Do góry

Otwarcie wystawy poświęconej Polskim Siłom Powietrznym

W Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię w Uxbridge została otwarta wystawa poświęcona wkładowi Polskich Sił Powietrznych w II wojnę światową.

Różnorodne eksponaty i dokumenty opowiadają historie misji bojowych Polaków podczas wojny oraz podkreślają rozmaite role osób służących w Polskich Siłach Powietrznych, nie tylko pilotów, ale także obserwatorów, załogę naziemną i Pomocniczą Lotniczą Służbę Kobiet.

Wystawa opowiada o niebezpiecznych przeprawach Polskich Sił Powietrznych po inwazji Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r. Ekspozycja prezentuje również przygotowania wojskowe w przedwojennej Polsce oraz organizację Rządu RP na Uchodźstwie i polskiego wojska we Francji i Wielkiej Brytanii w 1940 r.

Ekspozycja powstała dzięki współpracy samorządu gminy Hillingdon i Komitetu Opieki nad Pomnikiem Polskich Lotników. Wystawę tworzy unikalna kolekcja pamiątek obejmująca szereg artefaktów, które nigdy wcześniej nie były prezentowane publicznie, a także fascynujące wspomnienia polskich pilotów oraz historyczny materiał filmowy.

Bunkier Bitwy o Wielką Brytanię

Polskie Siły Powietrzne mają istotne historyczne powiązania z londyńską dzielnicą Hillingdon. W czasie wojny polskie dywizjony myśliwskie brały udział w akcjach powietrznych organizowanych przez Dowództwo Grupy Nr 11 RAF Fighter Command mieszczące się w RAF Uxbridge. Eskadry koordynowane były z Bunkra Bitwy o Wielką Brytanię, który to stanowił w czasie II wojny światowej centrum dowodzenia Grupy Nr 11 odpowiedzialnej za organizację myśliwców bazujących na lotniskach w południowo-wschodniej Wielkiej Brytanii.

Polskie dywizjony stacjonowały w RAF Northolt przez całą wojnę, a w samym bunkrze wyznaczono polskiego oficera łącznikowego do bezpośredniego kontaktu z Naczelnym Dowództwem Polskich Sił Powietrznych. Ponadto w South Ruislip (niedaleko RAF Northolt) wzniesiono Pomnik Polskich Sił Powietrznych, który upamiętnia wszystkich tych, którzy służyli w Polskich Siłach Powietrznych podczas II wojny światowej.

Otwarcie wystawy poświęconej Polskim Siłom Powietrznym w Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię w Uxbridge. Fot. Materiały prasowe

„Nie moglibyśmy tego zrobić bez nich”

Wystawa została otwarta przez Ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego i radnego samorządu gminy Hillingdon sir Ray’a Puddifoota w obecności premiera Wielkiej Brytanii i posła dzielnic Uxbridge i South Ruislip Borisa Johnsona.

Spitfire w Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię przypomina mi, dlaczego polscy piloci odnieśli tak niesamowity sukces i dlaczego zestrzelili jeden na siedem niemieckich samolotów w bitwie o Wielką Brytanię. To dlatego, że walczyli już w Polsce i rozumieli, że jeśli chce się zestrzelić wroga, to należy walczyć z bliska. Oraz byli niesamowicie odważni. Jak powiedział marszałek lotnictwa sir Hugh Dowding, nie moglibyśmy tego zrobić bez nich. Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że wynik bitwy byłby zupełnie inny bez Polski, więc nasz dług jest wieczny

– powiedział Boris Johnson.

Cieszymy się, że możemy otworzyć tę wspaniałą wystawę, która skupia się na bezcennych wysiłkach naszych polskich sojuszników podczas jednego z najbardziej znanych konfliktów w historii ludzkości

– podkreślił Ray Puddifoot.

Bunkier Bitwy o Wielką Brytanię został ponownie otwarty dla zwiedzających 17 maja. Więcej informacji znajduje się na stronie: battleofbritainbunker.co.uk.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 1

jola1
67
jola1 67
#123.05.2021, 19:30

Szkoda ze tak dlugo prawda byla nie znana.