„Cudzoziemcy przybywający do Polski mogą w pewnym stopniu poprawić sytuację demograficzną, ale nie zahamują niekorzystnych trendów związanych ze starzeniem się społeczeństwa” – czytamy w raporcie ZUS pt. „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”.
Wynika z niego, że aby utrzymać tzw. „współczynnik obciążenia demograficznego osobami starszymi” na dotychczasowym poziomie (obecnie wynosi on 39 proc.), w latach 2023-2032 Polska powinna przyjąć 2,75 mln imigrantów w wieku produkcyjnym.
Dodatkowo, jak zaznaczają autorzy raportu, jest to liczba minimalna, ponieważ zakładają, że cudzoziemcy nie będą w przyszłości zasilać grupy osób w wieku poprodukcyjnym. Możemy więc śmiało oszacować, że potrzebne będzie przynajmniej 3 mln imigrantów zarobkowych.
Dodatni bilans świadczeń
W 2015 roku w ZUS zarejestrowane było mniej niż 200 tys. cudzoziemców. Dziś to ponad 1 mln. Na razie tzw. bilans fiskalny, czyli różnica pomiędzy płaconymi przez obcokrajowców podatkami i składkami do ZUS a wypłatami świadczeń, jest dla polskiej gospodarki bardzo korzystny.
Wpłaty do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) cudzoziemców stanowią obecnie ok. 5 proc. wszystkich wpłat, podczas gdy wypłaty świadczeń dla nich to tylko 0,15 proc. wydatków Funduszu. To zacznie się jednak zmieniać. Przykładowo: w 2015 r. imigranci pobierali z ZUS tylko 9 tys. zasiłków chorobowych, a w 2019 r. – już 22,5 tys. Rośnie też liczba świadczeń macierzyńskich. Osiem lat temu było to 3,4 tys., a trzy lata temu - już trzy razy więcej.
Z danych ZUS można się też dowiedzieć, że w tej chwili na jednego emeryta przypada w Polsce czterech pracujących, ale za 20 lat będzie ich tylko dwóch.
Komentarze 30
robota moze i sie znajdzie, ale gdzie k.. beda mieszkac, chodzic do szkoly i lekarza?
Moze zamiast 800+ mieszkania komunalne, nowe szkoly i przychodnie.
Szkoly sa teraz dwuzmianowe i po 40 dzieci w klasie, a nauczyciele najnizsza krajowa.
A mi sie zdaje ze na mala dzietnosc moze pomoc jeszcze wiecej feminizmu i wciskania kobitom ze hedonistyczne zycie bez zobowiazan to bardzo fajna sprawa :/
opieka ginekologiczna, warunki i stabilnosc pracy, ceny i dostepnosc mieszkan, zlobkow, przedszkoli itd, itp
Starsze osoby nalezy wyeksportowac z Polski i nie bedzie z nimi problemu. Ich skladka na sluzbe zdrowia moze zostac w kraju, ale one same niech jada w diably ;-)
Bykowe niech wprowadzą. ;)