Od 31 stycznia do importu unijnych produktów pochodzenia zwierzęcego do Wielkiej Brytanii będzie potrzebny nowy certyfikat weterynaryjny. Nowe zasady zaczną działać o godzinie 23:00 czasu brytyjskiego. Nie dotyczą importu do Irlandii Północnej.
W czwartą rocznicę wyjścia z Unii Europejskiej Wielka Brytania będzie wymagać od unijnych przewoźników certyfikatów, tzw. Export Health Certificate (EHC). Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim produktów pochodzenia zwierzęcego, ale także roślin, owoców i warzyw. Tylko produkty mleczne poddane obróbce cieplnej nie będą wymagały świadectwa zdrowia.
Wszystkie produkty mięsne i mleczne będą wymagały także wcześniejszego zgłoszenia przez importera w brytyjskim systemie IPAFSS.
W przypadku owoców i warzyw z UE kontrole będą oparte na ryzyku przypisanym do towarów, tj. niskim, średnim i wysokim. W większości przypadków nie będą one musiały przechodzić przez brytyjskie kontrole norm handlowych ani kontrole zdrowia roślin.
300 milionów funtów rocznie
Według brytyjskiego rządu nowy system będzie kosztował brytyjskie firmy ponad 300 milionów funtów rocznie. W skali roku wartość brytyjskiego importu z Unii to ok. 260 miliardów.
Rząd Rishiego Sunaka zapowiada, że buduje najnowcześniejszą granicę na świecie, która sprawi, że trudności związane z importem produków staną się mniej dotkliwe. Rząd podkreśla, że brak dodatkowej kontroli unijnych przewoźników dałby im przewagę nad brytyjskimi producentami.
Nowe zasady nie dotyczą importu do Irlandii Północnej, która do pewnego stopnia koordynuje przepisy z Unią Europejską.
Wymagania weterynaryjne dotyczące wywozu żywności pochodzenia zwierzęcego z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii opublikowane są (w wersji angielskiej) na stronie rządu.
Wzory świadectw zdrowia (w wersji angielskiej) także na stronie gov.uk.
Komentarze 12
Czego to człowiek nie wymyśli , aby sobie życie utrudnić w ramach przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy.
i tak oto zamiast pysznych polskich wedlinek bedziemy jesc paskudztwo zrobione z kartonu, chemii i odpadow.
trza sie zaczac pakowac, ten kraj idzie na dno.
Za chwile znowi pomidorow nie bedzie
To będą robić pomidory z koncentratu.
Ja kupuje tylko brytyjskie produkty,głosowałem za brexitem i super że z tej lewackiej uni wyszliśmy.