Spektakl polskiego komika, Piotra Szczęsnego Sikory, zdobywa uznanie na całym świecie i znów można go oglądać na Edinburgh Festival Fringe. Niezwykle zabawne: czy wrzaski prawie nagiego twardziela mogą być komedią? – pyta Brian Logan, dziennikarz gazety The Guardian.
Pełen testosteronu spektakl pt. „Furiozo: Man Looking for Trouble” łączy zabawę z przerażeniem, a momenty wrażliwości chuligana prowadzą nas w nieoczekiwane miejsca. Furiozo, postać stworzona przez Piotra Sikorę, to macho, który ryczy na publiczność, nosi broń, ucieka z więzienia i zażywa kokainę.
Sikora grozi publiczności pistoletem, by zaraz potem rzucić wyimaginowaną broń i przytulić widza. Kradnie torebki, ale prosi o zgodę, zanim je przeszuka. Sikora bada, czy romantyczna miłość może przełamać twardą skorupę macho. Szczególnie zapadającym w pamięć momentem jest ten, gdy Furiozo całuje swoją ukochaną, która jest manekinem.
Prawnik na scenie
W biografii Piotra ciekawe jest to, że mimo skończenia prawa na Uniwersytecie Warszawskim, jakoś nie miał ochoty na pracę w zawodzie. Kunsztu aktorskiego uczył się później w The School for Theater Creators w Los Angeles, w Mask Movement Atelier we Włoszech, a także w The Annoyance Theater i iO Chicago.
Swój komediowy talent prezentował już m.in. na Adelaide Fringe Festival, New Zealand Fringe Festival, Warsaw Improv Festival oraz podczas Del Close Marathon w Nowym Jorku i w The Pack Theater w Los Angeles.
„Furiozo: Man Looking for Trouble” zdobył uznanie na wielu festiwalach teatralnych, m.in. tej wiosny na Melbourne Comedy Festival oraz podczas Adelaide Fringe 2024 i Perth Fringe 2024. Głównie za innowacyjne podejście do tematu męskości i wrażliwości, oferując widzom zarówno śmiech, jak i refleksję.
„Niepokojący, ale absurdalnie zabawny portret toksycznej męskości. Pokochasz go. Znienawidzisz go. Doświadczysz obecności bestii” – czytamy na stronie Edinburgh Festival Fringe.
Festiwal Fringe: Polski komik ze spektaklem tylko dla dorosłych
Bilety na spektakle w Edynburgu można kupić na stronie tickets.edfringe.com
Komentarze 1
Uważam, że w takim samym stopniu jak otwarcie olimpiady w Paryżu wydarzeniem kulturalno-artystycznym.
Zgłoś do moderacji