Do góry

Powstała baza danych o polskich pamiątkach poza granicami Polski

Instytut Polonika zainaugurował w marcu 2023 roku działalność portalu „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”. To nowoczesna platforma służąca do szybkiego uzyskania informacji dotyczących polskiej spuścizny kulturowej znajdujących się poza granicami Polski.

Baza cały czas jest rozbudowywana o nowe materiały. Obecnie znaleźć można w niej 54223 wpisów w tym m.in. dokumentację 213 cmentarzy cywilnych, 13752 kart nagrobków wraz z informacjami o 38250 osobach na nich spoczywających oraz 359 kart cmentarzy wojennych, a także informacje o 12100 spoczywających na nich osobach. Udostępnionych zostało 350 poloników (z listy liczącej w tej chwili około tysiąca obiektów).

Już teraz w bazie jest kilkadziesiąt obiektów z Wielkiej Brytanii.

Nowo utworzony portal służy:

  • ewidencjonowaniu polskiego dziedzictwa kulturowego — obecnie ujmuje obiekty znajdujące się w 58 państwach
  • udostępnianiu dokumentacji o polonikach stanowiąc źródło wiedzy zarówno dla naukowców, pasjonatów historii jak i osób zgłębiających rodzinne genealogie
  • upowszechnianiu wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym znajdującym się poza granicami kraju

W przyszłości portal stanie się również repozytorium projektów konserwatorskich, badawczych i popularyzatorskich realizowanych przez Instytut Polonika. Integralną częścią portalu jest baza grobów i cmentarzy polskich poza granicami Polski, zawierająca informacje o osobach na nich pochowanych oraz materiały z katalogu cmentarzy wojennych za granicą.

Tworzenie katalogu rozpoczęto w latach 90. XX wieku w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a obecnie jest on aktualizowany i rozwijany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze