Gra karciana „Paweł Edmund Strzelecki – podróż w nieznane” została oparta na zasadach znanej na całym świecie gry „7 rodzin”, przez co może być atrakcyjna zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.
Gra przybliża dokonania i spuściznę po Pawle Edmundzie Strzeleckim, jednym z największych polskich podróżników. Prezentuje miejsca i fakty związane z niezwykłym życiem Strzeleckiego, a także jego spuścizną oraz miejscami pamięci poświęconymi podróżnikowi.
Gra została stworzona przez Fundację „Polskie Maki” w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023” przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ramach projektu gra jest dystrybuowana bezpłatnie do polskich szkół, organizacji polonijnych promujących Polskę, polski język i polską kulturę, a także organizacji zrzeszających Polonię na całym świecie.
Grę uzupełnia serwis internetowy, który umożliwia rozgrywkę hybrydową. Na każdej karcie znajduje się kod QR, który po zeskanowaniu przenosi graczy do wirtualnej mapy, która zawiera dodatkowe ciekawostki. Gracze zyskują dostęp do dodatkowego quizu, którego rozwiązanie umożliwia otrzymanie dodatkowych zestawów kart wirtualnych.
Od początku września nawiązywaliśmy kontakt z wieloma Polskimi szkołami i instytucjami z m.in. Australii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Argentyny oraz wielu innych państw na świecie. Zebraliśmy setki zgłoszeń i bardzo pozytywne reakcje środowiska polonijnego, za co wszystkim niezmiernie dziękujemy. Aktualnie kończymy przygotowywać wysyłkę paczek, które dosłownie polecą w cztery różne strony świata. To czyni projekt jeszcze bardziej ekscytującym, ta myśl, że w grę zagrają członkowie Polonii w różnych częściach świata
– mówi Mirosław Banach, prezes fundacji.
150. rocznica śmierci Strzeleckiego
W 2023 roku mija 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, polskiego odkrywcy, który zmarł 6 października 1873 roku w Londynie. Decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej rok 2023 został ogłoszony rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego jako patrona roku.
Projekt Fundacji polega na stworzeniu gry karcianej wykorzystującej dokonania Pawła Edmunda Strzeleckiego, podróżnika, geologa, geografa, badacza i odkrywcy, który jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych, odwiedził wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy, dokonał wielu kluczowych odkryć geograficznych w Australii, które w większości zostały wprowadzone do kanonu nazw geograficznych, m.in. Góra Kościuszki, Góra Strzeleckiego, Rzeka Strzeleckiego, Pustynia Strzeleckiego.
Wielki podróżnik
Paweł Edmund Strzelecki urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie koło Poznania w rodzinie zubożałego szlachcica Franciszka Strzeleckiego. Ojciec podróżnika, powstaniec kościuszkowski, studiował geografię i geologię w Heidelbergu i Edynburgu. Sam Paweł Edmund Strzelecki nie miał wyższego wykształcenia, był samoukiem.
W 1829 Strzelecki opuścił Polskę. W latach 1830–1831 przebywał prawdopodobnie we Francji, a od listopada 1831 do czerwca 1834 mieszkał w Wielkiej Brytanii. W 1834 wyruszył z Liverpoolu w 9-letnią podróż dookoła Ziemi. Wszystkie koszty pokrywał z własnej kieszeni.
W 1845 roku przyjął obywatelstwo brytyjskie i odtąd podpisywał się Paul Edmund de Strzelecki. Rok później otrzymał za swą książkę Złoty Medal od Royal Geographical Society. W 1853 został członkiem The Royal Society of London.
Był także wielkim filantropem, a swoją działalność koncentrował w Irlandii, gdzie uratował przeszło 200 tysięcy dzieci od śmierci głodowej.
Strzelecki zmarł na raka i został pochowany na cmentarzu Kensal Green. Podczas bombardowania Londynu w 1940 niemiecka bomba zniszczyła jego grób. W odpowiedzi na to stworzyło The Strzelecki Committee, dla odrestaurowania grobu i upamiętnienia postaci Polaka. Główną rolę odegrał irlandzki pisarz Shane Leslie, ale brali w nim udział Brytyjczycy i Australijczycy. W 1997 jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.
Komentarze 4
mozna gdzies kupic/dostac te gre?
Zerknąłem na stronę fundacji - oczywiście możesz ją wesprzeć gotówką, ale kupić jakiś realny produkt i niech sobie na nim zarobią -o, to to już nie. ;D Wygodniej wyciagać łapę "dej, no dej!". :/ A szkoda, bo widzę, że była jeszcze jedna gra, poświecona zabytkom (trzeba przewinąć trochę w dół):
https://polskiemaki.org/
A może po otrzymaniu duuuużego wsparcia od byłego rządu RP i wypłacie wynagrodzeń zarządowi fundacji (bo im się należy)nie starczy kasy na nic więcej ?
Pozostanie tylko projekt ?
Oczko sie odkleilo temu misiu?
Zgłoś do moderacji