„Sekretne miejsca w Europie - część I” to książka napisana i wydana przez entuzjastów podróży – Tomasza Petrupisa i Annę Kufel, Polaków mieszkających w Edynburgu. Każdy zainteresowany tajemniczymi miejscami, historią, a zwłaszcza podróżami powinien ją przeczytać, ale też obejrzeć. Zawiera bowiem piękne zdjęcia, które na równi z tekstem są wartością tej książki.
Zdecydowana większość miejsc opisana i pokazana w książce na co dzień jest ukryta przed wzrokiem zwiedzających. Z tych znajdujących się w Szkocji znalazły się sekretne miejsca edynburskiego zamku. Ania i Tomek dotarli do podziemi, których nie można na co dzień oglądać. Zobaczyli też wyłączoną z użytku część zamku w Dunrobin, który znajduje się na północy Szkocji. Zobaczyli też podziemia jednego z najstarszych kościołów we Francji oraz niedostępne miejsca w wyjątkowej wieży w Bordeaux.
Jak się można dostać do takich miejsc?
Zajmujemy się turystyką od 15 lat i dzięki uprzejmości niektórych instytucji rządowych oraz znajomościom z właścicielami obiektów, mogliśmy wejść do miejsc, które nie są dostępne dla innych. 10 lat temu zaczęliśmy intensywnie podróżować po Szkocji. Zwiedziliśmy prawie 90 proc. jej powierzchni, łącznie z Hebrydami. Nie byliśmy tylko na Szetlandach i Orkadach, ale to również mamy w planach. W Europie byliśmy w niemal 30 państwach. Nasze ulubione kraje to Włochy i Szwajcaria
– mówi Tomasz Petrupis.
Dla Tomka i Ani podróże to najlepszy sposób spędzania wolnego czasu. Robią to w każdej wolnej chwili. Książkę o sekretnych miejscach w Europie nie tylko napisali, ale też sami ją wydali. Są bowiem właścicielami wydawnictwa Anna&Thomas Publishing, które za cel postawiło sobie wydawanie książek o miejscach, które są znane niewielkiemu gronu globtroterów, a nawet o takich, o których nikt do tej pory nie pisał.
W planach mają wydanie drugiej części książki „Sekretne miejsca w Europie - część II”. Ukaże się w przyszłym roku.
Pojawią się informacje o ukrytych miejscach zamku w Stirling, katedrze w Glasgow, a także o kolejnym niedostępnym miejscu w edynburskim zamku. Pokażemy też to, co skrywa najstarszy z kościołów na Malcie, zakamarki starej pracowni w Wenecji. Z Polski pojawią się niedostępne miejsca z toruńskiego ratusza, nietypowego muzeum w Gdańsku oraz wrocławskiej katedry. Wrocław jest nam szczególnie bliski, bo stamtąd pochodzimy.
Poza podróżami, pisaniem i wydawaniem książek, Tomek pracuje jako menedżer w jednym z edynburskich hoteli, a Ania nie tylko pracuje, ale jeszcze pisze pracę naukową. I wciąż mają nowe pomysły.
Ich kolejna firma Ann&Thomas-Travel będzie organizować wycieczki nie tylko po Edynburgu, ale po całej Szkocji, zarówno po polsku, jak i po angielsku. Przewodnikami będą Ania i Tomek. Będą to wycieczki dla turystów niekoniecznie zainteresowanych atrakcjami znanymi z turystycznych folderów. Z Tomkiem i Anią będzie można zajrzeć do miejsc niedostępnych dla większości turystów. Zainteresowani powinni zajrzeć na stronę podroze.org.pl.
Komentarze 11
Mogliby napisać książkę,albo chociaż rozdział jak tu sie dostać do lekarza. To tez trudno dostępne miejsce.
Byłby lepszy pożytek.
„Mądry człowiek nie zajmuje się leczeniem chorób, lecz tym co może do nich doprowadzić."
w dobie globalnego ocieplenia i walki z emisjami CO2, beztroskie podrozowanie dla przyjemnosci po calym swiecie powinno byc widziane jako passe a nie promowane. :P
Póki jeszcze nie jest to ja jednak wolę podróżować.
#3: Podróże kształcą. Passe jest samotne podróżowanie własnym autem do pracy, jeżeli można sprawnie i szybko dotrzeć transportem zbiorowym. :p