Autonomiczne autobusy zaczną przewozić pasażerów przez szkocki most Forth Road Bridge w przyszłym miesiącu. Trasa pomiędzy regionem Fife a Edynburgiem będzie pierwszą na świecie, gdzie kierownicami jeżdżących nią autobusów nie będą sterować ludzie, tylko specjalna aparatura.
Od 15 maja pięć jednopokładowych autobusów będzie pokonywać 14-milową trasę między Ferrytoll park and ride w Fife a węzłem kolejowym i tramwajowym Edinburgh Park i przewozić do 10 tys. pasażerów tygodniowo.
Safety driver i bus captain
Mimo że pojazdy będą wykorzystywać czujniki zainstalowane na całej trasie i poruszać się z prędkością do 50 mil na godzinę, nadal będą musiały być nadzorowane przez dwóch pracowników obsługi, a nie jednego kierowcę. Jeden z nich będzie się nazywał „safety driver”, czyli kierowca bezpieczeństwa, a drugi „bus captain”, czyli kapitan autobusu.
„Safety driver” będzie siedział na fotelu kierowcy i monitorował zainstalowaną w pojeździe technologię. Do zadań kapitana autobusu będzie należało „pomaganie pasażerom przy wchodzeniu na pokład, kupowaniu biletów i odpowiadanie na pytania” – informuje Stagecoach, największy brytyjski operator autobusowy, który nadzoruje nową technologię.
Dumna z bycia liderem
To wszystko może wydawać się dziwne, bo skoro autonomiczne autobusy i tak będą musiały być nadzorowane przez ludzi, to gdzie tu postęp?
Stagecoach tłumaczy, że projekt autonomicznych autobusów jest jednym z najbardziej złożonych na świecie i jest to dopiero pierwszy krok w uruchamianiu takiej technologii.
Carla Stockton-Jones, dyrektor zarządzająca Stagecoach, powiedziała, że firma jest „dumna z bycia liderem innowacji w transporcie dzięki projektowi, który stanowi kamień milowy dla transportu publicznego”.
Nie tylko Szkocja
Intencją brytyjskiego rządu, który zainwestował w technologię autonomicznych autobusów 81 milionów funtów, jest zapewnienie pasażerom „większej wygody, czyniąc podróże szybszymi i niezawodnymi, a także poprawiając bezpieczeństwo”. Podkreśla się, że 88 proc. kolizji drogowych jest obecnie powodowanych błędami ludzkimi.
W 2025 roku 45 elektrycznych minibusów bez kierowców zostanie skierowanych na trasy w trzech europejskich miastach: Genewie w Szwajcarii, w niemieckim Kronach i w stolicy Norwegii Oslo. Próby uruchomienia autonomicznych pojazdów odbywają się także w Rzymie i Seulu.
Szkocja: pierwszy autobus bez kierowcy wyjedzie w trasę wiosną
Komentarze 10
Człowiek nieświadomie przez lata przyczyniał się do rozwoju oprogramowania autonomicznych pojazdów.
Te captcha ze znakami drogowymi, światłami, pojazdami itd... jest wykorzystywane do rozpoznawania przez program w realnym świecie.
Wcześniej wykorzystywano captcha do rozwoju OCR.
Chat GPT jest pierwszym tworem ludzkim gdzie nie rozumiemy w pelni jak dziala.
Jak ktos ma troche czasu to moze dowiedziec sie wiecej od goscia zajmujacego sie uczeniem maszynowym:
;t=139sProtestuję !!!
Pierwszym ludzkim tworem, gdzie nie rozumiemy jak działa jest kobieta.
Generalnie w Szkocji pojazdy prowadzi pasażer. Kierowca nic nie robi. A czasami jeżdżą pojazdy z samym pasażerem bez kierowcy. Więc powyższy news niczego nie wnosi nowego.
Ja się wcale nie dziwię Stagecoachowi, że dłubie przy autonomicznych autobusach, skoro płacą kierowcom tyle, ile zarabia sprzątaczka w magazynie. :p