Do góry

silnik chłodzony powietrzem- jak jezdzic

Temat zamknięty
zohan
154
zohan 154
28.02.2014, 19:38

Zawsze wolalem chlodzenie ciecza. Jednak cena czyni cuda, 200cc firmy kszak, kupilem zabawke. Ze temperatura pracy jest wyzsza i ze nie powinno sie nic stac to wiem. Zastanawiam sie jednak po czym poznam i co robic jak zacznie sie przegrzewac? np. w korku (jeden pas, wachadelko, nie sposob ominac).
Druga sprawa czy zawsze trzeba zakrecac ten je**** kranik? bo pozniej zapominam go odkrecic

ChaoticBiker
3 073
ChaoticBiker 3 073
#101.03.2014, 06:38

Generalnie zakrecaj kranik, bo paliwko Ci sie moze przelac i zalac silnik (nawet przelac przez tlok i wlac do skrzyni - wymieszac z olejem rozcienczajac go i powodujac w dalszej perspektywie bardzo kosztowne awarie) albo po prostu wylac na ziemie.

Ja zawsze jezdzilem motocyklami chlodzonymi powietrzem, wlacznie z obecnym (1140ccm).
Generalnie czego unikaj - dlugotrwalego pilowania w korku i jazdy typu stop-and-go (czyli ostre odejscie tylko po to, by zaraz zahamowac na nastepnych swiatlach).
Ale wiekszosc maszyn wytrzymuje jazde bez zadnego zagrozenia tak z 4 godziny. Nawet pamietam Jawe 350 ktora przy jezdzie na dluzszym dystansie wlasnie tak po ok.3-4 godzinach podrozy (czyli akurat na tankowanie) wymagala zdecydowanie tak z 40min przerwy na ochloniecie.

Zazwyczaj pojemnosc baku nie pozwala na jazde do przegrzania silnika, sytuacje takie to raczej w upalne dni w naprawde sporych korkach i nieostroznej jezdzie.

Jakie sa znamiona przegrzania? Wyczuwalna utrata mocy to po pierwsze. Problem z utrzymaniem niskich obrotow na jalowym biegu (lub wrecz przeciwnie - trzymanie zbyt wysokich obrotow lub ich falowanie). No i oczywiscie "falowanie" goracego powietrza przy silniku, gorac ktory silnik oddaje jest znacznie bardziej odczuwalny niz przy maszynach chlodzonych ciecza.
Jak silnik sie przegrzewa masz dwa wyjscia - przy lekko przegrzanym zgasic i dac mu z 40min odpoczac. Przy mocno przegrzanym - w miare mozliwosci jechac na niskich obrotach na najwyzszym biegu z lekko odkrecona manetka, co by wiaterek najpierw troszku owial zanim zgasisz.

Wazne jest rowniez utrzymanie w czystosci zeberek chlodzacych (zeby nie byly np. zalepione blotskiem w przypadku sprzetu typu cross)

To chyba tyle, no kurna jestem teraz po nocce w pracy to moglem cos popierdzielic, za co w razie czego bardzo przepraszam

zohan
154
zohan 154
#201.03.2014, 17:25

Dzieki, powazna sprawa z tym kranikiem, bebe musial sie pilnowac. Poza tym to moto nie odpala na neutralnym z opuszczona stopka, to denerwujace. A 4 godziny na nim to nie sadze, kupilem tak w kolo komina polatac, upalow tutaj nie ma wiec powinno byc dobrze.
W manualu dedykowany olej to SE15W/40 ale w dwoch sklepach maja tylko 15w/50, chyba bedzie gestszy i na wyzsza temperature pracy ale ja bym zaryzykowal i zalal. Co wy o tym? I co znaczy to SE?

ChaoticBiker
3 073
ChaoticBiker 3 073
#302.03.2014, 06:14

na neutralnym z opuszczona stopka? To cos rabniete masz z czujnikiem. Mialem tak w jednym z moich starych motocykli, zakonczylo sie to calkowita likwidacja czujnika stopki. Powinien tylko blokowac na biegu przy rozlozonej stopce. Ale cholera wie, moze to dlatego, ze to "kszak".
a to SE to chyba Klasyfikacja SAE (Society of Automotive Engineers) - to jest po prostu wlasnie to oznaczenie. pierwsza cyfra to klasa zimowa, a druga to klasa letnia.

Co do 15W40 - Dziwne, powinienes bez problemu taki dostac na wiekszosci stacji benzynowych...
Ale tak czy siak - jak zalejesz 15w50 tez sie nic nie stanie, ryzyka raczej nie ma.

Najpopularniejsze oleje spotykane w sklepach to syntetyk 0w30, polsyntetyk 10w40 no i mineral 15w50.

ale , pamietac nalezy, iz symbole liczbowe nie mają żadnego związku z rodzajem oleju. W przypadku olejów syntetycznych na bazie estrów występują oleje zarówno 0W20, jak i 25W50, tak samo w przypadku olejów mineralnych występują w zakresie lepkości takim samym jak syntetyczny. Potoczne odczytywanie olejów np. 5W40 jako syntetyczny, 20W50 jako mineralny jest błędem, gdyż lepkość nie mówi nic o jakości oleju i informacji z jakiej grupy pochodzi. (wikipedia)

zohan
154
zohan 154
#402.03.2014, 12:35

He he, tez myslalem o likwidacji czujnika, nawet swiatla trzeba wlaczac recznie. Moto jest siedmio letnie ale konstrukcyjnie to 20 letnie. Kupilem 15w50 mysle ze nic sie nie stanie, na stacjach nie patrzylem, mysle ze nie maja oleji do motocykli.

ChaoticBiker
3 073
ChaoticBiker 3 073
#502.03.2014, 23:47

No to spoko. Generalnie widuje na stacjach (Shell, BP) oleje do motocykli czasem. A w ogole to jest sprawa dyskusyjna, czy jest to jakas roznica - poza nazwa pomiedzy olejem "motocyklowym" a "silnikowym" (bo rzadko mozna spotkac olej podzielony na to, czy jest do ciezarowki czy do osobowki, podzial na diesel/PB juz jest). Wazne unikac olejow, ktore maja jakies dodatki zmniejszajace tarcie czy "przedluzajace zywotnosc silnika" - moga powodowac slizganie sie sprzegla. A i uprzedzam wytykanie, ktore moze zaraz nastapic (nie koniecznie z Twojej strony)- istnieja auta (chocby starsze Hondy Civic), ktore maja ten sam olej w silniku co w skrzyni biegow.

A klasy lepkosci i sklad oleju jest taki sam dal samochodu jak i motocykla. SAE 10W40 samochodowe to takie samo SAE 10W40 jak motocyklowe.

Ja osobiscie do tej pory w kazdym swoim czy mojej rodziny motocyklu zalewalem oleje "silnikowe" a nie "motocyklowe" bo byly tansze i nigdy nic zlego sie nie stalo, a przebiegi mialem spore, np. shadow mojego ojca ma juz ponad 100 000km i od wielu lat jezdzi tylko i wylacznie na zwyklym oleju mineralnym a nie na "motocyklowym". W serwisie jak bywala na regulacji gaznikow to za kazdym razem chwalona byla za piekna prace silnika jak na swoj wiek (rok 1985).

Ale nie o tym dyskusja, kazdy leje taki olej jaki uwaza, ze jest dla niego najlepszy. A ja sie rozpisalem, bo spedzam ta piekna niedzielna nocke w pracy i nie mam nic lepszego do roboty. :)

  • Strona
  • 1

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis