W latach 30. XX wieku terenami dzisiejszego Izraela zarządzali Brytyjczycy. W cztery miesiące przed wybuchem II wojny światowej brytyjski rząd opublikował Białą Księgę. Był to dokument stworzony przez ministra kolonii Winstona Churchilla, który ograniczał imigrację żydowską do Palestyny do 75 tys. ludzi w ciągu kolejnych pięciu lat. Decyzja o ograniczeniu osadnictwa została uzasadniona brakiem wystarczających zasobów wody na tym terenie. W efekcie na terytorium Palestyny przeprowadziło się 80 tys. Żydów, głównie pochodzenia polskiego - za Bussines Insider.
Ruch syjonistyczny podszedł metodycznie do brytyjskich ograniczeń. Stwierdzono, że skoro nie można wyprodukować więcej wody, trzeba się będzie skoncentrować na jak najbardziej efektywnym wykorzystywaniu posiadanych zasobów.
Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie pewien pochodzący z Polski konstruktor. Kilka lat przed wydaniem Białej Księgi, Symcha Blass - inżynier żydowskiego pochodzenia urodzony w Warszawie zobaczył w szpalerze drzew jeden egzemplarz, który wyróżniał się tym, że był wyjątkowo bujny i wyższy niż inne. Okazało się, że pod tym drzewem przebiegała nieszczelna stalowa rura, z której sączyła się woda. Po kilku latach ta obserwacja zaowocowała niezwykle ważnym wynalazkiem.
Na podstawie obserwacji jednego drzewa, Symcha Blass opracował system nawadniania kropelkowego. System ten był już stosowany na świecie wcześniej, ale pochodzący z Polski inżynier dopracował go do perfekcji. Blass skonstruował kroplownik, który umieszczony w plastikowych rurkach odpowiadał za odpowiednie tempo nawadniania, a równocześnie uniemożliwiał zatkanie rury pustynnym pyłem. Takie rozwiązanie pozwala kierować wodę kropla po kropli dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna.
W latach 50. Blass odegrał istotną rolę w stworzeniu systemu nawadniającego całe państwo - Narodowego Systemu Wodnego Izraela, który dostarcza wodę z jeziora Galilejskiego wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego aż po skraj pustyni Negew. W 1965 roku na skraju tej pustyni powstała firma Netafim, która pół wieku później zmieniła się w globalny koncern. Dzięki rozwiązaniom inżyniera Blassa w obecnych czasach ponad 2 miliony rolników może gospodarować i zbierać uprawy z kilku miliardów hektarów. Izrael jest, obok USA, państwem najbardziej zaawansowanym w tzw. water-tech, czyli technologiach wodnych.
Komentarze 43
Dzien dobry.
To nawadnianie kropelkowe jest stosowane az do dzisiaj.
Szczególnie w weekendy i teraz,w czasie kwarantanny.
Co?
No co? Co? Nie rozumiesz co znaczy pojęcie samowystarczalny?
Fajne zdjecie, idziesz nawadniac nie zapomnij karabinu.
"W 1965 roku na skraju tej pustyni powstała firma Netafim, dzięki której w obecnych czasach ponad 2 miliony rolników może gospodarować i zbierać uprawy z kilku miliardów hektarów."
Na całym świecie. To tak gwoli ścisłości (powierzchnia Izraela wynosi 2 077 000 hektarów).