Do 16 lipca trwa nabór do jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie inżynierii i projektowania – Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. To szansa dla studentów i absolwentów kierunków technicznych na zamienienie pomysłu na działający projekt.
Nagroda Jamesa Dysona od 20 lat wspiera młodych wynalazców, którzy odważnie mierzą się z globalnymi wyzwaniami. Wśród dotychczasowych polskich sukcesów znalazły się m.in. projekt terenowej przyczepy ratowniczej Life Chariot, opatrunek SmartHeal analizujący poziom pH rany czy Kuuler – pasywna technologia chłodzenia, która w 2024 roku zdobyła tytuł Zwycięzcy Krajowego.
„Zainicjowałem ten konkurs, by inspirować kolejne pokolenia inżynierów projektantów” – mówi sir James Dyson, założyciel fundacji i firmy Dyson. – „Czekam z niecierpliwością na wynalazki, które w tym roku ujrzą światło dzienne”.
Zrewolucjonizował rynek domowych urządzeń AGD
Sir James Dyson to brytyjski inżynier, wynalazca i przedsiębiorca, który zrewolucjonizował rynek domowych urządzeń AGD. Największą sławę przyniosło mu opracowanie odkurzacza bezworkowego opartego na technologii cyklonowej – efekt ponad dekady pracy i 5127 prototypów. Założył firmę Dyson, która dziś jest globalnym liderem w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań technologicznych – od sprzętów domowych po zaawansowane systemy oczyszczania powietrza.
W 2002 roku powołał James Dyson Foundation, której misją jest inspirowanie młodych ludzi do nauki i kariery w inżynierii. Nagroda jego imienia, przyznawana od 2005 roku, promuje pomysłowość, kreatywność i praktyczne zastosowanie technologii w służbie ludziom. W 2007 roku otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla brytyjskiej innowacyjności.
Zgłoś projekt i zdobądź wsparcie
Konkurs jest otwarty dla obecnych studentów oraz absolwentów z ostatnich czterech lat kierunków związanych z inżynierią i projektowaniem. Można zgłaszać projekty indywidualnie lub zespołowo – pod warunkiem, że lider zespołu spełnia wymagania formalne.
Jury w Polsce, w skład którego wchodzą m.in. prof. Dagmara Mirowska-Guzel oraz dr Maciej Kawecki, wyłoni krajowego zwycięzcę. – To fantastyczna szansa dla młodych wynalazców – podkreśla Kawecki. – Jeśli masz pomysł, który może coś zmienić – zgłoś się. Możesz tylko zyskać.
Jak wygląda proces oceny?
Zgłoszenia oceniane są w trzech etapach:
lipiec–wrzesień: wybór trzech najlepszych projektów w każdym kraju, w tym Zwycięzcy Krajowego,
wrzesień: panel inżynierów Dysona wybiera 20 najlepszych projektów globalnie,
październik: James Dyson osobiście wybiera zwycięzców – międzynarodowego laureata, dwóch wicemistrzów oraz projekt nagrodzony za zrównoważony rozwój.
Międzynarodowy zwycięzca otrzyma 153 700 zł, a laureaci etapów krajowych – po 25 600 zł. Konkurs to także ogromna szansa na medialną promocję i komercjalizację wynalazku. Dyson podkreśla, że pełne prawa autorskie do projektów pozostają przy twórcach.
Więcej informacji i zgłoszenia na stronie jamesdysonaward.org/pl-pl/home/
Nagroda dla Polaków, którzy znaleźli sposób na recykling maseczek
Komentarze
Zgłoś do moderacji