Średnia siła nabywcza na mieszkańca Polski wynosi w 2023 r. 10 903 euro – wynika z badania „GfK Purchasing Power Europe 2023”. Oznacza to awans o jedno miejsce – na 29. pozycję – z 42 analizowanych państw. To wynik o ok. 38 proc. poniżej średniej europejskiej. Średnia europejska wyniosła w tym roku 17 688 euro.
Łącznie Europejczycy w 2023 r. mają do wydania około 12,1 mld euro na żywność, mieszkania, usługi, koszty energii, prywatne emerytury, ubezpieczenia, wakacje, mobilność i zakupy konsumenckie.
Siła nabywcza jest miarą dochodu rozporządzalnego po odliczeniu podatków i składek na cele charytatywne, a także obejmuje otrzymane świadczenia państwowe. Nie jest jednak korygowana przez inflację.
Warszawa i powiat kolneński
Na szczycie polskiego rankingu znalazła się Warszawa z wynikiem 17 980 euro na mieszkańca; siła nabywcza jest tam o prawie 65 proc. wyższa niż średnia krajowa. Za Warszawą znalazł się Sopot, dalej Wrocław, Katowice, Poznań, Kraków, Bielsko-Biała, Gliwice, Piaseczno, a pierwszą dziesiątkę zamyka powiat Warszawski Zachodni.
Najniższa siła nabywcza w Polsce dotyczy powiatu kolneńskiego w Województwie Podlaskim z wynikiem 6 765 euro.
Najbogatsi żyją w Lichtensteinie
Jeśli chodzi o Europę, na szczycie rankingu siły nabywczej znalazło się Księstwo Liechtenstein. Siła nabywcza na mieszkańca tego małego kraju wciśniętego pomiędzy Szwajcarię i Austrię wynosi 68 843 euro, czyli prawie cztery razy więcej niż średnia europejska.
Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się Szwajcaria i Luksemburg. Siła nabywcza na mieszkańca Szwajcarii wynosi 49 592 euro. Mieszkańcy Luksemburga mają do wydania 40 931 euro. To ponad dwa razy więcej niż średnia europejska.
W pierwszej dziesiątce rankingu siły nabywczej nastąpiły zmiany. Islandia i Dania awansowały o jedno miejsce, odpowiednio na czwarte i piąte. Z drugiej strony Norwegia spadła o cztery miejsca, Niemcy o jedno, a Wielka Brytania o trzy.
Podobnie jak w poprzednich latach na samym dole rankingu znajduje się Ukraina. Na jednego mieszkańca przypada tam zaledwie 2 478 euro, co stanowi dokładnie 14 procent średniej europejskiej.
In 2023, the average per capita #purchasingpower in Europe increases to €17,688. Liechtenstein, Switzerland and Luxembourg have the highest spending potential in Europe, whereas Belarus, Kosovo and Ukraine come in last. Get more insights https://t.co/0mCCF8tRtY pic.twitter.com/Kopmq1UoMO
— GfK - An NIQ Company (@GfK) October 25, 2023
Komentarze 1
Cóż,Polacy zaczęli pracowac w dobrze płatnych zawodach,jak na przykład robić za syreny,i balsamować nieboszczyków,dlatego ten awans.
Teraz będzie juz tylko lepiej.
Zgłoś do moderacji