Zainaugurowano Fundację MAPA – wspólną inicjatywę Polaków i Szkotów na rzecz ochrony Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji. To największy trójwymiarowy model kraju na świecie i symbol przyjaźni, który dzięki nowej fundacji może zyskać drugie życie.
W Barony Castle Hotel oficjalnie zainaugurowano działalność Fundacji MAPA – polsko-szkockiej inicjatywy, której celem jest ochrona, promocja i rozwój Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji. To wyjątkowe dzieło kartograficzne powstało jako symbol przyjaźni między narodami, a dziś zyskuje nowe życie dzięki wspólnym działaniom Polaków i Szkotów.
Uroczystość inauguracji Fundacji MAPA, która odbyła się 21 marca, zgromadziła przedstawicieli szkockiego parlamentu, Konsulatu RP, lokalnych władz, organizacji społecznych oraz polonijnych szkół. Wystąpili m.in. Grzegorz Kościelak – dyrektor generalny Fundacji MAPA, Gustaw Fit – jego zastępca, posłanka do szkockiego parlamentu Christine Grahame, Konsul Generalny Łukasz Lutostański, Keith Burns – jeden z inicjatorów renowacji Mapy oraz dr hab. Małgorzata Luc z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Z wielką radością informujemy o powstaniu Fundacji MAPA, której misją jest ochrona, promocja i rozwój Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji – wyjątkowego dzieła kartograficznego oraz symbolu polsko-szkockiej przyjaźni. Pragniemy, aby historia Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji była szeroko znana i doceniana – mówi Grzegorz Kościelak..
MAPA SCIO to nowa organizacja, która powstała w 2024 roku. Tworzą ją osoby zaangażowane w organizację zeszłorocznego wydarzenia „Łączy nas Mapa”, które zgromadziło ponad trzy tysiące uczestników i tak znakomitych gości jak prof. Jerzy Bralczyk, dr Tomasz Rożek czy wiceminister edukacji Joanna Mucha. Nowa fundacja uzyskała już wstępną zgodę na dzierżawę terenu, na którym znajduje się Mapa, na kolejne 20 lat.
Centrum edukacyjne i aplikacja
W planach MAPY jest m.in. druga edycja wydarzenia „Łączy nas Mapa”, zaplanowana na 8 czerwca 2025 roku. Wśród zaproszonych gości znajdzie się prof. Michał Rusinek, a scenę zdominuje zespół Rollin Drones i jeden znany polski artysta. – To jednak dopiero początek – zaznaczył Kościelak. – Planujemy stworzyć centrum edukacyjne, muzeum przy Mapie, a także wykorzystać nowoczesne technologie, takie jak aplikacje.
Jak podkreślił, współpraca z Barony Castle Hotel, Konsulatem RP w Edynburgu, szkockim parlamentem, Scottish Borders Council, Uniwersytetem Jagiellońskim, Polską Akademią Nauk, Stowarzyszeniem EDUS, organizacją Mapa Scotland i innymi partnerami daje nadzieję, że to miejsce stanie się ważnym punktem na turystycznej mapie regionu i całej Szkocji.
Mapa pod szkockim niebem
Wielka Polska Mapa Szkocji, znana również jako Mapa gen. Stanisława Maczka, to największy na świecie trójwymiarowy model kraju pod gołym niebem. Ma powierzchnię 1590 m² i znajduje się w otoczonym murem zagłębieniu wypełnionym wodą, tuż obok Barony Castle w Eddelston.
Jej inicjatorem był Jan Tomasik – sierżant 1. Dywizji Pancernej, który po wojnie został hotelarzem w Edynburgu. W latach 70. wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego zrealizował pomysł budowy mapy, traktując ją zarówno jako hołd dla Szkocji, jak i atrakcję turystyczną.
Mapę tworzono w latach 1974–1979 z udziałem polskich studentów i pracowników hotelu Black Barony. Przez dekady niszczała, aż w 2012 roku została wpisana na listę zabytków, a rok później rozpoczęto jej renowację. Dzięki wsparciu wolontariuszy z Mapa Scotland oraz organizacji polonijnych zakończono ją w 2018 roku.
Więcej o Wielkiej Polskiej Mapie Szkocji przeczytacie w tekście: Wielka Polska Mapa Szkocji, Jan Tomasik i hotel Black Barony
Komentarze
Zgłoś do moderacji