Czy wiedzieliście, że Wasze komputery są atakowane przez hakerów średnio co 39 sekund? W odpowiedzi na ten problem firma konsultingowa Rada Cyber Security, we współpracy ze szkockim rządem, przygotowała projekt, która ma przeciwdziałać cyber oszustwom.
Szkocja jest domem dla wielu narodowości, w tym dla Polaków, a Polacy stanowią w Szkocji najliczniejszą mniejszość narodową. Niestety, porady i wskazówki na temat zachowania bezpieczeństwa w internecie w języku angielskim często napisane są technicznym, niszowym językiem, który może być trudny do zrozumienia dla obcokrajowców. Jednocześnie odsetek cyberataków i oszustw online rośnie z roku na rok, a wraz z nim – potrzeba edukacji internautów w tym zakresie.
W odpowiedzi na ten problem firma konsultingowa Rada Cyber Security, we współpracy ze szkockim rządem, przygotowała polskojęzyczną inicjatywę mającą na celu podniesienie świadomości i wiedzy na temat cyberzagrożeń wśród polskiej społeczności w Szkocji.
Projekt “Increasing the cyber resilience of the Polish population in Scotland” został stworzony w celu skutecznego przeciwdziałania cyber oszustwom i zagrożeniom czyhającym na Polaków poprzez edukację w języku polskim. Projekt zapewnia ogólnodostępne materiały, które mogą być wykorzystywane przez szkoły, centra kultury, biblioteki i inne miejsca spotkań polskich społeczności, a także osoby indywidualne. W ramach projektu odbędą się również wydarzenia na żywo w miejscach najliczniej zamieszkałych przez Polaków, takich jak Edynburg i Glasgow.
Materiały wideo
Materiały wideo w języku polskim dostępne są w formie playlisty na Youtube. Playlista składa się z sześciu filmów poruszających kluczowe aspekty cyberbepieczeństwa:
- Bezpieczne hasła
- Bezpieczne urządzenia
- Phishing
- Bezpieczeństwo dzieci w internecie
- Bezpieczeństwo w mediach społecznościowych
Dostępny jest również dodatkowy film pod tytułem „Wprowadzenie do cyberbezpieczeństwa dla zainteresowanych”, który zagłębia się w szczegóły teorii cyberbezpieczeństwa, a także szerzej opisuje cyberbezpieczeństwo jako branżę dla osób, które są zainteresowane poszukiwaniem pracy lub podjęciem kształcenia w tej dziedzinie.
Materiały drukowane
W ramach projektu stworzone zostały ulotki / mini plakaty pokrywające pięć kluczowych zagadnień cyberbezpieczeństwa wymienionych powyżej. Jeżeli pracujesz w szkole, bibliotece, centrum kultury lub innej organizacji zrzeszającej Polaków w Szkocji i chciałabyś wystawić takie ulotki w swoim miejscu pracy, zapraszam do kontaktu na adres e-mail [email protected].
Wydarzenia
Najbliższe warsztaty na temat cyberbezpieczeństwa odbędą się pod koniec stycznia w Sikorski Polish Club w Glasgow i dotyczyć będą bezpieczeństwa dzieci w internecie.
„Dzieci w sieci” – warsztaty dla rodziców
- Gdzie: Sikorski Polish Club - 5 Parkgrove Terrace, Glasgow G3 7SD
- Kiedy: 27 stycznia 2023, godzina 15:00
- Wstęp wolny
Tony Blair miał rację, otwierając rynek pracy dla Polaków – analiza
Polski żużlowiec Oskar Polis w drużynie Stellar Monarchs ze Szkocji
Wrak z Corpach – symbol historii i natury w Highlandach
Rasizm wobec Polaków w Szkocji: przykład z Inverness5
Intensywne opady śniegu paraliżują lotniska w UK2