Instytut Kultury Polskiej w Londynie wraz z Shakespeare Birthplace Trust odsłonią pomnik polskiego poety epoki renesansu Jana Kochanowskiego. Ceremonia odsłonięcia odbędzie się w ogrodach Anne Hathaway’s Cottage w Stratford-upon-Avon 25 czerwca.
W odsłonięciu wezmą udział m.in.: przewodniczący Shakespeare Birthplace Trust Peter Kyle, burmistrz Stratford Gill Cleeve, ambasador RP w Londynie Piotr Wilczek oraz dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie dr Marta de Zuniga.
Pomnik z brązu stworzył rzeźbiarz Andrew Lilley. Zajmuje się on rzeźbą i malarstwem od wczesnych lat 70-tych i ściśle współpracuje z muzeami na całym świecie, w szczególności z British Museum, tworząc liczne repliki obiektów z kolekcji muzeum. Pracuje z różnymi materiałami: brązem, drewnem, gipsem i żywicą. Jest także malarzem i tworzy prace malowane na szkle.
Weekend z Kochanowskim
Podobnie jak William Shakespeare dla Anglii, Jan Kochanowski uchodził za jednego z największych poetów i dramaturgów Polski, a nawet całej słowiańskiej części Europy. Używany przez niego język nie tylko wzbogacił, ale także położył podwaliny pod polską literaturę. Rola Kochanowskiego w kształtowaniu polskich standardów literackich i wpływ na ten region Europy jest nie do przecenienia.
Oficjalnej ceremonii odsłonięcia pomnika towarzyszyć będą odbywające się przez cały weekend bezpłatne warsztaty artystyczne, wykłady i występy muzyczne.
Shakespeare Birthplace Trust wraz z Instytutem Kultury Polskiej zaplanowały atrakcyjny weekend pełen wydarzeń artystycznych w ramach ShakesPEERS: Celebrating Jan Kochanowski and Poetry, skierowany do gości w każdym wieku. Koncert muzyki z okresu Tudorów na świeżym powietrzu, tworzenie miniaturowych statuetek z gliny, warsztaty kreatywnego pisania i warsztaty tworzenia rzeźb z recyklingu to jedne z wielu specjalnie wyselekcjonowanych atrakcji odbywających się w ogrodach Anne Hathaway’s Cottage przez cały weekend.
Dodatkowo wszyscy zainteresowani życiem i twórczością Jana Kochanowskiego będą mogli w sobotni wieczór 25 czerwca uczestniczyć w bezpłatnym wydarzeniu w the Guild Chapel (Chapel Lane, Stratford-upon-Avon CV37 6EP), gdzie znany slawista i tłumacz Charles Kraszewski opowie o związkach twórczości Kochanowskiego i Szekspira, a aktorzy Caroline Faber i Aidan Kelly pod przewodnictwem Jasona Morella, reżysera z Shakespeare’s Globe, zaprezentują teatralny odczyt „Trenów” Kochanowskiego. Wydarzenie zakończy koncert muzyki renesansowej w wykonaniu Despiny Homatidou (klawesyn) i Matthew Nisbet (lutnia).
Pełny program wydarzeń weekendowych jest dostępny na stronie internetowej: bit.ly/ShakesPEERS
Komentarze 9
dlaczego w miasteczku w Anglii odslania sie pomnik zupelnie nie znanego na swiecie i w UK poety, ktory nie mial zadnych zwiazkow z tym krajem? kolega pyta ;)
Zaraz ci znawca od wszystkiego odpowie trochę cierpliwości jeszcze…
Drogi omeganie!
Pragnę Cię poinformować, iż mój woj, któren w 1410 roku ciągnął wraz z rycerstwem pod Grunwald ( po drodze napotkał tirówki które go otruły i okradły) mawiał:
Jak nie wiesz, to się nie pytaj.
Pozdrawiam
Dobry jaszczur.
#1:
Bo w Polsce wszystkie prestiżowe miejscówki zajęte są przez Karola Wojtyłę, pseudonim operacyjny "JP-2".
Kochanowski był XVI-wiecznym poetą renesansu, okres ten nazywano też "odrodzeniem sztuk i nauk", a Polska stała się wtedy (mniej więcej), krajem tolerancji religijnej. Oczywiste więc, że w obecnym układzie politycznym panującym w Polsce, niewłaściwe byłoby stawianie pomników Kochanowskiemu w kraju pochodzenia - nawet gdyby jakims cudem znalazłoby się odpowiednio prestiżowe miejsce, nieopanowane przez Karola W. (pseudonim operacyjny - jak wyżej), lub przez Prezydenta Tysiąclecia, który spadł nam z nieba. Po sąsiedzku, w Niemczech, stawiać nie wypada, bo wiadomo: Niemiec to wróg. W Luksemburgu, w Holandii - prawdopodobnie mają Kochanowskiego w Dudzie. Wychodzi na to, ze najbliżej była Wielka Brytania.