Do góry

Polacy w Normandii: Wystawa w Muzeum D-Day w Portsmouth

W Muzeum D-Day w Portsmouth miała miejsce wyjątkowa wystawa zatytułowana „The Polish D-Day Story”. Wydarzenie to upamiętniło 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, szczególnie podkreślając polski wkład w walki stoczone na zachodnim froncie.

Wystawa została przygotowana przez 307. Squadron Project, brytyjsko-polską organizację charytatywną z Exeter. Grupa ta zajmuje się badaniem i upamiętnianiem historii 307. Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego „Lwowskich Puchaczy”, jednego z dywizjonów Polskich Sił Powietrznych w czasie II wojny światowej.

1. Dywizja Pancerna w trakcie inwazji w Normandii. Fot. NAC

Opowieść o polskim wkładzie w D-Day była dotąd mało znana, zarówno wśród Brytyjczyków, jak i Polaków. Wystawa przypominała, że polskie okręty wojenne brały udział już pierwszego dnia desantu, a polskie dywizjony bombowe i myśliwskie ochraniały lądowanie na plażach Normandii. Gdy przyczółki zostały zdobyte, do akcji wkroczyła 1. Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka, która wypłynęła z Portsmouth i Southampton.

Polacy w Normandii

307 Squadron Project od pięciu lat współpracuje z Muzeum D-Day w Portsmouth, prezentując różne projekty i wystawy. Andrzej Michalski, przedstawiciel projektu, zaznaczał, że tegoroczna rocznica D-Day była wyjątkową okazją do szerzenia wiedzy o polskim wkładzie w D-Day, szczególnie że była to prawdopodobnie ostatnia okrągła rocznica z udziałem weteranów.

Opowiadając przez lata w różnych miastach historię Dywizjonu 307, pomyśleliśmy, że warto opowiedzieć również tę historię, bo tu mamy wszystkie rodzaje polskich sił zbrojnych: marynarkę wojenną, lotnictwo i armię z generałem Stanisławem Maczkiem na czele. A że ja sam mieszkam w Portsmouth od 20 lat, porozumieliśmy się z Muzeum D-Day i oni byli otwarci na to, żeby udostępniać nam raz w roku sale na naszą wystawę.

– mówi w rozmowie z PAP Andrzej Michalski, którego wujek był radiooperatorem w Dywizjonie 307.

Wystawa w Muzeum D-Day w Portsmouth była nie tylko hołdem dla polskich bohaterów, ale także ważnym przypomnieniem ich nieocenionego wkładu w walkę o wolność podczas II wojny światowej. Dla odwiedzających była to niepowtarzalna okazja, by poznać te mniej znane, ale niezwykle ważne aspekty historii D-Day.

W ramach wystawy można też było zobaczyć film „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku„ z 2019 roku.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze