Na łamach Rzeczpospolitej opublikowano artykuł poświęcony wynikom „Badania atrakcyjności UK” przeprowadzonego przez firmę doradczo-audytorską EY. W artykule zwrócono uwagę na atrakcyjność Szkocji dla przedsiębiorców z Polski, którzy mogą być zainteresowani rynkiem na północy Wielkiej Brytanii.
Z raportu EY wynika, że w 2023 roku w Szkocji wdrożono rekordową liczbę 142 bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI). Szkocja jest też jedyną częścią Wielkiej Brytanii, która przez pięć kolejnych lat odnotowuje wzrost w zakresie FDI, a przez osiem lat z rzędu ustępuje tylko Londynowi pod względem popularności wśród zagranicznych inwestorów. Sektory o największym wzroście to: dostawy usług użyteczności publicznej, technologia cyfrowa, usługi biznesowe oraz transport i logistyka.
Nastroje wśród inwestorów są optymistyczne – 26 proc. z nich planujących inwestycje w Wielkiej Brytanii wybiera Szkocję. W pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych miast Wielkiej Brytanii znalazły się trzy szkockie miasta: Edynburg (drugie miejsce, 32 inwestycje), Glasgow (czwarte miejsce, 25 inwestycji) i Aberdeen (ósme miejsce, 13 inwestycji). Najwięcej inwestycji napływało ze Stanów Zjednoczonych (27), Niemiec (20) i Francji (10).
Dane z rejestrów PAYE pokazują, że mediana rocznego wynagrodzenia na etacie w 2023 roku w Szkocji wyniosła 35 518 funtów, co jest najwyższym wynikiem w całym Zjednoczonym Królestwie.
Polacy w Szkocji
Polska diaspora w Szkocji liczy około 90 tys. osób, z największymi społecznościami w Edynburgu, Glasgow, Aberdeen i Dundee. W stosunku do 2011 roku odnotowano wzrost o 29 500 osób. Polacy w czasie ostatniego spisu stanowili 1,67 proc. populacji Szkocji i byli największą mniejszością etniczną. Polacy pracują w różnych branżach oraz prowadzą własne firmy usługowe i sklepy.
Przedsiębiorcy zainteresowani współpracą handlową i inwestycjami w Szkocji mogą skorzystać z pomocy instytucjonalnej, np. Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu oraz Scottish Enterprise – instytucji wspierającej rozwój gospodarczy i inwestycje. Podobne wsparcie oferują Highlands and Islands Enterprise oraz South of Scotland Enterprise.
W maju tego roku w Glasgow odbyła się druga edycja Polsko-Szkockiego Forum Biznesu, skupiająca się na odnawialnych źródłach energii. Wydarzenie zgromadziło wielu przedsiębiorców i instytucji, a także polskich dyplomatów i urzędników. Pierwsza edycja forum, zorganizowana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu we współpracy z Edynburską Izbą Handlową, miała miejsce w marcu 2023 roku w Warszawie.
Polsko-Brytyjska Izba Handlowa
Współpracy handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a Polską służy Polsko-Brytyjska Izba Handlowa. Od połowy 2023 roku BPCC zorganizowała ponad 250 wydarzeń branżowych i wydała cztery numery Contact Magazine Online, poruszając tematy finansów, digitalizacji, zielonej transformacji i zasobów ludzkich.
BPCC jest aktywna w globalnej sieci Brytyjskich Izb Handlowych, obejmującej 75 izb na całym świecie i 53 w Wielkiej Brytanii. Pomaga to nawiązywać kontakty między członkami izb brytyjskich a firmami z Polski.
Siedziba BPCC znajduje się przy ul. Zielnej 37 w Warszawie, a oddział we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 142A.
Brytyjsko-Polska Izba Handlowa: nowe kierownictwo i plany
Warto też skorzystać z Katalogu Firm na stronie Emito.net, gdzie można znaleźć kontakty do firm prowadzących działalność zarówno w Szkocji, jak i w całej Wielkiej Brytanii.
Komentarze 3
Zauważyliście, że pierogi mają coraz gorszy smak a cottage pie coraz lepszy?
Nie. Nie jem cottage pie ani innych pie. Za to haggisa nie odmowie. Nawet wege.
Akurat cottage pie rules, bo tam nie ma ciasta ale swojskie kartofle z mięchem.
Zgłoś do moderacji