Do góry

Buddyzm

Buddyzm
Informacje
8 członków
4 wpisów na forum
Data utworzenia: 08.10.09
Administrator: kiki
Opcje
Opis

W świadomości zachodnich społeczeństw żywy jest stereotyp buddysty – mnicha ubranego w kolorowe szaty. Tymczasem większość praktykujących europejskich buddystów to osoby świeckie, które prowadzą normalne życie rodzinne i zawodowe. Ponieważ buddyzm opiera się na wartościach bliskich zachodniej kulturze – samodzielnym i krytycznym myśleniu, wolności i altruizmie – w ciągu ostatnich trzydziestu lat nauki Diamentowej Drogi rozprzestrzeniły się szeroko na Zachodzie. Cel praktyki: wykorzystywanie potencjału tkwiącego w każdej sytuacji, doskonale pasuje do współczesnego trybu życia. Na całym świecie działa obecnie ponad pięćset ośrodków buddyzmu Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu założonych przez Lamę Ole Nydahla i działających pod duchowym przywództwem XVII Karmapy Trinleja Taje Dordże.

Buddyzm

Buddyzm jest jedną z najstarszych i największych religii świata. Pochodzi od historycznego Buddy Siakjamuniego, który urodził się około 570 r. p.n.e. w północnych Indiach. Po latach medytacji, w wieku 35 lat, osiągnął Oświecenie – stan, w którym nie istnieje oddzielenie pomiędzy przeżywającym a przeżyciami, gdzie przestrzeń nie dzieli, tylko zawiera.
Nie jest to nicość, lecz doświadczanie otwartości, w której powstają, rozgrywają się i znikają zewnętrzne zjawiska i wewnętrzne przeżycia. Urzeczywistnienie tego stanu powoduje, że przestajemy być zależni od ciągle zmieniających się okoliczności, myśli i uczuć. Pojawiają się natomiast naturalne właściwości umysłu, takie jak intuicyjna mądrość, nieustraszoność, nieuwarunkowana radość i aktywne współczucie.
Po osiągnięciu Oświecenia Budda przez 45 lat udzielił 84 000 nauk. Nauki te nazywane są w sanskrycie Dharmą, co oznacza „jakimi rzeczy są”. Nie mają one charakteru zakazów i nakazów. Studiowanie ich, praktykowanie medytacji oraz stosowanie na co dzień buddyjskiego poglądu prowadzi do osiągnięcia pełnego rozwoju umysłu, czyli Oświecenia. Dlatego buddyzm nazywany jest religią doświadczenia w odróżnieniu od chrześcijaństwa i innych światopoglądów, które zakładają istnienie zewnętrznego Boga i opierają się na wierze i dogmatach.

Linia Karma Kagyu

Linia Karma Kagyu jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego – trzy pozostałe to Njingma, Siakja i Gelug (szkoła Dalaj Lamy). Jest to linia bezpośredniego ustnego przekazu, w której szczególną wagę przykłada się do medytacji. Metody linii Karma Kagyu pochodzą od historycznego Buddy, który przekazał je swoim najbliższym uczniom. Były one następnie przekazywane przez 1500 lat w Indiach przez Mahasiddhów, takich jak Padmasambhawa, Tilopa, Naropa i Maitripa, a następnie w Tybecie przez joginów: Marpę i Milarepę oraz mnicha Gampopę. W XII wieku jego uczniem został I Karmapa. Dzięki kolejnym inkarnacjom Karmapy linia Karma Kagyu pozostaje żywym, nieprzerwanym przekazem do dzisiaj. Zawiera ona, jako jedna z niewielu tradycji buddyjskich, nauki Diamentowej Drogi.

Diamentowa Droga

Budda przekazywał nauki w zależności od zdolności swoich uczniów – w ten sposób powstało wiele tradycji, szkół i stylów praktyki. Diamentowa Droga to najwyższe nauki Buddy, których celem jest wykorzystywanie potencjału tkwiącego w każdej sytuacji.

