Siódma edycja Polish-Scottish Mini Festival potrwa od stycznia do marca 2024 roku. Organizator – Polish Association Aberdeen – zapowiada wystawę plenerową, koncerty, polsko-szkocki warsztat folkowych tradycji oraz nowość – „Polish Cinema Weekend with IFF Tofifest” – weekend polskiego kina w Aberdeen.
Polish-Scottish Mini Festival to nie tylko zabawa, to także przekaz jedności, otwartości i szacunku wobec innych kultur. Wpływa na życie kulturalne polskiej społeczności w Szkocji, tworzy i wzmacnia pozytywny wizerunek Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Organizatorzy mogą być dumni z corocznego wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Aberdeen.
Organizowany od wielu lat Polish-Scottish Mini Festival udowadnia, że budowanie społeczności opartej na łączeniu bardzo zróżnicowanych środowisk kulturowych jest możliwe. Wielu Polaków uczyniło Aberdeen swoim domem, jesteśmy dumni z naszego wkładu w nasze granitowe miasto i dumni z naszej tożsamości. Co więcej, chcemy stworzyć festiwal, który świętuje Aberdeen jako nasze miasto z wyboru, aby nasi przyjaciele, sąsiedzi i współpracownicy mogli zrozumieć inną kulturę, a oprócz tego ludzie z innych części kraju odwiedzą nas, aby zobaczyć nasze wydarzenia
– mówi Mateusz Łagoda z Polish Association Aberdeen.
W 2024 roku zaplanowano kilka bardzo różnorodnych imprez: wystawę plenerową „Outlanders” w Cruickshank Botanic Garden; Polish-Scottish Ceilidh; koncerty zespołów Happysad oraz folkowy w wykonaniu Svahy; polsko-szkocki warsztat folkowych tradycji oraz nowość „Polish Cinema Weekend with IFF Tofifest”, czyli weekend polskiego kina w Aberdeen.
Svahy
19 stycznia, godz. 20:00, klub Blue Lamp
Svahy tworzą trzy dziewczyny, które zakochały się w tradycyjnej muzyce folkowej. Odkryły pieśni ludowe z malowniczo położonej krainy Pałuki oraz z Kujaw, mało eksplorowanych przez ludowych artystów czy tradycyjnych muzyków. Svahy grają na unikalnych instrumentach i śpiewają historie z życia dawnych mieszkańców wsi. Wystąpią: Patrycja Cywińska-Gacka – bęben obręczowy, śpiew; Ewa Pater – suka Biłgorajska, mandolina, gitara, śpiew Małgorzata Żurańska-Wilkowska – lira korbowa, śpiew. Muzykę w wykonaniu Svahy można usłyszeć w nowej ekranizacji „Znachora”.
Bilaty można kupić na stronie eventbrite.co.uk
Polish-Scottish Ceilidh
20 stycznia, godz. 18:00, Stadion Pittodrie
To drugi i najbardziej integracyjny element festiwalu. Urodziny szkockiego poety Roberta Burnsa będą świętowane tańcami polskimi i szkockimi. Obok tradycyjnych szkockich potraw (haggis, neeps, tatties) będą serwowane tradycyjne polskie dania. Do tańca zagra zespół ceilidh Danse MaCabre. Wydarzenie ze specjalnym gościnnym występem.
Bilety można kupić na stronie eventbrite.co.uk
Workshop of Polish and Scottish Traditions
21 stycznia, godz. 11:00, University of Aberdeen, MacRobert Building, Drama Room, szóste piętro
Trzecim wydarzeniem będzie warsztat polskiej i szkockiej tradycji. Muzycy Scottish Culture & Traditions pokażą szkockie tradycyjne tańce, Svahy przedstawi tańce polskie, a Polish-Scottish Song and Story Group polskie i szkockie tradycyjne utwory. Na to wydarzenie organizatorzy zapraszają całe rodziny. Wydarzenie będzie też wsparciem dla sztabu WOŚP w Aberdeen.
Wstęp wolny
Happysad
3 lutego, godz. 20:00, Lemon Tree
Happysad to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów rockowych. Grupa powstała w Skarżysku-Kamiennej, a jej początki sięgają 2001 roku. Ich muzyka trafia do słychaczy niezależnie od wieku. Happysad zagrał już ponad tysiac koncertów i otrzymał pięć platynowych i trzy złote płyty. Ich koncerty cieszą się dużą popularnością, a sam zespół na stałe zapisał się w historii polskiej muzyki.
Bilety do kupienia na stronie aberdeenperformingarts.com
Weekend of Polish Cinema with IFF Tofifest
1-3 marca, Newton Dee Phoenix Theatre
Nowym elementem festiwalu będzie Weekend of Polish Cinema with IFF Tofifest, który zostanie zorganizowany we współpracy z międzynarodowym festiwalem filmowym Tofifest.
Gościem tegorocznego wydarzenia będzie wybitny polski reżyser i scenarzysta filmowy Jan Komasa. Ten niezwykle utalentowany twórca ma za sobą wiele sukcesów. „Boże Ciało” zdobyło nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Późną wiosną lub latem 2024 organizatorzy zapraszają na wystawę „Outlanders” w Cruickshank Botanic Garden. Będzie dedykowana historii szkockiej emigracji w Polsce. Więcej szczegółów wkrótce.
Więcej informacji na Facebooku i stronie polscotfest.co.uk
Komentarze
Zgłoś do moderacji