Dzięki zawarciu porozumienia nie dojdzie do Brexitu w wersji hard, a państwa Unii Europejskiej i Wielka Brytania nadal będą mogły ze sobą handlować praktycznie bez barier celnych i bez utrudnień. Dzięki temu gospodarki obu stron unikną poważniejszych kłopotów i turbulencji. Brexit bez umowy mógłby oznaczać chaos zbliżony do tego, co obserwujemy obecnie na granicy francusko-brytyjskiej.
„Podpisaliśmy pierwszą w historii Unii Europejskiej umowę o wolnym handlu, w której nie ma żadnych ceł ani ograniczeń kwotowych (…) To największa dwustronna międzynarodowa umowa handlowa, która pokrywa wymianę wartą 668 mld funtów” – poinformował brytyjski rząd w oficjalnym oświadczeniu i dodał, że Zjednoczone Królestwo na jej mocy pozostaje poza jurysdykcją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
„To oznacza, że od 1 stycznia 2021 r. będziemy mieli pełną niezależność – tak ekonomiczną, jak polityczną” – podkreślono.
Warto było walczyć o to porozumienie. Dzięki niej mamy uczciwą i zrównoważoną umowę ze Zjednoczonym Królestwem, która ochroni interesy Unii Europejskiej oraz zapewni uczciwą konkurencję oraz przewidywalność dla naszych rybaków. Europa rusza przed siebie
– powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
The deal is done. pic.twitter.com/zzhvxOSeWz
— Boris Johnson (@BorisJohnson) December 24, 2020
Podczas konferencji prasowej Boris Johnson podkreślał m.in., że Wielka Brytania odzyskała pełną kontrolę nad swoimi przepisami. Nawiązał też do tego, co było największym problemem na ostatnim etapie negocjacji – rybołówstwa.
Po raz pierwszy od 1973 roku będziemy niezależnym państwem przybrzeżnym z pełną kontrolą nad naszymi wodami
– stwierdził Johnson.
1 stycznia wygaśnie swoboda przepływu osób do Wielkiej Brytanii – emigracja na Wyspy obwarowana będzie wieloma ograniczeniami, którymi Londyn chce doprowadzić do tego, by z UE przyjeżdżali głównie specjaliści. Podobnie będzie w drugą stronę – Brytyjczycy chcący zamieszkać na kontynencie będą podlegać ograniczeniom ustalanym przez poszczególne kraje i muszą potwierdzić swój status rezydentów.
Zmienią się zasady podróżowania do Unii Europejskiej, choć Polacy nadal będą mogli użyć swojego paszportu, by stanąć w kolejce do szybkiej odprawy dla obywateli UE, to z brytyjskim paszportem będzie trzeba udać się do kolejki oznaczonej „non-EU”.
Umowa, która liczy około dwóch tysięcy stron, musi zostać jeszcze ratyfikowana przez obie strony.
Komentarze 71
No i siur. Oby 2012 byl lepszy od 2020 :)
Cos ci sie chyba Kaśka pomerdało z tymi rocznikami :)
Z czym te krokiety były?
#2 hahaha! Wesołych!
A swoją drogą,to teraz już będzie tylko lepiej, zaszczepić sie po nowym roku,i paradise again,hehe.
#2 no tak Elcomendante :) krokiety byly spoko ale tegoroczne wino z dzikiej rozy jest mocne strong :)