzece Ness, wypływającej właśnie z jeziora Ness.
Znajdujące się w Highlandach Loch Ness to największe pod względem objętości słodkowodne jezioro w Szkocji. Mieści 7 452 miliony metrów sześciennych wody. To więcej niż suma wód we wszystkich jeziorach w Anglii i Walii. Pod względem głębokości ustępuje w Szkocji tylko Loch Morar, osiągając około 227 metrów (745 stóp) w najgłębszym miejscu.
Komentarze 21
a może to był sum?
(bodowy kiedyś taki ciekawy obrazek z sumem wkleił… padowalby w takiej sytuacji ;p)
Wyślę maila do papieża Franciszka żeby pomógł mi odnaleźć punkt "G", a wy napiszcie artykuł z tytułem;
"Papież Franciszek ma pomóc w znalezieniu punktu "G".
Skoro wspiera Rosjan, to i pomógłby Tobie w takiej błahostce. Możliwe nawet, że z dziką rozkoszą. Więcej wiary w ludzi. ;)
Problem przestanie istnieć, jak oktarynka przestanie tam się kąpać.
Bum!
No to teraz okaze sie jak glebokie sa poklady oktarynkowego poczucia humoru i dystansu do samej siebie.