Posiadanie ważnego dowodu osobistego to obowiązek każdego pełnoletniego obywatela Polski. Musi go mieć każda osoba zameldowana w Polsce. Jednak Polacy mieszkający na stałe poza granicami kraju mają prawo, a nie obowiązek posiadania dowodu osobistego.
W tym roku blisko 2,7 miliona Polaków stoi przed obowiązkiem odnowienia lub wyrobienia nowego dowodu osobistego. Nieważny dokument może narazić nas na karę finansową sięgającą do 5 tys. zł.
Każdy zameldowany w Polsce
Zgodnie z polskim prawem każda pełnoletnia osoba zameldowana w Polsce musi posiadać aktualny dowód osobisty, a zaniedbanie tej odpowiedzialności może skutkować sankcjami, w tym grzywną. Proces odnowienia czy wyrobienia dowodu wymaga zaplanowania, gdyż standardowy czas oczekiwania na nowy dokument wynosi około miesiąca.
Ostateczny termin złożenia wniosku to 30 dni przed upływem ważności obecnego dokumentu. Cały proces można zainicjować za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej gov.pl, dołączając do wniosku kolorową fotografię w formie elektronicznej.
Warto podkreślić, że od 2019 roku wydawane są tzw. e-dowody z warstwą elektroniczną, co umożliwia składanie wniosków o dowód również drogą internetową. Do tego wymagane jest posiadanie profilu zaufanego lub innych form cyfrowej identyfikacji.
Pomimo możliwości korzystania z aplikacji mObywatel, która oferuje wersję elektroniczną dowodu, posiadanie fizycznego dokumentu jest nadal wymagane. Elektroniczny dowód nie zastępuje fizycznego w transakcjach zagranicznych oraz w procesie aplikacyjnym o wydanie samego dowodu.
Po nowy dowód tylko osobiście
Polacy mieszkający za granicą powinni pamiętać, że polski dowód osobisty można wyrobić wyłącznie w kraju. Nie ma możliwości jego wydania przez placówki dyplomatyczne za granicą, co oznacza, że w przypadku potrzeby wyrobienia nowego dokumentu, konieczna jest wizyta w Polsce. Nie ma możliwości zwrócenia się z prośbą do członka rodziny, aby dostarczył wypełniony wniosek. Tym bardziej, że od listopada 2021 polskie dowody osobiste muszą zawierać odcisk palca oraz odręczny podpis posiadacza, w związku z czym, aby złożyć wniosek oraz odebrać gotowy dokument, niezbędna będzie wizyta w urzędzie na terenie kraju.
Wyjątek stanowią osoby, które ze względu na chorobę lub niepełnosprawność, nie są w stanie pojawić się osobiście w urzędzie – wówczas, po uprzednim zgłoszeniu do organu gminy, niezbędnych czynności może dokonać pełnomocnik.
Dowód osobisty jest dokumentem ważnym przez 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia, a dla dzieci poniżej tego wieku obowiązuje 5-letni okres ważności.
Wydanie dowodu osobistego jest usługą bezpłatną.
Należy zaznaczyć, że obywatele polscy zamieszkujący na stałe poza granicami Polski nie są zobowiązani do posiadania dowodu osobistego, ale mają takie prawo. W przypadku zrzeczenia się obywatelstwa, dowód należy niezwłocznie zwrócić do najbliższej placówki konsularnej RP lub dowolnego urzędu gminy w Polsce.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Komentarze
Zgłoś do moderacji