Z wyników badań opublikowanych przez dziennik Guardian wynika, że 71 proc. mieszkających na Wyspach przedstawicieli różnych mniejszości rasowych i etnicznych doświadczyło z tego powodu dyskryminacji. Wyraźny skok zachowań ksenofobicznych i rasistowskich nastąpił zwłaszcza po referendum z czerwca 2016 roku. W badaniu przeprowadzonym pół roku przed referendum na dyskryminację skarżyło się 58 proc. ankietowanych.
Racism on the rise since Brexit vote, nationwide study reveals https://t.co/obdaw3aBCX
— The Guardian (@guardian) May 20, 2019
Wzrósł też odsetek przedstawicieli mniejszości, którzy doświadczyli werbalnych ataków lub zastraszania ze względu na swoje pochodzenie. Przed referendum wynosił on 64 proc., po - 76 proc. Więcej jest też rasizmu w internecie. Ponad 51 proc. ankietowanych spotkało się z rasistowskimi komentarzami i stygmatyzującymi imigrantów.
Z badania wynika, że z dyskryminacją najczęściej spotykają się czarnoskórzy. Polacy nie zostali w badaniu ujęci jako osobna grupa.
Według oficjalnych brytyjskich statystyk, w ciągu pięciu lat od 2013 do 2018 roku, w Anglii i Walii liczba przestępstw popełnianych z nienawiści wzrosła ponad dwukrotnie. W ubiegłym roku było to ponad 94 tys. przypadków. Tymczasem według danych polskiego MSZ, Polacy zgłosili służbom konsularnym tylko 84 przypadki ksenofobii.
Komentarze 10
Nastepny artykul "zachecajacy" do powrotu?
Zapytali wszystkich emigrantow mieszkajacych na wyspach czy tylko jakis tam %?
Mnie sie nikt o nic nie pytal , ale juz wyjasniam , nie spotkalo mnie nic zlego bo zyje wlasnym zyciem , nie udaje kozaka bo jestem z Polski i nie wtykam nochala w nie swoje sprawy .
I to jest najlepsza opcja
"Z badania wynika, że z dyskryminacją najczęściej spotykają się czarnoskórzy. Polacy nie zostali w badaniu ujęci jako osobna grupa"
jak to rozumiec, Polacy w statystyce sa czarni, czy ze podzial byl zrobiony na rozne karnacje, ale nie narodowosci?
Przyjechałem jako skrajny lewak,po 14 latach pobytu stałem się bardzo skrajnym prawicowcem.WPWW 14