W okresie wakacyjnym wzrasta liczba tzw. uprowadzeń transgranicznych dzieci. Zdarza się, że dziecko wyjeżdża z jednym z rodziców do Polski pod pozorem wyjazdu wakacyjnego, a następnie nie wraca do swojego domu w UK. Jeśli rodzic, który został w Wielkiej Brytanii nie zgadza się na przeprowadzkę dziecka do Polski na stałe, takie działanie jest bezprawnym zatrzymaniem dziecka w myśl Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę.
Żeby doprowadzić do powrotu dziecka do miejsca zamieszkania (np. do Wielkiej Brytanii) należy wnieść do Sądu Okręgowego w Polsce (właściwego dla miejsca pobytu dziecka) wniosek o jego powrót do kraju stałego zamieszkania. Szczególne znaczenie ma w tej procedurze czas. Im szybciej złożymy wniosek, tym bardziej zwiększamy szanse na powodzenie postępowania. Zasadą jest, że wniosek powinien wpłynąć do sądu w Polsce w terminie krótszym niż rok od uprowadzenia dziecka lub jego zatrzymania.
Władza rodzicielska
Rodzic zabiegający o powrót dziecka nie musi mieszkać z nim przed bezprawnym uprowadzeniem lub zatrzymaniem. Wystarczy, że przysługuje mu władza rodzicielska i kontaktował się z dzieckiem przed wyjazdem. Konwencję haską stosujemy do dzieci, które nie ukończyły 16 lat.
Zapisanie dziecka do szkoły w Polsce również nie jest przeszkodą w wydaniu przez sąd postanowienia o powrocie dziecka do miejsca, z którego wyjechało bez zgody drugiego rodzica. Często jako argument przeciwko powrotowi dziecka do UK jest wskazywane tzw. zaaklimatyzowanie się dziecka w Polsce. Jednakże sądy nie uznają takiej argumentacji. Nawet jeśli dziecko zaadoptowało się do obecnej sytuacji, a rodzic, który porwał małoletniego dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków i nie zaniedbuje dziecka, nie stanowi to przesłanki do odmowy zarządzenia wydania dziecka.
Często zdarza się, że rodzic, który wywozi dziecko z kraju bez zgody drugiego rodzica rozpoczyna w Polsce sprawę o alimenty lub o rozwód. Wówczas należy doprowadzić do jej zawieszenia i rozstrzygnąć w pierwszej kolejności sprawę o powrót dziecka.
Wnioski dowodowe
Sprawy o powrót dziecka wymagają szybkiego działania i złożenia odpowiednich wniosków dowodowych. Często wiążą się z zarzutami o stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej przez osobę, która domaga się powrotu dziecka. Jeśli takie zarzuty zostaną udowodnione przed sądem, wówczas ten odmówi wydania dziecka.
Spraw o powrót dziecka do kraju nie należy mylić ze sprawami o uregulowanie władzy rodzicielskiej. Sąd może jednak w ramach Konwencji haskiej, na wniosek rodzica zabezpieczyć jego prawo do kontaktów (osobistych i telefonicznych) z dzieckiem na czas trwania postępowania o powrót dziecka.
Osoba starająca się o powrót dziecka musi mieć profesjonalnego pełnomocnika, co oznacza że może ona wybrać adwokata specjalizującego się w sprawach o powrót dzieci, a jeśli tego nie zrobi, sąd wyznaczy tej osobie pełnomocnika z urzędu.
Koniec związku. Jak zadbać o kontakty z dzieckiem w Polsce?
Jak przeprowadzić rozwód w Polsce mieszkając w UK?
O autorce
Katarzyna Zagata – adwokat, specjalizuje się w prowadzeniu spraw Polaków mieszkających za granicą przed sądami w Polsce, udziela również porad prawnych on-line za pośrednictwem serwisu www.kancelaria.zagata.pl. Pomaga w uzyskiwaniu odszkodowań na drodze sądowej, ale również obsłudze biznesu, prawie rodzinnym, spadkowym i pracy.
Informacje o prawnikach w Wielkiej Brytanii możecie znaleźć w Katalogu Firm
Komentarze 20
Moje dziecko malutkie nie wróciło z wakacji.
Twierdzi, że ma męża. Niby fakt, że ma teraz inaczej na nazwisko, ale żeby tak od razu nie wracać…
Jak mogłeś do tego dopuścić ?
UAZa dostal w zamian
A to UAZ trochę tańszy w utrzymaniu . To na co teraz narzeka ?
Narzek bo wypada narzekac jak dziecko wyrusza w swiat.
A tak naprawde to: