Do góry

polityka

Po co te ciągłe zmiany?

Zmiany na najwyższych szczeblach władzy w Wielkiej Brytanii odbywają się w sposób niezmienny i sprawdzony. Są efektywne i prowadzą do kolejnych ulepszeń. Opowiada o nich Joanna Dąbrowska, radna Partii Konserwatystów w Londynie. Z wykształcenia ekonomistka.

Joanna Dąbrowska

Sylwia Milan: Kim pani jest?

Joanna Dąbrowska: Polką urodzoną w Wielkiej Brytanii.

Czyli i Angielką?

Też.

A pani rodzice?

Władza w rękach obywateli w Anglii

W Anglii pojawiły się propozycje oddania większej władzy w ręce obywateli. Anglicy mieliby decydować głównie w sprawach lokalnych – podaje serwis BBC.

W rządowym dokumencie „Communities in Control” zasugerowano wprowadzenie program pilotażowego, który zezwalałby lokalnym władzom przekazanie części uprawnień grupom sąsiedzkim. Kwestie, o których decydowaliby obywatele to m.in.: kluby lokalne, baseny czy zarządzanie gruntami.

n/d

Małżonkowie będą zeznawać przeciwko sobie

Szkocki rząd ma w planach uchylenie przepisu prawnego, który pozwala na odmówienie zeznawania w sądzie przeciwko małżonkom lub partnerom – informuje serwis BBC.



W świetle obowiązujących przepisów mąż, żona lub osoby pozostające w kohabitacji zobowiązani są do składania zeznań przeciwko swoim partnerom jedynie w przypadku, gdy są ofiarami przestępstwa.

Minister sprawiedliwości MacAskill powiedział, że aktualne prawo prowadzi do uniknięcia wymiaru sprawiedliwości przez wiele osób.

Zmiana warty w Partii Pracy

Były pierwszy minister Szkocji  - Jack McConnell ogłosił rezygnację z funkcji lidera szkockiej Partii Pracy. Jego miejsce zajmie najprawdopodobniej Wendy Alexander.

Jack McConnell został mianowany przez premiera Browna na kolejnego brytyjskiego Wysokiego Komisarza ds.