Do góry

Jak atrakcyjna dla polskich firm jest Szkocja?

Na łamach Rzeczpospolitej opublikowano artykuł poświęcony wynikom „Badania atrakcyjności UK” przeprowadzonego przez firmę doradczo-audytorską EY. W artykule zwrócono uwagę na atrakcyjność Szkocji dla przedsiębiorców z Polski, którzy mogą być zainteresowani rynkiem na północy Wielkiej Brytanii.

Z raportu EY wynika, że w 2023 roku w Szkocji wdrożono rekordową liczbę 142 bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI). Szkocja jest też jedyną częścią Wielkiej Brytanii, która przez pięć kolejnych lat odnotowuje wzrost w zakresie FDI, a przez osiem lat z rzędu ustępuje tylko Londynowi pod względem popularności wśród zagranicznych inwestorów. Sektory o największym wzroście to: dostawy usług użyteczności publicznej, technologia cyfrowa, usługi biznesowe oraz transport i logistyka.

Nastroje wśród inwestorów są optymistyczne – 26 proc. z nich planujących inwestycje w Wielkiej Brytanii wybiera Szkocję. W pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych miast Wielkiej Brytanii znalazły się trzy szkockie miasta: Edynburg (drugie miejsce, 32 inwestycje), Glasgow (czwarte miejsce, 25 inwestycji) i Aberdeen (ósme miejsce, 13 inwestycji). Najwięcej inwestycji napływało ze Stanów Zjednoczonych (27), Niemiec (20) i Francji (10).

Dane z rejestrów PAYE pokazują, że mediana rocznego wynagrodzenia na etacie w 2023 roku w Szkocji wyniosła 35 518 funtów, co jest najwyższym wynikiem w całym Zjednoczonym Królestwie.

Polacy w Szkocji

Polska diaspora w Szkocji liczy około 90 tys. osób, z największymi społecznościami w Edynburgu, Glasgow, Aberdeen i Dundee. W stosunku do 2011 roku odnotowano wzrost o 29 500 osób. Polacy w czasie ostatniego spisu stanowili 1,67 proc. populacji Szkocji i byli największą mniejszością etniczną. Polacy pracują w różnych branżach oraz prowadzą własne firmy usługowe i sklepy.

Przedsiębiorcy zainteresowani współpracą handlową i inwestycjami w Szkocji mogą skorzystać z pomocy instytucjonalnej, np. Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu oraz Scottish Enterprise – instytucji wspierającej rozwój gospodarczy i inwestycje. Podobne wsparcie oferują Highlands and Islands Enterprise oraz South of Scotland Enterprise.

W maju tego roku w Glasgow odbyła się druga edycja Polsko-Szkockiego Forum Biznesu, skupiająca się na odnawialnych źródłach energii. Wydarzenie zgromadziło wielu przedsiębiorców i instytucji, a także polskich dyplomatów i urzędników. Pierwsza edycja forum, zorganizowana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu we współpracy z Edynburską Izbą Handlową, miała miejsce w marcu 2023 roku w Warszawie.

Polsko-Brytyjska Izba Handlowa

Współpracy handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a Polską służy Polsko-Brytyjska Izba Handlowa. Od połowy 2023 roku BPCC zorganizowała ponad 250 wydarzeń branżowych i wydała cztery numery Contact Magazine Online, poruszając tematy finansów, digitalizacji, zielonej transformacji i zasobów ludzkich.

BPCC jest aktywna w globalnej sieci Brytyjskich Izb Handlowych, obejmującej 75 izb na całym świecie i 53 w Wielkiej Brytanii. Pomaga to nawiązywać kontakty między członkami izb brytyjskich a firmami z Polski.

Siedziba BPCC znajduje się przy ul. Zielnej 37 w Warszawie, a oddział we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 142A.

Brytyjsko-Polska Izba Handlowa: nowe kierownictwo i plany

Warto też skorzystać z Katalogu Firm na stronie Emito.net, gdzie można znaleźć kontakty do firm prowadzących działalność zarówno w Szkocji, jak i w całej Wielkiej Brytanii.

Badanie Polskiej Społeczności w Wielkiej Brytanii 2024

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 3

Negocjator
8 097 9
Negocjator 8 097 9
#126.07.2024, 16:53

Zauważyliście, że pierogi mają coraz gorszy smak a cottage pie coraz lepszy?

omegan
15 300
omegan 15 300
#226.07.2024, 18:19

Nie. Nie jem cottage pie ani innych pie. Za to haggisa nie odmowie. Nawet wege.

Negocjator
8 097 9
Negocjator 8 097 9
#330.07.2024, 23:47

Akurat cottage pie rules, bo tam nie ma ciasta ale swojskie kartofle z mięchem.