Praktyka buddyzmu Diamentowej Drogi opiera się na trzech filarach: poglądzie, że wszystkie istoty i zjawiska są doskonałe, medytacji – przekształcającej ten pogląd w bezpośrednie doświadczenie oraz skutecznym działaniu, wypływającym z uzyskanego w ten sposób wglądu. Praktykowanie nie ogranicza się zatem tylko do medytacji, ale jest możliwe w każdym momencie, co szczególnie odpowiada ludziom na Zachodzie, którzy często prowadzą intensywny tryb życia.

Medytacja

Medytacja buddyjska to precyzyjna metoda pracy z umysłem. Umożliwia bezpośrednie doświadczanie zjawisk jako swobodnej gry przestrzeni, której wyrażeniem się jesteśmy również my sami. Medytacja równoważy umysł i uniezależnia go od zmieniających się nieustannie warunków. Powoduje, że przeszkadzające uczucia, takie jak niechęć, przywiązanie i pomieszanie, przekształcają się w odpowiadające im mądrości.

Medytacje Diamentowej Drogi posługują się językiem symboli i działają na zasadzie identyfikacji z formami buddów, które reprezentują doskonałe właściwości umysłu. Regularna praktyka sprawia, że w coraz większym stopniu wszystko, co się wydarza, jest przeżywane jako świeże i interesujące, a działanie dla dobra innych staje się naturalne i spontaniczne.

Karmapowie

Głową szkoły Karma Kagyu jest Karmapa. Linię Karmapów zapoczątkował Dysum Czienpa (1110 –1193). II Karmapa Karma Pakszi, żyjący w XIII w., był osobistym nauczycielem najwyższego chana Mongolii, a III Karmapa Rangdziung Dordże był nauczycielem cesarza Chin Toghana Temura.

W 1952 roku XVI Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże opuścił Tybet wraz wieloma lamami z powodu chińskiej agresji. Uchronił w ten sposób przekaz Karma Kagyu przed zniszczeniem. Był jednym z największych mistrzów medytacji naszych czasów. Kilkakrotnie odwiedził Zachód, nauczając w wielu krajach. Zmarł w 1981 roku w Chicago.

Obecnie żyjący XVII Karmapa Trinlej Taje Dordże urodził się w 1983 roku. Opuścił potajemnie Tybet, gdy miał jedenaście lat. Obecnie mieszka w Kalinpongu w Indiach, gdzie trwa jego edukacja zarówno tradycyjna, buddyjska, jak i nowoczesna, europejska. Mimo młodego wieku nauczał w Stanach Zjednoczonych, Azji oraz w Europie, w tym trzykrotnie w Polsce (w latach 2000, 2004 i 2009). W czasie każdej wizyty na Zachodzie spotykało się z nim kilkanaście tysięcy osób. Kontakt z Karmapą to zetknięcie się z żywym, trwającym nieprzerwanie od dwu i pół tysiąca lat przekazem nauk Buddy.
Lama Ole Nydahl

Lama Ole Nydahl urodził się w 1941 roku w Danii. Studiował literaturę angielską i niemiecką oraz filozofię na uniwersytetach w Kopenhadze, Tybindze i Monachium (doktorat: „Aldous Huxley i przynosząca szczęście wizja”). Wraz z żoną Hannah byli jednymi z pierwszych zachodnich uczniów XVI Karmapy Rangdziung Rigpe Dordże. Na jego prośbę Lama Ole Nydahl od ponad trzydziestu lat naucza buddyzmu Diamentowej Drogi i zakłada na całym świecie ośrodki medytacyjne. Trudno znaleźć nauczyciela, który w tak dużym stopniu przyczynił się do przeniesienia buddyzmu na Zachód. Lama Ole Nydahl jest przykładem buddyjskiego lamy, który nie jest mnichem, dlatego jego nauki dotyczą wszystkich obszarów życia – pracy, rodziny, związków partnerskich. Znany jest ze swej bezpośredniości i braku poważania dla poprawności politycznej. Jest autorem wielu buddyjskich książek przetłumaczonych na kilkanaście języków, w tym polski

Sa nimi: „Buddowie Dachu Świata” – opowieść Lamy Ole Nydahla o jego podróżach do mistycznego serca Azji, o przemianie zbuntowanego Europejczyka, zafascynowanego „mocnym życiem” i zmieniającymi świadomość narkotykami, w duchowego nauczyciela i spadkobiercę tybatańskich mistrzów linii Karma Kagyu.

