Dominika Kulczyk sprzedała swoją rezydencję w Londynie za 138 milionów funtów – donoszą brytyjskie media. Zakup stuletniego Aberconway House w pobliżu Hyde Parku przez indyjskiego inwestora jest największą w tym roku i drugą w historii najdroższą transakcją w Londynie.
Indian ‘vaccine prince’ buys London townhouse for £138m https://t.co/oSg3ZtZnh1
— The Times and The Sunday Times (@thetimes) December 12, 2023
Jako pierwszy o rekordowej sprzedaży poinformował Daily Telegraph. Można o niej też przeczytać na stronach Daily Mail, The Times i Financial Times.
„Adar Poonawalla, indyjski miliarder, dyrektor generalny Serum Institute of India, znany też jako „książę szczepionek” zgodził się zapłacić około 138 milionów funtów za posiadłość w Mayfair, która tym samym stała się najdroższą transakcją sprzedaży domu w Londynie w tym roku” – czytamy na stronie Daily Mail.
Kulczyk House
Aberconway House stoi przy londyńskiej 38 South St, ma powierzchnię 25 tys. stóp kwadratowych i został zbudowany lat dwudziestych XX wieku. Powstał dla przemysłowca Henry’ego McLarena, drugiego barona Aberconway, w stylu neogeorgiańskim. Ze wszystkich stron jest otoczony równie szacownymi budunkami, ale nie tak obszernymi. Południowe okna rezydencji wychodzą na niewielki zadrzewiony i zamknięty skwer.
Daily Telegraph zauważa, że dotychczasowy rekord sprzedaży nieruchomości mieszkalnej w Londynie należy do Rutland Gate 2-8a, której ostateczna cena wyniosła 210 mln funtów.
Financial Times pisząc o transakcji, informuje, że dom został sprzedany przez Dominikę Kulczyk – „córkę zmarłego biznesmena Jana Kulczyka, najbogatszego człowieka w Polsce”. Aktualnie według rankingu Forbes’a Dominika Kulczyk zajmuje w Polsce szóste miejsce z majątkiem wycenionym na ponad 8 mld zł. Tuż za nią jest jej brat Sebastian Kulczyk (około 6,5 mld zł).
Szczepionki, miliony, rezydencje
Financial Times pisze też, że zakup Aberconway House przez rodzinę Poonawalla jest następstwem wielomilionowych inwestycji w zakłady badawcze i produkcyjne nad szczepionkami w pobliżu Oksfordu. Należący do tej rodziny The Serum Institute wyprodukował setki milionów dawek szczepionki Oxford/AstraZeneca.
W 2021 roku rodzina Poonawalla przekazała uniwersytetowi w Oksfordzie 50 milionów funtów na nowy budynek, który otrzymał nazwę Poonawalla Vaccines Research Building.
Brytyjskie media donoszą też, że rodzina Poonawalla nie planuje przeprowadzki do Wielkiej Brytanii na stałe, a Aberconway House będzie służył jako „baza dla firmy i rodziny, gdy ta będzie na Wyspach”.
Komentarze
Zgłoś do moderacji