Do góry

BBC przypomina postać superszpiega Krystyny Skarbek

BBC przypomina postać Marii Krystyny Skarbek, która pod nazwiskiem Christine Granville przeszła do historii jako najlepszy brytyjski szpieg w czasie II wojny światowej. Premier Winston Churchill mawiał o niej: Gdybyśmy mieli więcej takich agentów wcześniej wygralibyśmy wojnę.

Jak zauważa BBC, choć Skarbek w czasie wojny ryzykowała życiem podczas różnych misji w krajach europejskich, dziś jej dokonania są mało znane.

Była zbyt angielska, by Polacy uważali ją za Polkę - nigdy nie została uhonorowana w Polsce - a jednocześnie jest zbyt polska, by Brytyjczycy naprawdę uważali ją za Brytyjkę

– mówi BBC Clare Mulley, autorka biografii Skarbek „The Spy Who Loved”.

Mulley w rozmowie z BBC przybliża losy Skarbek, od jej arystokratycznego wychowania, które później pomogło jej w działalności szpiegowskiej, poprzez to jak po wybuchu II wojny światowej zgłosiła się do pracy dla brytyjskiego wywiadu.

Podczas pracy dla MI6 na Węgrzech, w Egipcie i Francji wykonywała misje, podróżując przez liczne granice, czasem ukryta w bagażniku samochodu, czasem uciekając przed ostrzałem z karabinu maszynowego, a często wraz z jednym z wielu kochanków, których miała podczas wojny.

Mulley wyjaśnia, że wielkim atutem Skarbek był jej umysł, który pozwalał szybko wejść w każdą sytuację i wyjść z opresji.

Zapomniana po wojnie

Po wojnie przestała być potrzebna brytyjskim służbom. Żeby przeżyć, sprzątała, usługiwała w hotelach. Wreszcie pracowała na statkach kursujących do Afryki Południowej. Podczas jednego z rejsów poznała Iana Fleminga. Twórca Jamesa Bonda miał z nią romans. Skarbek posłużyła mu jako pierwowzór Vesper Lynd, jednej z kobiet agenta 007.

Na statku płynącym do Afryki poznała też Dennisa Muldowneya. Irlandzki steward stracił dla niej głowę. Gdy oświadczył się jej i usłyszał „Nie!”, wpadł w szał i dźgnął Krystynę nożem.

15 czerwca 1952 r. najlepsza agentka Winstona Churchilla zmarła w szpitalu. Zabójca został ujęty i skazany na śmierć.

Dzięki Clare Mulley w 2020 r. na fasadzie londyńskiego hotelu Shelbourne, gdzie Skarbek mieszkała i została zamordowana, odsłonięto niebieską tabliczkę. W Londynie umieszcza się je na budynkach, w których mieszkali sławni ludzie.

Grób Krystyny Skarbek na Saint Mary’s Catholic Cemetery w Kensal Green, w północno-zachodnim Londynie. Fot. Wikimedia Commons

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 1

eptereptep
1 879
eptereptep 1 879
#112.01.2024, 08:48

Za kilka miesięcy powinien być gotowy "The Partisan" - brytyjska fabuła o Skarbek, nakręcona w dużej części w Polsce, między innymi w modlińskiej twierdzy oraz na Dolnym Śląsku - w Górach Stołowych, w malowniczej, otoczonej średniowiecznym murem Bystrzycy Kłodzkiej (którą polecam na parogodzinny odpoczynek gdy ktoś zaplącze się w tamte strony), udającej francuskie miasteczko:

https://klodzko.naszemiasto.pl/bystrzyca-klodzka-to-wielki-plan-filmowy-...

A w Londynie, w dawnym hotelu "Shelbourne", w którym mieszkała Krystyna (i w którym została śmiertelnie ugodzona nożem przez odrzuconego amanta) nadal funkcjonuje hotel, chociaż już pod inna nazwą (1 Lexham Gardens Hotel). Obecnie dość podrzędny, niestety. :/