„Dosiadając tygrysa” – kontynuacja „Buddów Dachu Świata”, opisująca pracę Lamy Ole Nydahla na Zachodzie – niekończącą się podróż dookoła świata, wykłady, zakładanie ośrodków oraz niełatwy proces przystosowywania ponadczasowych buddyjskich nauk do współczesnej, zachodniej rzeczywistości.

„Jakimi rzeczy są. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu” – podstawy nauk Buddy opisane w przejrzysty i przystępny sposób dla nowoczesnych, krytycznie myślących ludzi Zachodu.

„Wielka Pieczęć” – komentarz Lamy Ole Nydahla do poematu III Karmapy Rangdziung Dordże, napisanego przed siedmiuset laty. Współczesny buddyjski traktat o naturze rzeczywistości – o tym, co jest jedynie prawdą uwarunkowaną, a co ma ostateczne, absolutne znaczenie.

„Bungee mądrości” – esencja nauk buddyzmu Diamentowej Drogi w formie odpowiedzi udzielonych przez Lamę Ole Nydahla na pytania zadane podczas wielu wykładów na całym świecie. Dotyczą one praktyki buddyjskiej i codziennego życia – problemów w związkach partnerskich, pracy z emocjami, polityki czy – odmiennych od buddyjskiego – światopoglądów i religii.

„Oszuści w szatach” – opis zdarzeń, które doprowadziły w połowie lat 90. minionego wieku do schizmy w buddyzmie tybetańskim, autorstwa Tomka Lehnerta, asystenta Lamy Ole Nydahla. Wzbogacona o tło historyczne, opowieść naocznego świadka dramatycznych wydarzeń związanych z odnalezieniem XVII inkarnacji Karmapy.

„Budda i miłość” – wydana w 2007 roku w języku polskim książka Lamy Ole Nydahla opowiada jak nadmiar, pojawiający się w pełnym radości związku użyć dla dobra wszystkich i samemu dzięki temu wzrastać. Książka trafiła w Niemczech na listę dziesięciu bestsellerów, opublikowaną przez telewizję ARD

Miejskie ośrodki buddyjskie

Na calym swiecie istnieje 612 osrodkow i grup medytacyjnych Zwiazku Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu zalozonych i prowadzonych przez Lame Olego Nydahla, znajdujących się pod duchową opieką XVII Karmapy Taje Dordże, zwierzchnika naszej tradycji. Maja one demokratyczna strukture oparta na bazujacej na przyjazni i idealizmie woluntarystycznej aktywnosci czlonkow osrodkow. Zajmuja sie oni prowadzeniem medytacji, odpowiadaja na pytania oraz organizuja wyklady buddyjskich nauczycieli. Lama Ole Nydahl upowaznil rowniez ponad 40 uczniow by podrozowali i nauczali buddyzmu.
W Wielkiej Brytanii funkcjonuje obecnie 19 osrodkow i grup, w ktorych medytacje odbywaja sie regularnie kilka razy w tygodniu. Nie wymagaja one specjalnych przygotowan, trwaja okolo 30 minut i kazdy nieodplatnie moze w nich wziac udzial. Osobom zainteresowanym chetnie udzielane sa odpowiedzi na pytania i wyjasnienia do medytacji. Organizowane sa rowniez zarowno publiczne wyklady buddyjskich nauczycieli jak i weekendowe kursy medytacyjne w osrodkach.

Grupa medytacyjna w Edynburgu
Po wiecej informacji na temat naszej grupy medytacyjnej w Edynburgu zapraszamy na strone www. http://dwbuk.org/centres/edinburgh/ .

Inne strony internetowe to:
www.dwbuk.org - glowna strona buddyzmu Diamentowej Drogii Karma Kagyu w Wielkiej Brytanii
www.diamondway-buddhism.org - oficjalna, miedzynarodowa strona buddyzmu Diamentowej Drogii Karma Kagyu
www.buddyzm.pl - glowna strona Buddyjskiego Zwiazku Karma Kagyu w Polsce